Kad cilvēki lieto tiem parakstītās zāles, viņi parasti atveseļojas. Taču tikai aptuveni puse pacientu parakstītās zāles lieto atbilstoši norādījumiem, ziņo portāls www.worldpharmanews.com. Taču vēl aizvien speciālisti nezina, kā rosināt pacientus lietot viņiem domātās zāles, par spīti daudzajiem pētījumiem, kuros šis jautājums ticis aplūkots.
Veicot veselības informācijas starptautisko datubāzu Cochrane Library pārskatu, pētnieki izskatīja 182 pētījumus, kuros pārbaudīja dažāda veida pieeju līdzestības un pacientu veselības uzlabošanā. Lai gan pārskats ietvēra daudzus no labākajiem kvalitātes pētījumiem, nebija neviena īsti piemērota risinājuma. Patiesībā daudzu pētījumu problēma bija to plānojumā.
“Pētījumi viens no otra tik ļoti atšķīrās ar to plānojumu un rezultātiem, ka būtu bijis maldinoši censties izdarīt vispārīgus secinājumus,” izteicies Robijs Niulāts, Makmāstera universitātes Maikla Degrūta medicīnas skolas Klīniskās epidemioloģijas un bioloģiskās statistikas departamenta galvenais pētnieks. “Pamatojoties uz šo informāciju, nav skaidrs, kā varētu konsekventi uzlabot pacienta līdzestību. Ir nepieciešams veikt lielāka mēroga un augstākas kvalitātes pētījumus, kuros vairāk būtu ņemtas vērā katra pacienta problēmas ar līdzestību.”
Lielākā daļa pētījumu nebija uzticami, radot šaubas par rezultātu ticamību. Tikai 17 no 182 gpētījumiem bija augstas kvalitātes un katrā no tiem tika pētītas vairākas dažādu pieeju kombinācijas, kā piemēram, atbalsts no ģimenes locekļiem vai farmaceitiem, kā arī izglītība un konsultācijas. Vēl mazāk, tikai pieci no iepriekš minētajiem 17 pētījumiem, uzrādīja gan pacientu veselības stāvokļa, gan arī līdzestības uzlabojumus.
“Šis pārskats skar vienu no lielākajiem izaicinājumiem veselības aprūpē,” paudis Dr. Deivids Tovijs, Cochrane Library galvenais redaktors. “Ir pārsteidzoši, ka veikto pētījumu lielais daudzums nav viesis skaidrību šīs problēmas risināšanā. Palielinoties veselības aprūpes izmaksām visā pasaulē, šobrīd mums vairāk kā jebkad ir vajadzīgi pierādījumi, lai spētu atbildēt uz šo jautājumu.” Cochrane Library veidotāji šobrīd ir izlēmuši aicināt palīgā pētniekus izprast šos jautājumus. Ir izveidota datubāze ar nozīmīgajiem pētījumiem, kas ir pieejama citiem pētniekiem šajā jomā, lai rosinātu viņus uz sadarbību un mazāku pētījumu daudzumu padziļinātu analīzi.
“Padarot savas visaptverošās datubāzes pieejamas visiem, mēs ceram sekmēt labāku pētījumu izveidi un zāļu līdzestības pasākumus,” izteicies Niulāts. “Ir jācenšas neatkārtot smagās kļūdas līdz šim veiktajā līdzestības pētniecībā un jāsāk ar pasākumiem, kam būtu kaut nelieli rezultāti vai vismaz tā, lai neveidotos atkārtoti neveiksmīgi rezultāti.”
Sagatavoja Paula Vītoliņa
Ziņu avots: www.worldpharmanews.com