Sākums » Farmācija » Publiskai apspriešanai nodod Sabiedrības veselības pamatnostādņu projektu, kurā definēta arī farmaceita loma
Publiskai apspriešanai nodod Sabiedrības veselības pamatnostādņu projektu, kurā definēta arī farmaceita loma

Publiskai apspriešanai nodod Sabiedrības veselības pamatnostādņu projektu, kurā definēta arī farmaceita loma

Veselības ministrija (VM) izstrādājusi un līdz šā gada 6.jūlijam publiskajai apspriešanai nodod Sabiedrības veselības pamatnostādņu 2014.-2020.gadam projektu.

Sabiedrības veselības pamatnostādņu projekts ir vidēja termiņa politikas plānošanas dokuments, kas balstās uz Pasaules Veselības organizācijas Eiropas reģiona stratēģiju “Veselība 2020”. Tas izstrādāts, lai turpinātu aizsāktās sabiedrības veselības politikas īstenošanu, kā arī aktualizētu jaunus attīstības mērķus un rīcības virzienus to sasniegšanai, saglabājot, uzlabojot un atjaunojot Latvijas iedzīvotāju, jo īpaši, sociālās atstumtības un nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju, veselības stāvokli nākamajos septiņos gados, ziņo VM.

Sabiedrības veselības politikas virsmērķis ir palielināt Latvijas iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaitu un novērst priekšlaicīgu nāvi. Līdz 2020. gadam paredzēts par trīs gadiem pagarināt veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaitu (vīriešiem sasniedzot 57 gadus un sievietēm – 60), kā arī par 11% samazināt potenciāli zaudēto mūža gadu rādītāju.

To paredzēts īstenot, veicinot vienlīdzīgas veselības iespējas visiem iedzīvotājiem, mazinot neinfekciju slimību riska faktoru izplatību, uzlabojot grūtnieču un bērnu veselību, mazinot traumatisma un vides risku ietekmi uz sabiedrības veselību, nodrošinot infekcijas slimību profilaksi, kā arī veidojot kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu sistēmu un vienlīdzīgu veselības pakalpojumu pieejamību valsts iedzīvotājiem, skaidro ministrija.

Projektā arī skaidri definēta farmaceitiskās aprūpes nozīme sabiedrības veselībā ar mērķi nostiprināt arī farmaceita lomu primārās veselības aprūpes un profilakses pasākumu nodrošināšanā: “Farmaceitiskā aprūpe ir veselības aprūpes sastāvdaļa, ko savas kompetences ietvaros veic farmaceits, sniedzot farmakoterapeitiskās konsultācijas, informāciju par zālēm un to lietošanu. Šajā aprūpē ietilpst arī uzraudzība par aptiekas pastāvīgo apmeklētāju zāļu lietošanu, zāļu un citu veselības aprūpes, profilakses un veicināšanas produktu izplatīšana, zāļu izgatavošana, veselības veicināšanas un slimību profilakses propagandēšana, balstoties uz jaunākajiem zinātnes sasniegumiem un ievērojot apmeklētāju intereses, kā arī apmeklētāju datu aizsardzības nodrošināšana savas kompetences ietvaros.”

Tāpat projektā izcelta arī klīniskā farmaceita institūcija: “Klīniskā farmācija ir definēta kā farmācijas nozare, kas balstoties uz zinātnisku un praktisku pieeju, nodrošina racionālu zāļu lietošanu. Klīniskais farmaceits ir farmaceits, kurš veic konsultatīvas un uzraudzības funkcijas ar racionālu zāļu lietošanu saistītos jautājumos; veic zāļu patēriņa analīzi un lietošanas efektivitātes novērtējumu; veic dokumentu ekspertīzi, nodarbojas ar pētniecību un nodrošina nepārtrauktu savu profesionālo pilnveidi; sniedz informāciju un konsultē farmācijas jomā.”

“Nepieciešams attīstīt un stiprināt klīnisko farmaceitu institūciju stacionārajā veselības aprūpē un to iesaistīšanos lēmumu pieņemšanā par zāļu izvēli un lietošanu stacionārajā posmā, nodrošinot arī medikamentozās terapijas uzraudzību un, nepieciešamības gadījumos, arī zāļu lietošanas pēctecību ambulatorajā posmā. Šobrīd Latvijā tikai divos stacionāros strādā pa vienam klīniskajam farmaceitam, ar to ir noteikti par maz. Nodrošinot klīniskā farmaceita integrāciju stacionārā veselības aprūpē, arī jāizvērtē citu valstu pieredze un esošā Latvijas pieredze, sākumā izstrādājot pilota projektu un, balstoties uz tā rezultātiem, pakāpeniski integrēt klīnisko farmaceitu stacionārajā veselības aprūpē,” pausts projektā.

Projektā iekļauti arī jautājumi, kas skar zāļu drošumu, zāļu racionālu lietošanu, medikamentu kā bīstamo atkritumu iznīcināšanu. Projektā ietilpst arī politikas rezultāti, darbības rezultāti un rezultatīvie rādītāji to sasniegšanai, kā arī turpmākās rīcības plāns, kurā noteikti uzdevumi un galvenie pasākumi izvirzīto mērķu sasniegšanai un tam nepieciešamā finansējuma apmērs.

Ar dokumenta projektu var iepazīties šeit: http://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/sabiedribas_lidzdaliba/

Ar Sabiedrības veselības pamatnostadnēm 2014.-2020.gadam papildus nepieciešamo finansējumu var iepazīties šeit: http://www.vm.gov.lv/images/userfiles/4_pielikums_vb_060614_svp.pdf

Sabiedrības pārstāvji aicināti iesūtīt savus priekšlikumus vai iebildumus par dokumenta projektu elektroniski uz e-pasta adresi: valerija.muizniece@vm.gov.lv.

Elīna Badune

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*