Tapuši grozījumi, lai ieviestu vienotu dzimumšūnu donoru reģistru, šodien, 28. martā, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā paudis Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Aivars Lapiņš.
Patlaban VM sagatavojusi grozījumus Noteikumos par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu, kas paredz vienotā veselības nozares elektroniskā informācijas sistēmā nodrošināt centralizētu personas veselības datu apstrādi par dzimumšūnu ziedošanu, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
Tāpat šie noteikumi regulēs Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā noteikto donora dzimumšūnu izmantošanas ierobežojumu ievērošanu, tostarp, lai medicīniskās apaugļošanas rezultātā no viena dzimumšūnu donora dzimumšūnām dzimušo bērnu valstī nebūtu vairāk par trim, izņemot daudzaugļu grūtniecības gadījumus.
Kā sēdē norādījusi veselības ministres Andas Čakšas padomniece e-veselības projekta jautājumos Ilze Āboliņa, reģistrs plānots kā viens no e-veselības moduļiem, un tas ierakstīts jau nākamajā Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta nākamajā kārtā.
Āboliņa norādījusi, ka, ja nekas būtisks nemainās, tad tuvākajā laikā varētu būt gatava tehniskā dokumentācija, lai sludinātu konkursu, un viss varētu notikt plānotajā laikā, lai reģistrs varētu sākt darbu 2019.gada 1.jūlijā.
Pēc Lapiņa paustā, lai ieviestu reģistru, nepieciešami grozījumi ne tikai Noteikumos par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu, bet arī Medicīniskās apaugļošanas organizatoriskajā kārtībā.
VM Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Antra Valdmane norādījusi, ka grozījumi arī otros noteikumos jau gatavi, un nepieciešami vēl tehniski labojumi.
Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktore Inga Milaševiča informējusi, ka līgumus ar NVD noslēgušas sešas iestādes, kuras sniedz mākslīgās apaugļošanas pakalpojumus, un katrā no iestādēm jau tiekot uzturēts dzimumšūnu donoru reģistrs.
Veselības ministres padomniece norādījusi, ka pagaidām vienotajā dzimumšūnu donoru reģistrā nav plānots apkopot datus, kas jau tiek uzkrāti ārstniecības iestāžu esošajos reģistros, tomēr norādīja, ka, ja šāds priekšlikums tiktu iesniegts, to būtu iespējams izdarīt.
Vienlaikus Saeimas deputāti, tostarp Romualds Ražuks un Andris Bērziņš, norādot uz iepriekšējo pieredzi un ministrijas neizpildītājiem solījumiem, pauduši skeptisku attieksmi pret to, vai VM tiešām spēs izveidot dzimumšūnu reģistru līdz nākamā gada jūlijam.
Komisija arī vienojusies aicināt VM dot uzdevumu Veselības inspekcijai izzināt un pārbaudīt, vai visās sešās ārstniecības iestādēs, kurām ir līgums ar NVD, ir funkcionējoši reģistri. Tāpat inspekcijai būtu jāizpēta reģistru saturs un jāapkopo tajos pieejamie dati, ziņo LETA.