Lai arī pieaug nepilngadīgo grūtnieču skaits, zēniem un meitenēm joprojām nav pieejami bezmaksas kontracepcijas līdzekļi, trešdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas un Sociālo un darba lietu komisijas kopsēdē norādīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.
Latvijā joprojām ik gadu vairāk nekā 100 bērnu piedzimst mātēm, kuras ir jaunākas par 18 gadiem. Ņemot vērā, ka 2016.gadā nepilngadīgajām piedzima 180 bērni, kopumā nepilngadīgām mātēm dzimušo bērnu skaits pakāpeniski samazinās. Piemēram, 2020.gadā bija 109 jaundzimušie, savukārt 2019.gadā 107 bērni, kas piedzima nepilngadīgām mātēm, liecina “Eiropas skolu aptaujas projektā par alkoholu un citām narkotiskām vielām” dati Labklājības ministrijas (LM) izstrādātājā informatīvajā ziņojumā “Par bērnu stāvokli valstī 2019. un 2020.gadā”.
2019.gadā Latvijā veikti 55 mākslīgie aborti nepilngadīgām meitenēm, savukārt 2020.gadā mākslīgo abortu skaits pieaudzis līdz 81 gadījumam nepilngadīgo jauniešu grupā.
Kā pausts LM informatīvajā ziņojumā, nepilngadīgo grūtnieču skaits, ka arī mākslīgi veikto abortu skaits nepilngadīgām jaunietēm raksturo sabiedrības zināšanas par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, tai skaitā izpratni par atbildīgām savstarpējām attiecībām, kā arī par pusaudžu un jauniešu spēju šīs zināšanas īstenot.
Informatīvajā ziņojumā ieteikts iekļaut obligātajā skolu mācību programmā izglītību par seksuālo un reproduktīvo veselību.
Grāvere norādīja, ka informatīvajā ziņojumā uzmanība pievērsta galvenokārt tam, ka jaunieši iesaistās dzimumattiecībās, taču nav minēts, kā to novērst. Jauniešiem nav pieejami bezmaksas kontracepcijas līdzekļi un nav arī skaidrs, kurš par to ir atbildīgs.
LETA jau ziņoja, ka, ņemot vērā pieaugošo vardarbības ģimenē un mirušo bērnu skaitu, vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv” pieprasīja nodrošināt valsts apmaksātu kontracepciju atsevišķām sabiedrības grupām.
Daudzas Eiropas Savienības (ES) valstis noteiktām sociālām grupām apmaksā kontracepciju, kas novērš tādas sekas kā, piemēram, nevēlamu vai neplānotu bērnu piedzimšana, par kuriem visbiežāk māte un tēvs nespēj parūpēties.
Tāpat Latvijā pusaudžu un jauniešu vidū ir ļoti augsts saslimstības līmenis ar seksuāli transmisīvajām slimībām. Pēc HIV izplatības datiem, Latvija ES valstu vidū ir otrajā vietā, turklāt viena no izplatītākajām jauniešu un pusaudžu vidū ir sifiliss. Kā liecina 2018.gada dati, bērniem vecuma grupā līdz 17 gadiem konstatēti četri sifilisa gadījumi, jauniešiem no 18 līdz 35 gadiem – 25 gadījumi.
Savukārt pērna gada decembra vidū Ziepniekkalnā savās mājās tika atrasts miris, nodurts trīs gadus vecs bērns un tā paša gada 31.decembrī Liepājā savā ģimenē tika atrasts miris divus gadus vecs bērns, kura ķermenis bija klāts ar acīmredzamiem zilumiem.
Pieprasot bezmaksas kontracepciju atsevišķām sabiedrības grupām, vecāku organizācija izsūtīja vēstuli Veselības ministrijai, Labklājības ministrijai un citām ar tematiku saistītām institūcijām un amatpersonām.
www.farmacija-mic.lv