Veselības ministrija (VM) mainījusi kārtību, kādā turpmāk reģionālajās slimnīcās būs pieejams Covid-19 ārstēšanai nepieciešamais medikaments “Remdesivir”, mikroblogošanas vietnē “Twitter” paziņojusi veselības ministre Ilze Viņķele.
“Katra cilvēka nāve ir zaudējums, jauna – jo īpaši emocionāli smagi. Tomēr šodien mainīta kārtība un reģionālajās slimnīcās uz vietas būs pieejams šis medikaments,” rakstīja Viņķele, atbildot uz jautājumu, kādēļ šis medikaments jau tagad netiek glabāts arī reģionālajās slimnīcās.
VM sola šodien sniegt plašāku skaidrojumu par nodrošinājumu ar “Remdesivir” reģionālajās slimnīcās.
Tikmēr Latvijas Televīzija vēsta, ka šo medikamentu līdz šim glabāja tikai Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, bet reģionālajām slimnīcām vajadzības gadījumā bija jāmēro ceļš pēc tiem uz Rīgu un atpakaļ pie pacienta. Plānots, ka turpmāk šis medikaments mazās devās glabāsies arī reģionālajās slimnīcās, lai terapiju vajadzības gadījumā varētu sākt ātri, kas pacientam nozīmēs labākas izveseļošanās prognozes.
Vienlaikus tiks saglabāta kārtība, ka zāles drīkstēs lietot vien pēc ārstu konsīlija Rīgā pieņemta lēmuma, ziņo Latvijas Televīzija.
Kā vēstīts, pirmdien Liepājas reģionālajā slimnīcā no Covid-19 mira 27 gadus veca sieviete, divu bērnu mamma.
Latvijas Televīziju mirušās tuviniece informējusi, ka sievietei vairāk nekā nedēļu bija augsta temperatūra, bet vēlāk parādījās arī problēmas ar elpošanu. Tad izsaukta ātrā palīdzība un sieviete nogādāta slimnīcā. Slimnīcā sievieti tika izlemts ārstēt ar zālēm “Remdesivir”. Tā kā zāles Liepājas slimnīcā uz vietas nebija, to piegāde un saņemšana prasīja zināmu laiku. Viņas veselības stāvoklis uz neilgu laiku uzlabojās, tomēr pirmdien viņa nomira.
Ārstu konsīlijā Rīgā skaidro, šīs zāles pielieto tikai to Covid-19 pacientu ārstēšanā, kas atrodas slimnīcu stacionāros, kam ir vidēji smaga slimības gaita un ir aizdomas, ka tā drīzumā varētu kļūt par smagu. Šoreiz slimība progresēja ļoti ātri un, pat ja zāles būtu slimniecei piegādātas uzreiz, tās, visticamāk, vairs nespētu palīdzēt.
“Ja pacientam jau ir galēji smaga slimības norise, tad “Remdesivir” lietošana vairs nav attaisnojama, jo gaidāmais rezultāts varētu nebūt tāds, kādu mēs gribētu no šī medikamenta,” skaidrojusi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Specializētās medicīnas centra un Austrumu slimnīcas infektoloģe Monta Madelāne.
“Remdesivir” aptur koronavīrusa vairošanos, kas izraisa gan Covid-19 slimību, gan citus procesus ķermenī, kurus konkrētais medikaments ietekmēt vairs nevar. Tāpēc, jo ātrāk sāk terapiju, jo labākas prognozes. Parasti lēmumu par ārstēšanu pieņemot īsā laikā un konsultējoties pa telefonu, otrdien vēstīja Latvijas Televīzija.
www.farmacija-mic.lv