Sākums » Farmācija » Valdība atbalsta nacionālo līdzfinansējumu biofarmaceitiskās izpētes centram
Valdība atbalsta nacionālo līdzfinansējumu biofarmaceitiskās izpētes centram

Valdība atbalsta nacionālo līdzfinansējumu biofarmaceitiskās izpētes centram

16. augustā valdība atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) priekšlikumu sniegt apliecinājumu par nacionālo līdzfinansējumu diviem projektiem, kas izturējuši priekšatlasi un saņēmuši uzaicinājumu iesniegt projektus Eiropas Savienības (ES) pētniecības un inovācijas programmā “Apvārsnis Eiropa” konkursa Teaming otrajā kārtā.

Projektu apstiprināšanas gadījumā katram projektam no programmas „Apvārsnis Eiropa” tiks piešķirti 15 mlj eiro zināšanu komercializācijas stiprināšanai, savukārt no ES fondu pasākuma “RIS3 pētniecības un inovāciju centri” līdzekļiem – 15 mlj eiro katram projektam infrastruktūras attīstībai. Projekti tiks ieviesti no 2023. līdz 2029. gadam.

Viens no projektiem ietver biofarmaceitiskās izpētes centra izveidi, kas nepieciešama, lai stiprinātu pētījumu rezultātu un jaunu tehnoloģiju pārnesi uz uzņēmumiem biofarmācijā un veicinātu ekonomikas konkurētspēju. Savukārt projekts “Fotonikas un zināšanu pārneses ekselences centrs FOTONIKA-LV” veicinās zināšanu pārnesi kvantu optikā, nelineārajā optikā un kosmosa fotonikā, un papildinās Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta  izveidotā viedo materiālu centra tehnoloģiju pārneses efektivitāti.

Projektu “Biofarmaceitiskās izpētes centrs” plāno īstenot Latvijas Organiskās sintēzes institūts sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un Karolinskas institūtu Zviedrijā, kā arī Karolinskas institūta inkubatoru Zviedrijā. Projekta ietvaros Latvijā tiks izveidots biofarmaceitiskās izpētes centrs, kas nodrošinās preparātu un tehnoloģiju attīstību un pilnu biofarmaceitisko produktu attīstības ciklu no laboratorijas līdz klīnikai.

Lai stiprinātu cilvēkkapitālu, tiks nodrošinātas darba vietas 86 pilna laika zinātniekiem, izveidotas 28 jaunas zinātniskā personāla amata vietas un piesaistīti doktoranti un pēcdoktoranti. Zinātnes izcilību un kvalitāti veicinās 35 jauni ES P&I projektu pieteikumi un dalība 20 ES konsorcijos un projektos, kā arī jauna tehnoloģiju pārneses vienība pētniecības rezultātu komercializācijai.

Projekta ietvarā tiks izveidota zinātniskā infrastruktūra un pakalpojumi industrijai, kas veicinās augstas pievienotās vērtības pētniecisko pakalpojumu eksportu no patlaban aptuveni 4 mlj eiro gadā uz 7,5 mlj eiro gadā, tādējādi palielinot privātā sektora līdzekļu īpatsvaru zinātnē. Latvijā plānots izveidot piecus jaunuzņēmumus, kas sniegs ieguldījumu zināšanu ietilpīgas tautsaimniecības attīstībā un veicinās riska kapitāla piesaisti.

Valdības lēmums nodrošina nacionālo publisko līdzfinansējuma pieejamību abiem projektiem, kas ir svarīgs priekšnosacījums, lai iesniegtu projektus programmas “Apvārsnis Eiropa” konkursā. Lai pretendētu uz “Apvārsnis Eiropa” finansējumu, tādā pašā apmērā ir jānodrošina nacionālais ieguldījums nepieciešamās infrastruktūras izveidei un aprīkojuma iegādei. Latvijas nacionālo līdzfinansējumu plānots nodrošināt no ES fondu  pasākuma “RIS3 pētniecības un inovāciju centri” līdzekļiem, 15 mlj eiro apmērā katram projektam.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*