Pacientu organizāciju tīkls, kas apvieno vairāk nekā 20 Latvijas pacientu organizācijas, aicina Ministru kabinetu, Saeimu un citas atbildīgās institūcijas finansējumu, kas ietaupīts no līdzekļiem COVID-19 seku likvidēšanai, nekavējoties novirzīt veselības aprūpes pieejamības uzlabošanai pacientiem.
Saskaņā ar Ministru kabineta lēmumiem no 2020. un 2021.gada budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” līdz 2021.gada 8.jūnijam piešķirti 2 305,707 miljoni eiro, tostarp Veselības ministrijai (VM) 419,1 miljons eiro. VM ietaupījums uz 16.maiju ir 134 971 595,02 eiro, paziņojumā presei norāda pacienti.
Pacientu organizācijas norāda, ka jau vairāk nekā gadu iedzīvotāji ir pakļauti pandēmijas ietekmei, kas ir novedusi pie pacientu skaita pieauguma, ko rada pacienti, kas izslimojuši Covid-19 un cieš no slimības izraisītām komplikācijām, un hronisko slimību pacienti, kuriem ierobežotas veselības aprūpes pieejamības dēļ slimības ir ielaistas un saasinājušās. Tie ir riski, kas jau tuvā nākotnē palielinās mirstību no tādām ārstējamām un novēršamām slimībām kā infarkts vai insults, onkoloģiskās slimības, HIV un citas infekciju slimības, retās slimības, multiplās sklerozes un citas smagas hroniskas slimības, nerunājot par pieaugošiem hospitalizāciju, invaliditātes, darbnespējas riskiem.
Lai arī Latvijā veselības aprūpes pakalpojumi tika pārtraukti tikai daļēji, tomēr ļoti daudz pacientu bailēs no inficēšanās neapmeklēja ģimenes ārstus, atcēla plānveida vizītes, izmeklējumus un operācijas. Ilglaicīgi badinātā veselības aprūpes politika ir novedusi pie tā, ka jau tā garās rindas pie speciālistiem ir kļuvušas vēl garākas, tāpēc daudzas slimības tiek diagnosticētas novēloti, norāda pacientu organizācijas. Joprojām Latvijā ir viens no augstākajiem pacientu līdzmaksājumiem par medikamentiem un veselības aprūpes pakalpojumiem (aptuveni 40% no visiem veselības aprūpes maksājumiem pacienti apmaksā paši), turklāt liela daļa inovatīvu un efektīvu medikamentu nemaz netiek kompensēti.
COVID-19 pandēmijas laikā daudzu iedzīvotāju finansiālā situācija ir pasliktinājusies un līdz ar ienākumu kritumu ir samazinājušās iespējas iegādāties medikamentus un samaksāt par izmeklējumiem un citiem pakalpojumiem.
“Jau tagad Veselības ministrija aprēķinājusi, ka nākamā gada budžetā veselības aprūpes pieejamības uzlabošanai nepieciešami vairāk kā 740 miljoni eiro. Zinot, ka katru gadu ar lielām pūlēm izdodas atrast ap 20% no nepieciešamajiem papildu līdzekļiem, būtu pārdomāti un racionāli jau laikus novirzīt ietaupītos līdzekļus tam, lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem labāku veselības aprūpi – gan mazinot rindas, gan nodrošinot nepieciešamos medikamentus,” komentē Baiba Ziemele, Latvijas Reto slimību alianses vadītāja, Latvijas Pacientu organizāciju tīkla pārstāve.
“No pandēmijas cieš gan pacienti, gan veselības aprūpes sistēma kopumā. Mums aiz muguras ir daļēji uzvarēta cīņa ar Covid-19, taču cīņa ar pandēmijas sekām veselības aprūpē var izrādīties daudz ilgāka un smagāka. Uzlabota ārstu pieejamība, valsts kompensēti mūsdienīgi un efektīvi medikamenti, kā arī savlaicīgi pieejami rehabilitācijas pakalpojumi ir būtisks pamatnosacījums, lai samazinātu gan mirstību, gan slimību izraisītas komplikācijas. Nav pieļaujams, ka cilvēki nokļūst slimnīcā vai priekšlaicīgi mirst no mūsdienās laicīgi diagnosticējamām un novēršamām slimībām, tajā skaitā, infarkta vai insulta. Tāpēc šobrīd vairāk kā nekad ir svarīgi palielināt finansējumu veselības aprūpei,” atzīst Inese Mauriņa, biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja, Latvijas Pacientu organizāciju tīkla pārstāve.
Augsti vērtējot Veselības ministrijas un veselības aprūpes institūciju darbu COVID-19 pandēmijas seku mazināšanā, Latvijas Pacientu organizāciju tīkls aicina Ministru kabinetu, Saeimu un visas atbildīgās institūcijas nekavējoties palielināt finansējumu valsts kompensētiem medikamentiem, ārstēšanās un rehabilitācijas pakalpojumu pieejamības uzlabošanai jau 2022.gadā.
Pacientu organizāciju tīkls pārstāv daudzas pacientu apvienības: Apvienība HIV.LV, BaCo – Baltijas jūras valstu Koalīcija HIV pacientiem, Biedrība AGIHAS, Biedrība Ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem “Saknes”, C hepatīta pacientu apvienība, Labdarības fonds “Rozā vilciens”, Latvijas Cistiskās fibrozes biedrība, Latvijas Hemofilijas biedrība, Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība, Latvijas Krona un Kolīta slimnieku biedrība, Latvijas Multiplās Sklerozes asociācija, Latvijas Reto slimību alianse, Latvijas sieviešu volontieru biedrība ” VITA”, ParSirdi.lv, Pulmonālās hipertensijas biedrība, Soli priekšā melanomai, Zarnu vēža pacientu un viņu atbalsta personu biedrība “EuropaColon Latvija” u.c.