Ministru prezidente Laimdota Straujuma vēlas pārliecināties, vai Veselības ministrijas (VM) sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību neradīs priekšrocības konkrētām komersantu grupām, pēc 12. maija valdības sēde ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
Vēl pirms valdības sēdes darba kārtības pieņemšanas Straujuma uzteikusi veselības ministru Gunti Belēviču par viņa iniciatīvām, tomēr šajā gadījumā viņa neesot pārliecināta, ka šos noteikumus šodien, 12. maijā, ir jāvirza skatīšanai valdības sēdē. “Es jūs apsveicu, ministra kungs, par inovatīvo pieeju, bet man ir jābūt pārliecībai un jāsaprot, vai ir vienādi noteikumi visām komersantu grupām,” sēdē teikusi Straujuma. Viņa paskaidrojusi, ka ir jābūt pārliecībai par to, vai kādai konkrētai grupai netiks radītas kādas priekšrocības.
Belēvičs aicinājis šo jautājumu šodien tomēr sēdē izskatīt, lai nekavētos ar lētāku zāļu ienākšanu Latvijā, kas būtu būtisks ieguvums gan pacientiem, gan valstij kopumā. Kā vienīgā grupa, kam tiktu radītas priekšrocības, būtu pacienti, uzsvēris ministrs. Tāpat ieguvumi būtu valstij, jo tiktu radīts efektīvs mehānisms, kā pazemināt dārgāko zāļu cenas tieši inovatīvo zāļu sektorā.
Ministrs pat piekritis izņemt no noteikumiem atsevišķus punktus, lai neradītu priekšrocības kādām grupām, tomēr Straujuma uzstājusi, ka šis jautājums ir jāatliek. Belēvičs gan palicis pie sava – noteikumi palīdzēs bērniem kompensēt dažādus medikamentus un no tā būšot tūlītējs naudas ieguvums.
Par spīti argumentācijai, Straujuma vienalga iebildusi, jo esot jābūt pārliecībai, ka vienai grupai netiks radītas kādas priekšrocības. Viņa pat piekritusi, ka ministrs nākamnedēļ nedodas komandējumā, ja tas ir nepieciešams.
Grozījumi paredz nepiemērot gada maksu par paralēli izplatīto un paralēli importēto zāļu uzturēšanu kompensējamo zāļu sarakstā, vienlaikus nosakot, ka paralēli izplatīto un paralēli importēto zāļu cenas nav augstākas par to kompensējamo zāļu cenām, kuras tiek paralēli izplatītas. VM šādi cer rast uzkrājumu, ar kuru varētu palielināt kompensācijas apjomu, piemēram, gan HIV pacientiem, lai sāktu ātrāku to ārstēšanu, gan C hepatīta pacientiem. Tāpat trīs diagnožu grupām zāļu kompensējamais apmērs tiktu palielināts no 50% uz 75%. Šīs grupas būtu psoriāze, čūlainais kolīts un Krona slimība, ziņo LETA.
Grozījumu projekts MK sēdē izskatīts, taču tā pieņemšana atlikta.