Sākums » Ārzemēs » Lielbritānijā varētu ietaupīt 2 miljardus mārciņu, samazinot medicīnisko atkritumu daudzumu un uzlabojot klīnisko praksi
Lielbritānijā varētu ietaupīt 2 miljardus mārciņu, samazinot medicīnisko atkritumu daudzumu un uzlabojot klīnisko praksi

Lielbritānijā varētu ietaupīt 2 miljardus mārciņu, samazinot medicīnisko atkritumu daudzumu un uzlabojot klīnisko praksi

Jaunākās ziņas liecina, ka, apmēram, 20% vispārējās klīniskās prakses nesniedz nekādu ieguvumu pacientiem, un neizlietotās parakstītās zāles izmaksā aptuveni 300 miljonus mārciņu (375 miljonus eiro) gadā. Ziņojumā aprakstītas vienkāršas metodes, kas varētu palīdzēt Nacionālajam veselības dienestam (NVD) veidot ietaupījumus, ietverot arī patentbrīvo zāļu parakstīšanu.

NVD varētu ietaupīt aptuveni 2 miljardus mārciņu (2,5 miljardi eiro), samazinot medicīnisko atkritumu daudzumu un uzlabojot klīnisko praksi – tā ziņo Karaliskā Medicīnas koledžu akadēmija.

2014.gada 6. novembrī publicētajās „Vadlīnijās ārstam, kā samazināt medicīnisko atkritumu veidošanos klīniskajā aprūpē” norādīts, ka, apmēram, 20% vispārējās klīniskās prakses nesniedz nekādu ieguvumu pacientiem, un neizlietotās parakstītās zāles izmaksā aptuveni 300 miljonus mārciņu (375 miljonus eiro) gadā.

Ziņojumā aprakstītas vienkāršas metodes, kas varētu palīdzēt veidot ietaupījumus, ko pēc tam varētu ieguldīt veselības aprūpes uzlabošanā un tās līmeņa celšanā. Piemēram, patentbrīvo zāļu parakstīšana ir aprakstīta kā „augsta līmeņa iejaukšanās ar niecīgu iespēju rasties medicīniskajiem atkritumiem”.

Tiek pievērsta uzmanība arī farmaceitiem. Kādā gadījuma pētījumā ir aprakstīts, kā, norīkojot farmaceita asistentus darbā ģimenes ārstu praksēs vienā primārās aprūpes centrā, lētāku statīnu parakstīšana viena gada laikā pieauga no 19% līdz 45% . Izrakstot lētākus statīnus NVD varētu ietaupīt 85 miljonus mārciņu (106 miljonus eiro) gadā, vēstīts ziņojumā.

Citas ieteiktās medicīnisko atkritumu samazināšanas metodes ietver pastiprinātu ārstu informēšanu par zāļu blaknēm. Tas atbilst četrām hospitalizācijas dienām no 100 un izmaksā NVD līdz pat 466 miljoniem mārciņu (583 miljoni eiro) gadā.

Lielbritānijas Medicīnas asociācijas pārstāvniecības, kas nosaka nozares politiku, vadītājs Īens Vilsons izteicies: „Kad ārsti tiek atbrīvoti no nevajadzīgas birokrātijas vai slikti pārvaldītas sistēmas, viņi ir ideālā pozīcijā, lai koncentrētos uz resursu sekmīgāku izmantošanu un pacientu vērtībām. Stingro finansējuma ierobežojumu dēļ ārstiem bijusi vadošā loma pacientu prasmīgākas aprūpes veidu atrašanā, ietaupot NVD naudu un tajā pašā laikā nodrošinot to, ka netiek apdraudēta pacientu aprūpes kvalitāte.”

Lielbritānijas Karaliskās farmaceitu biedrības Anglijas Farmācijas padomes vadītājs Deivids Brenfords izteicies, ka farmaceiti varētu tikt pilnvaroti sniegt zāļu lietošanas pārskatus pacientiem, īpaši tiem, kam ir hroniskas slimībasvai kuri uzsāk sarežģītus ārstēšanas režīmus. „Tas ne tikai samazina medicīnisko atkritumu daudzumu, bet arī uzlabo pacientu līdzestību un veselības aprūpes kvalitāti,” teicis Brenfords.

Viņš piebilst, ka šī brīža Anglijas Farmācijas padomes kampaņas koncentrējas uz resursu izmantošanas uzlabojumu, palielinot farmaceitu pielietojumu. „Mēs priecātos strādāt ar akadēmiju vai jebkuru no karaliskajām koledžām, lai palīdzētu viņiem plānot, kā NVD varētu ietaupīt naudu, uzlabojot zāļu lietošanu.”

Lielbritānijas Patentbrīvo medikamentu ražotāju asociācijas ģenerāldirektors Varviks Smits secinājis, ka patentbrīvo zāļu parakstīšana Anglijā jau šobrīd NVD ietaupa vairāk nekā 12 miljardus mārciņu (15 miljardi eiro) gadā.

Sagatavoja Paula Vītoliņa

Ziņu avots: The Pharmaceutical Journal

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*