Veselības ministrija (VM) 2026.gada budžetā kā vienu no prioritātēm sola izvirzīt glikozes monitorēšanas sensoru kompensēšanu 3756 pirmā tipa diabēta riska grupu pacientiem, vienlaikus mēģinot jau šogad rast iespēju tos kompensēt grūtniecēm un 18 gadu vecumu sasniegušiem vidusskolēniem, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē apstiprināja Veselības ministrijas (VM) parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis.
VM ieskatā, glikozes monitorēšanas ierīču kompensēšana ir prioritāte, ar ko būtu jāsāk, savukārt insulīna sūkņi būtu nākamais jautājums dienaskārtībā. Uršuļskis arī informēja, ka šobrīd ministrijā notiek aktīvas sarunas ar ražotājiem par iespējām samazināt cenas glikozes monitorēšanas sistēmām.
“Ja sarunas būs ātras un veiksmīgas, sensoru nodrošināšanu riska grupām varētu sākt jau šogad, negaidot budžeta sarunas,” viņš pauda.
Kā norādīja VM Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka, sākotnēji šīs sistēmas plānots nodrošināt tām pacientu grupām, kurām tās visvairāk nepieciešamas, piemēram, grūtniecēm, pacientiem ar orgānu transplantāciju, pacientiem pēc aizkuņģa dziedzera operācijas, kā arī pirmā tipa diabēta pacientiem ar lanilu glikēmijas kontroli. Ministrijas aplēses liecina, ka kopējais pacientu skaits šādās riska grupās no 25 gadu vecuma ir 3756.
Janka uzsvēra, ka, sākot kompensēt glikozes monitorēšanas iekārtas, būtiski tās nodrošināt visu laiku. Svarīgi šo ieceri iekļaut bāzes finansējumā, lai nerastos situācija, ka pacienti ierīces saņem vien uz gadu, bet nākamgad tam vairs nav finansējuma.
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Alise Nīcmane-Aišpure, kā arī Latvijas Endokrinologu asociācijas valdes priekšsēdētāja Kristīne Geldnere rosināja jau šī gada laikā rast finansējumu monitorēšanas ierīču nodrošināšanai atsevišķām “trauslo pacientu” grupām. Prioritāri nodrošināt glikozes uzraudzības sistēmas būtu jauniešiem pēc 18 gadu vecuma, kas vēl mācās vidusskolā, un grūtniecēm.
Savukārt Saeimas deputāte Līga Kozlovska (ZZS) aktualizēja jautājumu par to, kādā veidā tiks noteikti prioritāro grupu pacienti. VM pārstāvji atbildēja, ka prioritāro pacientu grupas tiks precīzi definētas un atsevišķs konsīlija lēmums vai speciālistu komandas atzinums nepieciešams tikai grūtos gadījumos.
Nākotnē VM plāno vairākus pasākumus, lai uzlabotu diabēta aprūpi. Papildu finansējums trīs miljonu eiro apmērā nepieciešams, lai gadā nodrošinātu regulāru šo pacientu monitorēšanu un uzraudzīšanu, par ko atbildētu endokrinologi un ģimenes ārsti. Vienlaikus aptuveni 150 000 eiro būtu nepieciešami, lai uzlabotu pieejamību “diabēta pēdas” aprūpes un diabēta apmācības kabinetu darbības uzlabošanai.
Paredzēts, ka finansējums ļautu saņemt vairāk par vienu diabēta apmācības konsultāciju, nodrošinot to tik reizes, cik pacientam būtu nepieciešams.
Līdztekus 562 000 eiro vajadzīgi asins ņemšanas kompensācijai laboratorijās diabēta pacientiem.
Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja Gunta Freimane pauda, ka glikozes monitorēšanas ierīču kompensēšanas jautājums diabēta pacientiem ir izšķirošs. Tieši diabēta pacienti ir tie, kas veselības aprūpē paši piedalās visvairāk, dienā injicējot insulīna devas līdz pat sešām reizēm. Gan pārāk zema un pārāk augsta injekcija rada pacienta dzīvībai bīstamus riskus un komplikācijas, tāpēc glikozes monitorēšanas sensorus pacientiem nodrošināt ir būtiski, jo tie var novērst 50% komplikāciju gadījumu, uzsvēra Freimane.
Lai veiksmīgi monitorētu glikozes līmeni, svarīgi, lai būtu pieejami dati par to visu diennakti. Līdztekus glikozes monitorēšanas iekārta ļauj arī noteikt organisma reakcijas pret konkrētām darbībām, lai tādējādi uzlabotu visu ārstēšanās procesu, skaidroja speciāliste.
Diabēta asociācijas ieskatā diabēta izraisītās pēdu komplikācijas varētu novērst, tās ārstējot multiprofesionālu speciālistu komandā. Freimane uzsvēra, ka Latvijā pašlaik kopumā diabēta aprūpē trūkst multiprofesionāla ārstēšana un sadarbība pacientu ārstēšanā, sadarbojoties asinsvadu ķirurgiem, neirologiem, traumatologiem un citām ārstniecības personām.
Pēc asociācijas Nacionālajam veselības dienestam (NVD) iesniegtajām aplēsēm, glikozes sensoru monitorēšanas ierīču kompensācijas rezultātā kopējais ieguvums budžetam uz 5000 pacientiem būtu astoņi miljoni eiro.
Sēdes noslēgumā tika izlemts rakstīt vēstuli ar rosinājumu 2026.gada budžetā paredzēt astoņus miljonus eiro glikozes monitorēšanas sensoru un insulīna sūkņu kompensēšanai riska grupu pacientiem, kā arī mudināt rast iespēju atsevišķām pacientu grupām (bērniem un grūtniecēm) to nodrošināt jau šī gada otrajā pusē.
Avots: LETA