Sākums » Farmācija » Lietošanai reģistrēti jauni medikamenti, kas ļauj ārstēt smagākās tuberkulozes formas
Lietošanai reģistrēti jauni medikamenti, kas ļauj ārstēt smagākās tuberkulozes formas

Lietošanai reģistrēti jauni medikamenti, kas ļauj ārstēt smagākās tuberkulozes formas

Pēc vairāk nekā 50 gadu pārtraukuma pasaulē ir atklāti un reģistrēti lietošanai jauni medikamenti, kas ļauj ārstēt smagākās tuberkulozes (TB) formas, ziņo Latvijas Tuberkulozes fonds (LTF). Lai stiprinātu Baltijas valstu politisko un praktisko sadarbību TB un īpaši tās smagāko formu ārstēšanā un apkarošanā, Rīgā norisinājās Baltijas valstu simpozijs par jauno TB medikamentu ieviešanu. Tā mērķis bija novērtēt jaunākos izaicinājumus TB ārstēšanā Latvijā un Baltijas valstīs.

“Tā ir pozitīva ziņa ikvienam TB pacientam, ka pēc 50 gadu pārtraukuma ir reģistrēti divi jauni medikamenti – bedahilīns un delamanīds. Mūsu lielākais ieguvums ir tas, ka multirezistentas tuberkulozes (MR-TB) pacientu izārstēšanās procents, pievienojot jauno medikamentu, Latvijā ir ļoti augsts – 74%, kas nozīmē, ka mēs esam sasnieguši Pasaules Veselības organizācijas (PVO) uzstādīto mērķi – izārstēt 75% no MR-TB pacientiem. Baltijā līdz šim pirmais augstākais rādītājs bijis Igaunijai – 74%. Ja mēs salīdzinām šī brīža situāciju Latvijā ar 1998.gadu, kad bija vislielākais TB saslimstības rādītājs, tad redzams, ka jaunatklātie medikamenti jau pašlaik palīdzējuši izārstēties vairākiem pacientiem, kā arī ir mazinājusies kopējā saslimstība ar TB. Liels gandarījums par to, ka no 2015.gada ārstēšana ar jaunajiem medikamentiem ir atmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem,” paziņojumā masu medijiem norāda SIA “Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” galvenā ārste Andra Cīrule.

LTF uzsver – ņemot vērā to, ka pasaulē un Latvijā daudz cilvēku sirgst ar MR-TB jeb TB formu, kura nepakļaujas ārstēšanai ar ierastajiem un tradicionālajiem medikamentiem, sevišķi svarīga ir TB ārstēšanas pieredzes apmaiņa starp dažādu valstu pārstāvjiem. Zāļu rezistentās tuberkulozes formas ir sastopamas visās pasaules valstīs, bet visaugstākā saslimstība ar tām ir PVO Austrumeiropas reģionā. Uz kopējā Eiropas Savienības fona Latvijas rādītāji saslimstībā ar TB esot ļoti augsti – Latvijai ir trešais augstākais saslimstības rādītājs pēc PVO datiem, ziņo LTF.

Kā liecina PVO dati, pasaulē ik dienu tiek reģistrēti 24 tūkstoši jaunu TB gadījumu. Laika posmā no 2000. līdz 2014.gadam, pateicoties savlaicīgai TB diagnosticēšanai un efektīvai ārstēšanai, pasaulē ir izglābti trīs miljoni dzīvību, un jauno medikamentu atklāšana varētu šos datus palielināt.

Hārvarda medicīnas skolas lektore, PVO un USAID konsultante Dženifera Furina no ASV uzsver, ka viņai ir liels prieks piedalīties diskusijā tieši Latvijā, jo Latvija esot lielisks paraugs tam, kā TB problēmas ir iespējams risināt. “MR-TB un tās ārstēšana ir nozīmīgs temats ne tikai Baltijas valstīs, bet visā pasaulē. Latvija ir globāls līderis, ja skatāmies uz MR-TB ārstēšanas datiem. Mēs jau pašlaik uz Latviju skatāmies kā uz lielisku paraugu, no kā mācīties praksi attiecībā uz MR-TB ārstēšanu. Tāpat ir prieks dzirdēt, ka Latvijā valdība tik ļoti nāk pretī pacientiem un nosaka, ka medikamenti ir valsts atmaksāti, jo ārstēšana ar jaunajiem medikamentiem tiešām ir dārga un, ja tie nebūtu valsts atmaksāti, ne visi tos varētu atļauties. Taču mums ir arī jāatceras, ka bieži vien ārstēšana ir lētāka nekā cīnīšanās ar neārstēšanas sekām. Prieks, ka Latvijas valdība to ir sapratusi,” paziņojumā presei pauž Dž.Furina.

Kā Starptautiskajā Baltijas valstu simpozijā uzsvēris Janssen Pharmaceuticals pārstāvis, inovatīvā medikamenta bedahilīna atklāšanas grupas vadītājs, Eiropas Izgudrotāju balvas 2014. laureāts Koens Andriess no Beļģijas, pētījumi nebeidzas ar viena jauna medikamenta izveidi, līdz ar to pētnieki aktīvi strādās arī turpmāk.

Lietuvas Veselības zinātņu universitātes slimnīcas Pulmonoloģijas un imunoloģijas departamenta pārstāvis profesors Skaidrius Miļauskas norādījis, ka par spīti tam, ka šobrīd Lietuvas rādītāji MR-TB ārstēšanā ir vieni no zemākajiem Baltijas valstīs, tuvāko gadu laikā, pateicoties jaunajiem medikamentiem, plānots situāciju uzlabot.

Baltijas valstu simpoziju organizēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Tuberkulozes un plaušu slimību centrs PVO Sadarbības centrs multirezistentas tuberkulozes ārstēšanas pētniecībā un izglītībā, LTF, Tartu Universitātes slimnīcas Plaušu klīnika un Lietuvas Veselības zinātņu universitāte ar “Johnson & Johnson” atbalstu.

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*