Ārstniecības personas un farmaceiti obligātu datu ievadi veselības informācijas sistēmā jeb e-veselībā sāks ar 2018.gada 1.janvāri, tādējādi par četriem mēnešiem tiek pagarināta pāreja uz obligātu datu ievadi šajā sistēmā, paredz valdības atbalstītie grozījumi noteikumos par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu.
Vienlaikus netiek izslēgta iespēja sistēmu lietot brīvprātīgi pirms obligātā lietošanas termiņa.
Tāpat, veicot grozījumus, tiek samazināti darbnespējas lapā norādītie pārejošas darbnespējas cēloņi, kas ievadāmi e-veselības sistēmā, izslēdzot tādus cēloņus kā rehabilitācija, protezēšana un ortozēšana, kā arī karantīna, un saglabājot tikai tos darbnespējas cēloņus, kas rada tiesības personai saņemt kādu sociālo pabalstu vai ir saistīti ar citu atšķirīgu normatīvajos aktos noteiktu regulējumu attiecībā uz turpmāku rīcību.
Grozījumi arī paredz, ka e-veselības informācijas sistēmā nebūs jānorāda pārejošas darbnespējas cēlonis, proti, slimības diagnoze, tā samazinot personas sensitīvo datu apstrādi.
Lai nodrošinātu sistēmas funkcionēšanu pacientu veselības aprūpes interesēs, tajā tiks iekļauta virkne medicīnisko dokumentu, kuros esošā informācija sistēmā automātiski tiks ievadīta veselības pamatdatos, piemēram, alerģijas, diagnosticētās slimības, implanti un protēzes, veiktās ķirurģiskās operācijas. Līdz brīdim, kamēr šos pamatdatus par pacientu varēs ievadīt automātiski, ārstniecības iestādes aktuālos datus par pacientu pašas ievadīs pamatdatos. Tādejādi būšot pieejama vispusīgāka informācija par pacientu, uzlabojot pacientu veselības aprūpes kvalitāti.
Grozījumi paredz prasību norādīt pamatojumu, ja darbnespējas lapas reģistrēšanas datums veselības informācijas sistēmā nesakrīt ar darbnespējas perioda pirmo dienu, par kuru izsniegta darbnespējas lapa.
Ar grozījumiem arī noteikts, ka veselības informācijas sistēmas lietošanas sākšana ieslodzījuma vietās paredzēta no 2019.gada 1.janvāra.
Līgumi par Vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas jeb e-veselības lietošanu līdz šim noslēgti ar 28,7% jeb 378 ģimenes ārstu praksēm. Rīgas reģionā noslēgti 77 līgumi par e-veselības lietošanu, Jelgavas novadā – ar 24 ģimenes ārstu praksēm, Liepājas novadā – ar 26, Daugavpils novadā – ar 21, Dobeles novadā – ar 15, bet Jēkabpils un Valmieras novados – katrā ar 13 ģimenes ārstu praksēm.
Līgumi par e-veselības sistēmas lietošanu kopumā noslēgti ar 626 ārstu speciālistu praksēm, 544 aptiekām, 56 slimnīcām un desmit ambulatorajām iestādēm.
Ziņas avots: LETA, Veselības ministrija
Jāpārceļ vēl tālāk, bet noteikti ne uz 1. janvāri, tikai gada otra puse. Tas ir sarežģīts mēnesis. Vēl jo labāk 1. janvāris, tas pavisam nav pareizi.
Vispār e-veselības sistēma jāpilnveido 100%, citādāk to lietot no kaut kāda gada NEVAR VISPĀR.
Lūdzu, pārceliet cik tālu vien iespējams, vai arī atstājiet visu kā ir – papīra formātā. Mani un manus kolēģus VISS apmierina, arī klientiem nekādu problēmu.
Protams,ka mūs čakarēs! Neskatījāties aizvakar 4. studiju ? Tur tieši bija sižets,kurā VM pārstāve skaidroja kā pēc 1. janvāra tiks izsniegti recepšu medikamenti,ja uz aptieku nāks nevis pats slimnieks,bet kāds cits. Ar pilnvaru un person. apliecinošu dokumentu! Kolosāli! Uz Šengenas valstīm es pat lidot varu nevienam neuzrādot pers. apl. dokumentu,bet,lai kaimiņam zāles nopirktu man to vajag un vēl pilvaru(Ja viņš mani nebūs e-vidē deleģējis kā savu uzticības personu) Super! Un kā jūs domājat,ko cilvēki gānīs 1. janvārī ? Protams,ka farmaceitus,jo mēs jau būsim tie sliktie !
jomajo, mūs atkal čakarēs
Kāda farmaceitam daļa par izrakstītajām zālēm. Farmaceits ievadīs tikai informāciju par izsniegtajām zālēm!
Emmm… es nēesmu pārliecināts, ka cilvēki, kas rakstija MK noteikumus ir vienisprātis ar Jums. Ja ārsts izrakstīs papīra nevis ē-recepti (atskaitot Med Ierīces, M-sarakstu u.c.), tad farmaceits ievadīs abas daļas, gan izsniegtās, gan izrakstītās zāles.
īsti nevar saprast – obligāti būs jāievada tikai komp. receptes vai obligāti būs jāievada visas receptes?
Lasot MK nr. 175 (recepšu veidlapas un bla bla):
49.1 Ja zāles izrakstītas uz parastās receptes veidlapas vai uz īpašās receptes veidlapas, izņemot šo noteikumu 29.1. apakšpunktā minētos gadījumus, aptieka saskaņā ar normatīvajiem aktiem par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu tiešsaistē sniedz informāciju par izrakstītajām un izsniegtajām zālēm.
Respektīvi: gan īpašās gan parastās? Tā vismaz tika runāts ē-veselības mācībās arī.