Palielinot kompensējamo zāļu budžetu un jo vairāk – katru gadu nosakot konkrētu īpatsvaru inovācijām veselības aprūpē, ilgtermiņā būs iespējams uzlabot gan ārstēšanas efektivitāti, gan samazināt / izskaust pacientu līdzmaksājumus, uzskata SIFFA. Arī starptautiskā pieredze apliecina, ka šādi soļi mazina turpmākās saslimšanas, invaliditātes rašanos, rada pozitīvāku ietekmi uz sabiedrības veselību, kā arī kopumā veicina cilvēkresursu / darbaspēka kvalitāti un tautsaimniecības attīstību, norāda asociācija.
SIFFA uzskata, ka paralēli tam jāveic vairāku zāļu grupu pārskatīšana (pārgrupēšana / atgrupēšana), kurās valsts pacientiem maksā tikai par lētāko medikamentu grupā, jāpaaugstina kompensācijas apjoms vairākām diagnozēm, tai skaitā tām, kurām to samazināja krīzes laikā (vai vismaz jāatjauno pirmskrīzes līmenī), līdzīgi, kā tas ir Igaunijā un Lietuvā.
SIFFA atgādina, ka pretēji vairākām valsts budžeta pozīcijām, finansējums veselības aprūpei un jo īpaši kompensējamajiem medikamentiem faktiski palicis krīzes gadu līmenī. Turklāt tas ir būtiski mazāks par finansējumu uz vienu iedzīvotāju Lietuvā vai Igaunijā (2014. gadā Latvijā: 60 eiro, Lietuvā: 74 eiro, Igaunijā: 94 eiro), norāda zāļu ražotāju organizācija.
www.farmacija-mic.lv