AS “Olainfarm” sadarbībā ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (LOSI) ir izstrādājusi trīs jaunu aktīvo farmaceitisko vielu sintēzes tehnoloģiju to ekonomiski izdevīgai ražošanai rūpnieciskos apmēros, ziņo “Olainfarm” pārstāvji. Projekta farmakoloģijas daļā ir veikti pētījumi, kas “Olainfarm” ļaus izstrādāt jaunus medikamentus neirodeģeneratīvu saslimšanu ārstēšanai. Vairāki projekta gaitā atklātie izgudrojumi ir aizsargājami ar patentu. Projekta kopējās izmaksas ir 0,57 miljoni eiro, tas ir īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu, ziņo uzņēmums.
“Projektā iegūtās zināšanas un intelektuālās īpašumtiesības nodrošinās AS “Olainfarm” iespēju izstrādāt jaunus medikamentus, lai paplašinātu uzņēmuma produktu portfeli, palielinātu konkurētspēju un eksportspēju. Nākotnē tas dos pozitīvu pienesumu gan Latvijas, gan Eiropas Savienības ekonomikām,” skiadro “Olainfarm” Ķīmiskās ražošanas attīstības departamenta direktors Vilnis Liepiņš.
Projektu veido divas daļas – tehnoloģijas attīstības un farmakoloģijas daļa. Tā tehnoloģiskajā daļā ir atrasti ekonomiski izdevīgākie un labākie sintēzes ceļi un optimizēti tehnoloģiskie parametri, kas ļauj iegūt vēlamās aktīvās farmaceitiskās vielas atbilstoši augstajām mūsdienu kvalitātes prasībām. Sadarbībā ar LOSI zinātniekiem ir izdevies atklāt unikālus to sintēzes ceļus, kas ir aizsargājami kā industriālais intelektuālais īpašums, iesniedzot Latvijas vai starptautisku patentpieteikumu.
Projekta farmakoloģijas daļā ir izpētītas vairākas aktīvās farmaceitiskās vielas in vivo un atklāta to potenciāla izmantošana jaunām terapeitiskām indikācijām. Viens no preparātiem uzrāda ļoti perspektīvas īpašības neiropātisko sāpju ārstēšanai. Šis atklājums ir ļoti nozīmīgs un patentspējīgs, “Olainfarm” varēs to aizsargāt kā intelektuālo īpašumu un uz tā bāzes veidot jaunu preparātu neirodeģeneratīvu saslimšanu ārstēšanai. Citam preparātam tika parādīta iespējama pretiekaisuma darbība, kas saistīta ar iekaisuma faktora sekrēcijas samazināšanu. Tiesības uz šī pētījuma rezultātā ģenerēto intelektuālo īpašumu ir nostiprinātas ar starptautisku patentpieteikumu Nr. PCT/IB2015/053554. Projekta ietvaros tika pētītas arī vienas aktīvās farmaceitiskās vielas iespējamās pēcinsulta neiroreģeneratīvās īpašības, pretsāpju īpašības un tās darbības mehānismi. Šo pētījumu rezultāti ir apkopoti divos zinātniskos rakstos starptautiski citētos farmakoloģijas žurnālos.
Pētījumi ir veikti projekta “Aktīvo farmaceitisko vielu sintēzes metožu izstrāde un farmakoloģiskā profila izpēte” ietvaros, par kuru “Olainfarm” 2013.gada decembrī noslēdza līgumu ar Valsts izglītības attīstības aģentūru. No kopējām projekta izmaksām – 0,57 miljoniem eiro – 0,29 miljoni eiro ir Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansējums, ziņo uzņēmums.