Lietuvas Augstākā administratīvā tiesa atstājusi spēkā Konkurences padomes noteikto daudzmiljonu eiro sodu aptieku tīkliem par neatļautu vienošanos.
Augstākās administratīvās tiesas lēmums ir galīgs un saistošs.
Pagājušajā nedēļā tiesa noraidīja “Benu Vaistine Lietuva”, “Tamro”, “Eurovaistine” un ar to saistīto kompāniju apelāciju un atstāja spēkā Viļņas administratīvās apgabaltiesas 23.janvāra spriedumu.
22.martā Augstākā administratīvā tiesa tādu pašu lēmumu pieņēma arī attiecībā par “Gintarine vaistine” un tās pārvaldnieka “Limedika” apelāciju. “Gintarine vaistine” bija lūgusi tiesu sodu samazināt līdz vismaz 1,142 miljoniem eiro no 16,7 miljoniem eiro. “Limedika” lūdza sodu samazināt līdz vismaz 361 400 eiro no 7,4 miljoniem eiro.
Visas kompānijas un Lietuvas Aptieku asociācija centās panākt, lai tiesa anulē Konkurences padomes decembrī noteikto nepilnu 73 miljonu eiro sodu par vienošanos par kompensējamo medikamentu piecenojumu. Ja neizdotos panākt anulēšanu, kompānijas vēlējās panākt vismaz soda apmēra samazināšanu.
Aptiekas ir iesniegušas Konkurences padomei banku SEB un “Swedbank” garantijas, ka pēc tiesas galīgā lēmuma tās spēs sodu samaksāt.
Jau vēstīts, ka 9.decembrī Konkurences padome paziņoja, ka Lietuvas Aptieku asociācijai un astoņām farmācijas kompānijām noteikts 72,6 miljonu eiro sods par vienošanos par kompensējamo medikamentu piecenojumu.
Konkurences uzraugs informēja, ka 27,5 miljonu eiro sods noteikts “Eurovaistine”, 16,7 miljoni eiro būs jāmaksā “Gintarine Vaistine”, 9,2 miljoni eiro – “Tamro”, 7,7 miljoni eiro – “Benu”, 7,4 miljoni eiro – “Limedika”, 2,7 miljoni eiro – “EVD”, 1,27 miljoni eiro – “EVRC”, 11 200 eiro – “Siromed Pharma” un 7400 eiro – Lietuvas Aptieku asociācijai.
Sodi noteikti par Lietuvas Konkurences likuma un Līguma par Eiropas Savienības darbību normu pārkāpumiem.
Ar asociācijas starpniecību kompānijas 2017.gadā vienojušās par piecenojumu kompensējamām zālēm un iesniegušas savus aprēķinus apstiprināšanai Veselības ministrijā, apgalvojot, ka tie balstīti uzņēmumu darbības izmaksās, secinājis konkurences regulators.
Izmeklēšanā noskaidrots, ka konkurenti bija vienojušies par piecenojumu, kas ne tikai sedz izmaksas, bet arī nodrošina papildu peļņu.
“Eurovaistine”, “EVD”, “EVRC” un “Siromed Pharma” kontrolē Baltijas valstīs un Zviedrijā strādājošā aptieku tīkla un farmācijas vairumtirdzniecības kompānija “Euroapotheca”, kurai pieder arī tiešsaistes tirdzniecības kompānija “Azeta”.
“Limedika” kontrolē arī “Gintarine vaistine”, bet “Tamro” paspārnē ir arī “Benu”.
Lietuvas Konkurences likums noteic, ka sods jāsamaksā trīs mēnešu laikā, neņemot vērā pārsūdzības. Šajā gadījumā soda samaksas termiņš bija 9.marts.
Nav jau Latvija, kas var
Lai dzīvo tiesa, taisnīgākā tiesa. Brīnums gan, vai tiešām nevarēja samesties tiesai…