Katru gadu 7. maijā tiek atzīmēta Starptautiskā kaitējuma mazināšanas diena (International Harm Reduction Day), kas ir veltīta kaitējuma un risku mazināšanai saistībā ar narkotiku un citu atkarību izraisošu vielu lietošanu.
Pirmā Starptautiskā kaitējuma mazināšanas konference notika 1990. gadā Liverpūlē, Anglijā. Liverpūle bija viena no pirmajām Lielbritānijas pilsētām, kas ierosināja ieviest kaitējuma mazināšanas politiku un atklāja vienu no pirmajām valdības finansētajām šļirču adatu apmaiņas vietām. Konference piesaistīja dažādus narkotisko vielu kaitējuma mazināšanas atbalstītājus, tostarp akadēmiķus, sabiedriskos darbiniekus, medicīnas speciālistus, farmaceitus un arī narkotiku lietotāju pārstāvjus.
Kopš tā laika kaitējuma mazināšanas programmas ieviestas dažādās pasaules valstīs. Kaitējuma mazināšana attiecas uz politiku, programmām un praksi, kuru mērķis ir samazināt narkotiku lietošanas negatīvo ietekmi. Šī diena arī norāda uz to cilvēku tiesību ievērošanu, kuri lieto narkotikas, neradot stigmatizāciju un diskrimināciju.
“Ir svarīgi, lai farmaceiti arvien pārskatītu informāciju, ko sniedz savā konsultācijās, jo parādās jauni dati par dažādām narkotiskām vielām, piemēram, par tādām vielām kā ksilazīns, levamizols un fenacetīns,” šī gada Amerikas Farmaceitu asociācijas ikgadējā sanāksmē paudusi PharmD, klīniskā profesore un Rodailendas Universitātes Pirmās reaģēšanas programmas direktore Anita Džeikobsone (Anita Jacobson).
“Mēs mācāmies un gūstam daudz zināšanu par recepšu medikamentiem, taču atkarībā no apgūtās mācību programmas mēs, iespējams, esam ieguvuši maz vai vispār neesam ieguvuši izglītību par neregulētajām vielām,” norādījusi A. Džeikobsone.
Farmaceitiem vajadzētu būt informētiem par dažādu vielu izplatību un attīstību, lai sniegtu efektīvas konsultācijas un palīdzētu arī pacientiem (vai viņu tuviniekiem), kas saskaras ar narkotisko vielu radītām problēmām, uzskata Rodailendas Universitātes profesore.
Narkotiku lietošana un zāļuvielu ļaunprātīga izmantošana joprojām ir reāla problēma daudzās pasaules daļās, lai gan šīs problēmas apjoms ir ļoti atšķirīgs atkarībā no konkrētās kultūras, vielu pieejamības un ieviestajiem tiesību aktiem. 2021. gadā aplēstais nelegālo narkotiku lietotāju skaits visā pasaulē bija aptuveni 296 miljoni. Kaņepes jeb marihuāna ir pasaulē visbiežāk lietotā nelegālā narkotika, kam seko opioīdi un opiāti. Opioīdu lietotāju skaits visā pasaulē pēdējos gados ir pieaudzis daudz vairāk nekā jebkura cita narkotiku lietotāju kategorija.
Elīna Badune