Jau ziņojām, ka Latvijas Diabēta asociācija (LDA) un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) satraukušās par gaidāmām izmaiņās kompensējamo zāļu jomā. Kā presei ziņoja LDA, Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta (NVD) gaiteņos topot jauna sistēma kompensējamo medikamentu izrakstīšanā, kas būtiski palielinās pacientu līdzmaksājumus, līdz ar to zāles padarīs pacientiem vēl mazāk pieejamas. Portāla www.farmacija-mic.lv redakcija lūdza NVD skaidrot, kādas izmaiņas tad sistēmā gaidāmas.
Kā portālam pauda NVD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Evija Štālberga, šobrīd valsts kompensējamo zāļu sarakstā ir vairāki 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai paredzētie medikamenti (gan medikamenti ar vienu aktīvo vielu, gan kombinētie medikamenti – ar vairākām aktīvajām vielām), kas pacientiem no valsts budžeta līdzekļiem tiek kompensēti 100 % apmērā. Šo medikamentu skaitā ir arī piecu zāļu ražotāju medikamenti, kas kopā veido zāļu grupu ar līdzvērtīgu terapeitisko efektivitāti. Visi grupā esošie medikamenti ir oriģinālie zāļu ražotāju medikamenti.
NVD pārstāve norādīja, ka grupā esošo medikamentu gada izmaksas savstarpēji atšķiras līdz pat 13 %. Atbilstoši jaunākajai publicētajai klīniskajai informācijai, šiem medikamentiem nav konstatētas klīniski nozīmīgas atšķirības terapeitiskajā efektivitātē attiecībā uz glikēmijas kontroli. Līdz ar to atbilstoši Ministru kabineta 2006. gada 31. oktobra noteikumiem Nr.899 – “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība” – tiek apsvērta iespēja minētajai zāļu grupai piemērot references cenas principu. Tas nozīmē, ka zāļu grupā tiks noteikts references jeb lētākais medikaments šo zāļu grupā, no kura cenas tiks aprēķināta valsts kompensējamā daļa. Kā paskaidroja NVD pārstāve, šāda iespēja jau MK noteikumos ir iekļauta, tāpēc neesot pamata uzskatīt, ka Zāļu iegādes kompensācijas sistēma tiktu mainīta, jo nekādi grozījumi normatīvajos aktos nav paredzēti.
Par plānotajām izmaiņām NVD ir informējis zāļu ražotājus. Līdz šī gada 27. maijam zāļu ražotājiem ir iespēja sniegt priekšlikumus par zāļu cenu un pacienta līdzmaksājumu samazinājumu, portālam skaidroja E. Štālberga.
Viņa uzsvēra – būtiski, ka šo medikamentu patēriņš kopš iekļaušanas valsts kompensējamo zāļu sarakstā ir pieaudzis par vairāk kā 4,5 miljoniem eiro (2011. gada patēriņš bija 1 217 228 eiro, 2015. gadā – 5 753 547 eiro).
Līdzšinējā pieredze liecinot, ka references principa pielietošana zālēm ar līdzvērtīgu terapeitisko efektivitāti veicina konkurenci, līdz ar to motivē zāļu ražotājus samazināt medikamentu cenas. Tādējādi tiek ietaupīti valsts budžeta līdzekļi, kas paredzēti kompensējamo zāļu nodrošināšanai, skaidroja E. Štālberga.
Viņa arī norādīja, ka valsts kompensējamo zāļu saraksts tiek aktualizēts četras reizes gadā. Tā rezultātā atsevišķiem medikamentiem ir izdevies panākt vidēji 40 % izmaksu samazinājumu.