Šodien, 7. februārī, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti šaubās par finansiālām iespējām līdz martam atlikuši jautājuma par pacienta iespēju pilnvarot par sevi atbildīgo personu e-veselības sistēmā izskatīšanu, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
Vairāki Saeimas deputāti ierosinājuši grozīt Pacientu tiesību likumu, paredzot iespēju jebkuram sabiedrības loceklim iepriekš laikus izdarīt atzīmi e-veselības portālā, nosakot pilnvaroto personu, jo smagā situācijā cilvēkam slimības dēļ var nebūt iespējas izteikt pilnvarojumu.
Šodien komisijas vadītāja Aija Barča piekritusi, ka šim ierosinājumam ir konceptuāls atbalsts un par to deputāti vienojušies jau iepriekš. Tomēr, tā kā Veselības ministrija (VM) un Finanšu ministrija (FM) izteikusi bažas par šādu izmaiņu ieviešanas finansiālajām iespējām, komisija uzdevusi VM līdz 28.februārim iesniegt informāciju par to, cik šādas izmaiņas e-veselībā varētu izmaksāt.
Gandrīz visi deputāti, kuri piedalījās sēdē atbalstījuši šo ierosinājumu, tomēr daļa šaubās ne tikai par finansiālajām iespējām, bet arī par to, vai jaunas funkcionalitātes pievienošana “nesašūpos” e-veselību. Šī iemesla dēļ Saeimas deputāti diskutējuši par to, vai šī norma ieviešama nekavējoties, vai tomēr nogaidot, kad e-veselības sistēma būs nostabilizējusies.
VM pārstāve Anita Jurševica norādījusi, ka ministrija atbalsta šo ierosinājumu, tomēr vērsusi uzmanību, ka par piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem šādu izmaiņu veikšana nav paredzēta, turklāt arī, ja izmaiņu ieviešanai būs nepieciešams neliels finansējums, izmaiņas e-veselībā varētu būt iespējamas ar 2020.gadu, nevis 2019.gadu, kā to vēlas priekšlikuma autori.
Vienīgais no klātesošajiem deputātiem, kurš iebildis pret izmaiņām bijis Mārtiņš Šics, pēc kura domām, tādas nav nepieciešamas, jo jau esošie normatīvie akti nosaka, kā ārstiem jārīkojas šādās situācijās, ziņo LETA.