Sākums » Aktuāli » Saeimas komisija skata grozījumus par slimības lapu apmaksu un tiesībām farmaceitiem vakcinēt
Saeimas komisija skata grozījumus par slimības lapu apmaksu un tiesībām farmaceitiem vakcinēt

Saeimas komisija skata grozījumus par slimības lapu apmaksu un tiesībām farmaceitiem vakcinēt

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien spriež par likumu grozījumiem saistībā ar slimības lapu apmaksu pret Covid-19 vakcinētajiem un tiesību noteikšanu farmaceitiem vakcinēt pret Covid-19.

Komisijā šodien paredzēts skatīt grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas noteiks, ka līdz gada beigām ar Covid-19 saslimušajiem vakcinētajiem slimības lapas tiks apmaksātas jau no pirmās dienas.

Likumā tiks paredzēts, ka no 25. oktobra līdz 31. decembrim cilvēkiem, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas pret Covid-19 vai pārslimošanas sertifikāts vai kuri ir saņēmušas medicīnisku atzinumu par nepieciešamību atlikt personas vakcināciju pret Covid-19, piešķirs slimības pabalstu no pirmās darbnespējas dienas sakarā ar izsniegtajām darbnespējas lapām B saistībā ar Covid-19 saslimšanu.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Labklājības ministrijā, grozījumi paredz, ka, ja vakcinētajiem, pārslimojušiem vai tiem kuri ir saņēmušas medicīnisku atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju, ir izsniegta darbnespēja lapa akūtu augšējo elpceļu infekciju dēļ, par laiku no darbnespējas pirmās līdz darbnespējas trešajai dienai izsniegs darbnespējas lapu B un par šo periodu piešķirams un izmaksājams slimības pabalsts.

Ja personu nosūtīs veikt analīzes par saslimšanu ar Covid-19 un analīzes būs pozitīvas, slimības pabalstu piešķirs par laiku no darbnespējas pirmās dienas līdz dienai, kad persona atgūs darbspējas. Ja analīzes būs negatīvas, bet darbnespēja turpināsies, izsniegtā darbnespējas lapa B noslēdzama trešajā darbnespējas dienā un atverama darbnespējas lapa A. Slimības nauda un slimības pabalsts šādā gadījumā izmaksājams vispārējā kārtībā.

Ja ārsts, izvērtējot personas veselības stāvokli, uzskatīs, ka personai nav nepieciešams veikt Covid-19 analīzes, taču darbnespēja personai turpināsies, par laiku pēc darbnespējas trešās dienas būs atverama darbnespējas lapa A (pēc analoģijas kā situācijā, ja Covid-19 analīzes ir negatīvas).

Darba ņēmējiem, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai kuri saņēmuši atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid-19 un kuriem sakarā ar saslimšanu ar Covid-19 izsniegta darbnespējas lapa A un tiesības uz darba devēja izmaksājamo slimības naudu radušās līdz 2021.gada 24.oktobrim, bet darbnespēja nepārtraukti turpinās pēc 2021. gada 25. oktobra, slimības naudu par pārejošu darbnespēju izmaksās darba devējs līdz 10.darbnespējas dienai.

Slimības pabalsta izmaksas periodā neieskaitīs dienas, par kurām izsniegta darbnespējas lapa sakarā ar saslimšanu ar Covid-19.

Savukārt cilvēkiem, kuriem nebūs sadarbspējīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta vai kuri nebūs saņēmuši atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid-19, saslimšanas ar Covid-19 situācijā par pirmajām desmit darbnespējas dienām tiks izsniegta darbnespējas lapa A (apmaksā darba devējs) un, sākot ar 11.darbnespējas dienu, tiks piešķirts slimības pabalsts (par darbnespējas lapu B).

Komisija šodien skata arī grozījumus Epidemioloģiskās drošības likumā, kas atļautu vakcināciju veikt arī farmaceitiem, kuri būs ieguvuši zināšanas un praktiskās iemaņas vakcinācijas veikšanā. Pašlaik likumā noteikts, ka vakcināciju drīkst veikt tikai sertificēta ārstniecības persona.

Grozījumus virza Sociālo lietu komisija, kura likumprojektā rosina arī noteikt, ka ārstniecības personai vai farmaceitam, kurš konstatējis vakcinācijas izraisītās komplikācijas, ir pienākums nekavējoties ziņot par to Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

Deputāti skaidro, ka, nodrošinot vakcinācijas iespēju aptiekās pret Covid-19 infekciju, sezonālo gripu un ērču encefalītu tiktu atvieglots arī ģimenes ārstu darbs, mazinot pārslodzes risku, ko rada resursu patēriņš ar Covid-19 infekciju slimojošo pacientu ārstēšana.

Likumprojekta anotācijā norādīts, ka pēc vairāku Eiropas valstu pieredzes farmaceitu iesaistei vakcinācijā ir novēroti ieguvumi gan pacientam, gan veselības aprūpes sistēmai.

www.farmacija-mic.lv

 

DALIES ar šo ziņu ar saviem draugiem un kolēģiem sociālajos tīklos Twitter, Facebook un LinkedIn, pārsūti ziņu, izmantojot WhatsApp, vai izdrukā rakstu, ja vēlies! (Izmanto zemāk redzamās pogas.)

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*