Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) virusologi un infektologi ir pabeiguši darbu pie pētījuma, kurā iegūtie dati un COVID-19 pacientu bioloģiskie paraugi palīdzēs prognozēt slimības gaitu dažāda riska grupu pacientiem, izvēlēties atbilstošāko ārstēšanu, kā arī kalpos turpmākajiem pētījumiem.
Vīrusa izzināšanā zinātnieki veica Latvijas pacientu bioloģiskā materiāla izpēti. Paraugi tika ievākti Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un tālāk nodoti RSU pētnieku grupai. Pētījuma rezultātā ir izveidota 168 pacientu biomateriāla banka, kuru var izmantot, lai noteiktu dažādus ar COVID-19 saistītus bioloģiskos faktorus. Pētnieku mērķis bija noskaidrot vairāku imūnās sistēmas molekulu līmeņa izmaiņas un iegūti arī imūnās sistēmas gēnu dati, kas dod iespēju identificēt cilvēkus, kuriem ir nepieciešama intensīvāka veselības stāvokļa uzraudzība un ārstēšana.
Dr.med. Jeļena Eglīte: “Kad organisms pirmo reizi saskaras ar vīrusu, baktēriju vai parazītu, imūnsistēma ir gatava cīņai un tiek izstrādātas citokīnu molekulas, kuras nodrošina imūnajai atbildei nepieciešamo signālu kaskādi. Parasti ir tā – jo spēcīgāka atbilde, jo lielākas izredzes, ka infekcija tiks uzveikta. Tomēr daļā gadījumu, kā tas novērots pacientiem, kas inficējušies ar jauno koronavīrusu, pārmērīga reakcija – “citokīnu vētra”, kas turpinās pārāk ilgi, izraisa iekšējo orgānu, piemēram, plaušu, aknu, bojājumu, kas smagos gadījumos beidzas ar pacienta nāvi – augstais citokīnu līmenis asinīs izraisa imunitātes uzbrukumu paša ķermeņa šūnām un audiem. Pētījumā meklējām faktorus, kuri ļauj paredzēt letālo iznākumu. Tagad varam teikt, ka, saslimstot ar COVID-19, īpaši būtiska ir nevis stipra imunitāte, bet pareiza, savlaicīga un samērīga organisma imūnā atbilde.”
Finansējumu pētījuma norisei un pacientu bioloģisko paraugu ievākšanai piešķīra Borisa un Ināras Teterevu fonds (BITF). BITF finansētā pētījuma rezultātā iegūto pacientu materiālu varēs izmantot, pētot COVID-19 Latvijā un starptautiskā mērogā. RSU Medicīnas fakultātes Infektoloģijas katedras vadītāja un profesore Ludmila Vīksna pauž: “Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalsts COVID-19 ierobežošanai un izpētei augsti vērtējams ne tikai no praktiskā ieguldījuma, bet arī no humānā aspekta, jo tā ir bijusi iespēja padziļināti pētīt slimības neizzināto, bet prognozei nozīmīgo imūno statusu, kā arī izveidot bioloģiskā materiāla kolekciju. Tā ir patiešām liela vērtība ne tikai šobrīd, bet arī nākotnei.”
Šī un citu pētījumu rezultātus vētīs trešdien, 7.aprīlī, RSU tradicionālajās Zinātnieku brokastīs, kas būs veltītas pandēmijas pētniecības tēmai. Ikmēneša pasākumam, kas noritēs no plkst. 9.00 līdz 11.40, šoreiz dots nosaukums “Covid-19: ikdienas praksei un fundamentālai zinātnei perspektīvā”, un tajā pētnieki RSU profesores Ludmilas Vīksnas vadībā virtuāli prezentēs rezultātus valsts pētījumu programmas projektam, kura mērķis bija identificēt SARS-CoV-2 infekcijas izraisītos sociāli demogrāfiskos, klīniskos, bioķīmiskos, molekulāros un imunoloģiskos faktorus.
Lai piedalītos 7.aprīļa pasākumā, nepieciešams iepriekš reģistrēties: www.bit.ly/Zinatnieku-brokastis-aprilis-2021
Pasākuma programma un sīkāka informācija pieejama šeit: https://www.rsu.lv/notikumi/zinatnieku-brokastis-covid-19-ikdienas-praksei-sodien-un-fundamentalai-zinatnei