Sākums » E-veselība » Personu pilnvarošanu e-veselības sistēmā plāno sākt no 2021.gada

Personu pilnvarošanu e-veselības sistēmā plāno sākt no 2021.gada

Iespēja pacientam pilnvarot par sevi atbildīgo personu e-veselības sistēmā varētu stāsies spēkā 2021.gada 1.janvārī, liecina vakar, 26. septembrī, Sociālo un darba lietu komisijas atbalstītais priekšlikums, skatot grozījumus Pacientu tiesību likumā.

Šo un vairākus citus priekšlikumus iesniedza veselības ministre Anda Čakša, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Saeima jau pagājušā gada decembrī nodeva izskatīšanai parlamenta komisijās vairāku “Vienotības” Saeimas frakcijas deputātu piedāvātus grozījumus Pacientu tiesību likumā, nosakot, ka personai ir tiesības pilnvarot citu personu iepriekš, izdarot attiecīgu ierakstu vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā jeb e-veselībā. Deputāti rosināja grozījumus Pacientu tiesību likumā, lai turpmāk ikviens varētu pilnvarot sev tuvo cilvēku pieņemt šādu lēmumu.

Komisija 26. septembrī atbalstīja arī priekšlikumu, kas paredz, ka Ārstniecības riska fonda līdzekļus ne vairāk kā 5% apmērā no gadā veikto ārstniecības riska maksājuma apjoma var izmantot pacienta atlīdzības prasījuma izskatīšanai piesaistīto ārstniecības personu darba apmaksai. Šī fonda līdzekļu atlikums kā iepriekš tiks izlietots atlīdzības izmaksai pacientiem.

Vienlaikus Saeimas komisijas deputāti ar Veselības ministriju (VM) vienojās, ka šīs normas spēkā stāšanās datums tiks precizēts uz likumprojekta trešo jeb galīgo lasījumu.

Kā skaidroja VM, Ārstniecības riska fondam kopš tā izveidošanas katru gadu stabili pieaug saņemto iesniegumu skaits, kas pērn bija vairāk nekā 200 iesniegumi. Ņemot vērā to, ka starp Veselības inspekcijas (VI) ārstiem ekspertiem nav pārstāvētas visas ārstu specialitātes un apakšspecialitātes, lai varētu pilnvērtīgi un pamatoti izvērtēt pacientu atlīdzības prasījumus, nereti nepieciešams piesaistīt konkrētas specialitātes vai apakšspecialitātes ārstus vai ārstniecības personu profesionālās asociācijas.

Pēc VM paustā, VI jau šobrīd iespēju robežās piesaista ārstniecības personas un profesionālas asociācijas, taču šo gadījumu skaits ir neliels un turklāt jau šobrīd ne visas ārstniecības personas un profesionālās asociācijas piekrīt sniegt slēdzienus bez atlīdzības. Līdz ar to ir jārēķinās, ka turpmāk, pieaugot pieprasījumu skaitam, lai ārstniecības personas un profesionālās asociācijas būtu ieinteresētas veltīt savu laiku un zināšanas profesionālu slēdzienu sniegšanai Ārstniecības riska fondam, nepieciešams nodrošināt iespēju veikt samaksu par speciālistu ieguldīto darbu.

Komisija grozījumus Pacientu tiesību likumā nodeva Saeimai otrajā lasījumā.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*