Pēdējos gados komersanti ir izteikuši vēlmi pārvietot aptiekas darbību vienas adreses robežās, ja bija pieejamas ērtākas telpas, tomēr pārvietošana normatīvā regulējuma ierobežojumu dēļ nebija iespējama. Proti, normatīvais regulējums paredz, ka ir atļauta vispārēja tipa aptiekas pārvietošana, pamatojoties uz spēkā esošo licenci, vienas apdzīvotās vietas robežās, kur 500 metru rādiusā nav funkcionējošas vispārēja tipa aptiekas, kurā izgatavo zāles vai kura strādā visu diennakti. Tas nozīmē, ka situācijās, kad tuvāk par 500 metriem atrodas vispārēja tipa aptieka, kurā izgatavo zāles vai kura strādā visu diennakti, pārvietošana nav iespējama.
Noteikumu grozījumi paredz atļaut vispārēja tipa aptiekas pārvietošanu vienas nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā reģistrētas ēkas ietvaros. Tas attieksies arī uz gadījumiem, kad ēkā ir reģistrētas vairākas adreses.
Tāpat būs atļauts pārvietot aptiekas darbību 50 metru attālumā no speciālajā atļaujā norādītās farmaceitiskās darbības vietas adreses. Lai pārvietošana 50 metru attālumā netiktu izmantota pārmērīgi bieži, ir noteikta norma, ka šāda pārvietošana var tikt veikta ne biežāk kā vienu reizi piecos gados.
Noteikumu projektā arī precizēts regulējums par aptieku skaitu apdzīvotās vietās. Patlaban ir noteikts, ka apdzīvotajās vietās ar iedzīvotāju skaitu līdz 4000 iedzīvotāju var darboties ne vairāk kā divas vispārēja tipa aptiekas. Farmācijas jomas pārstāvji rosinājuši noteikt detalizētāku dalījumu, paredzot vienu vispārēja tipa aptieku apdzīvotajās vietās ar iedzīvotāju skaitu līdz 2000, savukārt apdzīvotajās vietas ar iedzīvotāju skaitu no 2001 līdz 4000 – divas vispārēja tipa aptiekas. ir paredzams, ka šī norma uzlabotu to vispārēja tipa aptieku rentabilitāti, kas darbojas apdzīvotajās vietās ar iedzīvotāju skaitu līdz 2000.
VM plāno, ka noteikumu grozījumi spēkā stāsies šā gada 1.jūlijā, lai visiem komersantiem – gan tiem, kuri plāno pārvietot aptieku, gan tiem, kuru aptiekām var pietuvināties citas aptiekas, – būtu zināms konkrēts normas spēkā stāšanās datums.
Noteikumi pieteikti izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē, ziņo LETA.
www.farmacija-mic.lv
Es šīm izmaiņām redzu pavisam racionālu un loģisku skaidrojumu. Piemēram, ja ar aptiekas telpām kaut kas notiek, nelaimes gadījums, ugunsgrēks un šajās telpās strādāt vairs nav iespējams, tad sanāk, ka aptiekas pastāvēšana beidzas, jo uz blakus māju aptieku pārcelt nav iespējams. Vai arī gadījumā, ja telpu izīrētājs nolemj īres līgumu izbeigt vai arī kādu citu apstākļu dēļ telpas tiek zaudētas. Arī šajā gadījumā aptiekas pastāvēšana beidzas. Man tas arī neliekas īsti normāli, ka aptieka ir tik ļoti piesaistīta vienam vienīgam punktam. Šeit vismaz ir kaut kāds rezerves variants neparedzētos gadījumos. Cits jautājums, ja kāds to gribēs izmantot savtīgos nolūkos. Lai gan savtīgos nolūkos šobrīd tiek izmantotas arī 90% licences, kurās ir paredzēta zāļu izgatavošana. Visi ļoti labi zinām, ka vairumā gadījumu šī licence tiek izmantota tikai savas teritorijas pasargāšanai, nekāda zāļu izgatavošana vairumā gadījumu vispār nenotiek..
Man jau ar liekas, ka tīri sakarīgs lēmums. Protams, vai tas aktuālākais šobrīd – diez vai. Bet kā jau felikss minēja – darbība jāimitē…
Sodra, vai var, lūdzu, dzirdēt Jūsu pieņēmumu, kāpēc tas ir sakarīgs lēmums? Tiešām, gribās, lai būtu zinoša diskusija.
Ar cieņu
Nekas pēkšņs , ne jauns – gadiem par šo runāts. Gadā reizi ministrijai jāpierāda, ka kustās….
Jautājums LFB un tiem, kas aizsargā aptiekas darbības īpašumtiesības, kā arī jautājums likumam: 1) Kuri komersanti? Vai, lūdzu, var nosaukt konkrēti. Ja tā ir tīkla aptieka, tad viņai ir viens komersants…
2) Vai tiks atcelti ierobežojumi, ja aptieka izgatavo zāles?????
3) Ja šodien pārceļu par 50m, pēc 5gadiem par vēl 50m, tad pēc 15 gadiem par 50m un tā līdz tam, ka viena aptieka būs uz viena stāva, bet otra, kura tuvojās šos visus gadus – būs uz otra stāva? Kāpēc ne? Varēs ieiet uzjautāt cenu 1. stāvā un tad noskriet lejā – uzjautāt 2. stāvā aptiekā. Piem., 1.stāvā EURO aptieka, 2. Stāvā Mēness aptieka un 3. stāvā BENU. Normāli?
VAI TAS LIKUMĀ IR ATRUNĀTS?
UN VISPĀR KAM TAS IR IZDEVĪGI, veidojot šo likuma maiņu?
Lūdzu, šeit skaidrojumu.
Esmu farmaceite, kura strādā kā darba ņēmējs un gribu zināt par aptieku nākotni…
Katram likumam ir ierosinatajs …
Piekrītu, bet jautājums: KAM šāda likuma ierosināšana ir izdevīga? Kādām aptiekām? Kādiem aptieku īpašniekiem?
Ļoti gribētos dzirdēt arī Jūsu komentāru…
Sveiki.
Man liekas, ka šāds likums ir izdevīgs aptiekām (mūsdienu apstākļos precīzāk aptieku tīkliem), kam aptiekas atrodas tirzdniecības centros.
Runājot par aptieku satuvināšanu par 50m reizi piecos gados – liekas, ka tās ir ļoti nelielas izmaiņas. Piemēram, lai “aizsoļotu” aptieku izvietojumu kritērijos tradicionālos 500m būtu vajadzīgi 50 gadi.