Šodien, 18. februārī, valsts institūciju pārstāvji un Latvijas zāļu verifikācijas organizācija (LZVO) valdes locekle Inese Erdmane informēja par jaunās zāļu drošuma pārbaudes jeb verifikācijas sistēmas pirmo aizvadīto darbības gadu.
Kā informēja I. Erdmane, verifikācijas sistēma, kuras mērķis ir novērst viltotu medikamentu nonākšanu līdz pacientiem, ir ieviesta 28 Eiropas valstīs. Verifikācijas sistēmas izveides pamats ir Eiropas Savienības Viltoto zāļu direktīva un deleģētā regula, kas noteic detalizētus noteikumus par drošuma pazīmēm uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma. Sistēmas ietvaros jāverificē recepšu zāles un viens bezrecepšu medikaments – omeprazols.
Saskaņā ar Erdmanes teikto, sistēma Latvijā ir ieviesta laikā, ir stabila, darbojas bez traucējumiem, tās atbildes laiks atbilst plānotajam un šobrīd tai pieslēgušies 1209 lietotāji. Sistēmai ir pieslēgušās visas aptiekas un slimnīcas, bet nav vēl pieslēgušās 18 zobārstu prakses, 1 zāļu lieltirgotava un 12 ārstniecības iestādes.
No sistēmas gada laikā dzēsti 22 miljoni zāļu iepakojumu, veiktas aptuveni 800 000 transakcijas nedēļā. Vienā no 1000 gadījumiem ir bijusi trauksme. Tie ir bijuši viltus pozitīvi signāli, kas saistīti ar dažādiem marķējuma vai iepakojuma trūkumiem, vai arī ar tehniskām problēmām. Tādā situācijā zāles tiek ievietotas karantīnas zonā, tiek nosūtīts signāls ražotājam un gaidīta atbilde. Ja zāļu ražotājs sniedz atbildi, ka ar šo iepakojumu kas kas varētu nbeūt kārtībā, iesaistās Veselības inspekcija.
Visā Eiropā sistēmai pieslēgušies vairāk nekā 2500 zāļu reģistrācijas apliecību īpašnieki un vairāk nekā 100 000 zāļu lieltirgotavas, aptiekas un slimnīcas.
Kā informēja Veselības ministrijas Farmācijas departamenta vecākais eksperts Artūrs Grīgs, lielākais ieguvums no šīs sistēmas ir pacientiem. “Cilvēks, aizejot uz aptieku, var būt pavisam drošs, ka nopirks kvalitatīvu produktu,” preses konferencē uzsvēra Grīgs.
“Īpaši liels paldies farmaceitiem, jo viņi ir galvenie, kas tehniski nodrošina šīs sistēmas darbību un veic ļoti lielu darbu!” pauda A. Grīgs.
Zāļu valsts aģentūras (ZVA) Zāļu izplatīšanas informācijas nodaļas vadītāja vietnieks Sergejs Akuličs atzina – arī ZVA redz, ka sistēma darbojas veiksmīgi. “Farmaceiti ir uzņēmušies pamatslodzi un ļoti veiksmīgi dara šo darbu. Tas, ka mēs varam būt pilnīgi droši, ka aptiekās iegādājamies drošas un kvalitatīvas zāles, ir atkarīgs no visu pušu iesaistes,” teica Akuličs. “Mēs redzam, ka šī sistēma nav izraisījusi nevienu zāļu piegādes pārtraukumu un zāles ir bijušas pieejamas. Turklāt krietni palielinājusies drošības sajūta,” pauda ZVA pārstāvis. Viņš arī apliecināja, ka aģentūra turpina piedalīties visos izglītojošos pasākumos, kuros tā aicināta, lai sniegtu informāciju no savas puses. Viņš skaidroja, ka sistēmā iegūtos datus var izmantot arī cita veida tirgus analīzei, lai mazinātu dažādus riskus sabiedrības veselībai.
Veselības inspekcijas Farmācijas departamenta vadītājs Rihards Burmistris pauda, ka deleģētā Eiropas Savienības (ES) regula ir unikāls normatīvais akts, jo galvenā lomā tā izpildē ir farmaceitiskās darbības uzņēmumiem. Šī sistēma ir labs piemērs tam, kā valsts var sadarboties ar privātiem uzņēmumiem.
Burmistris arī informēja, ka Latvijā šobrīd ir līderpozīcijā – proti, tā izceļas ar vismazāko brīdinājumu skaitu, ko radījušas aptiekā veiktās darbības ar verificējamā zālēm. Viņš atī uzsvēra, ka vēl aizvien Latvijas aptiekās, lieltirgotavās vai ārstniecības iestādēs nav konstatētas viltotas zāles ne šīs sistēmas ietvaros, ne ārpus tās. Eiropā, pateicoties šai sistēmai, konstatēti pirmie viltojumi – četri onkoloģiskie medikamenti, kuru izplatīšana tika apturēta. No ES valstīm saņemta informācija par kopumā 16 dažādām viltotām zālēm, taču ne sistēmas ietvaros. Burmistris skaidroja, ka viltotāju mērķis ir ar vismazākajiem ieguldījumiem gūt vislielāko peļņu, tāpēc visvairāk tiek viltotas dārgās zāles, pārsvarā onkoloģijas preparāti. Viņš aicina iedzīvotājus neriskēt ar savu dzīvību, un zāles pirkt aptiekās.
Elīna Badune