Sākums » Farmācija » 20% no visiem nāves gadījumiem onkoloģisko pacientu vidū saistīti ar nepietiekamu uzturu
20% no visiem nāves gadījumiem onkoloģisko pacientu vidū saistīti ar nepietiekamu uzturu
Stiry fry

20% no visiem nāves gadījumiem onkoloģisko pacientu vidū saistīti ar nepietiekamu uzturu

Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka Latvijā šobrīd dzīvo vairāk nekā 80 000 cilvēku, kuriem viņu dzīves laikā noteikta diagnoze – vēzis. Vēža ārstēšanas efektivitāte, kā arī cilvēka mūža paildzināšana, galvenokārt atkarīgi no atbilstoši piemērotas terapijas. Tomēr neatsverams aspekts ir arī speciāls uzturs, atrodoties gan slimnīcā, gan mājas apstākļos. No 1.aprīļa medicīniskais papilduzturs tiek piegādāts lietošanai mājās un to apmaksā valsts.

Atkarībā no vēža veida, līdz pat 70% onkoloģisko pacientu cieš no malnutrīcijas jeb uzturvielu nepietiekamības. Tā var rasties gan slimību, gan ārstēšanas procesu dēļ. Apmēram 10-20% no visiem nāves gadījumiem onkoloģisko pacientu vidū ir tiešā veidā saistīti ar uzturvielu trūkumu, nevis ar pamatslimību.

“Nereti agresīvas vēža ārstēšanas metodes (ķīmijterapija, staru terapija) izraisa blakusparādības – sliktu dūšu, ēstgribas zudumu, riebumu pret ēdienu un dažādām smaržām, mutes dobuma gļotādas iekaisumu, garšas un ožas izmaiņas, vemšanu, caureju. Šādos gadījumos cilvēks normālu pārtiku uzņemt nespēj vai tā nepaspēj uzsūkties viņa organismā, nenodrošinot nepieciešamās uzturvielas. Tādēļ pacientiem ārkārtīgi svarīgs speciāls medicīniskais papilduzturs. Pacienti, kuru veselības stāvoklis ir īpaši smags, to slimnīcā saņem caur vēnu vai caur zondi, kas ievadīta kuņģī vai zarnu traktā. Savukārt pacientiem, kuri ārstējas dienas stacionārā vai ambulatori un daļu laika aizvada mājās, kā tas ir, piemēram, ķīmijterapijas vai staru terapijas laikā, medicīniskais papilduzturs tiek piegādāts lietošanai mājas apstākļos un no 1.aprīļa to apmaksā valsts,” skaidro onkoloģe ķīmijterapeite Linda Jurginauska.

Onkoloģiskiem pacientiem medicīniskais papilduzturs tiek nodrošināts sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Klīniskās barošanas kabinetu. Ja ārsts uzskata, ka tāds ir nepieciešams, tas tiek piegādāts uz pacienta mājām 3 darba dienu laikā. Pēc 2 līdz 8 nedēļām ārsts izvērtēs medicīniskā uztura tālāku nepieciešamību, atkarībā no pacienta veselības stāvokļa un ārstēšanās procesa plāna. Kabinets nodrošina ne tikai speciālās pārtikas izsniegšanu un piegādi, bet arī piedāvā uztura speciālista un medicīnas māsas klātienes un attālinātas konsultācijas pacientiem un to tuviniekiem. Ja nepieciešama konsultācija pie Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Klīniskās barošanas kabineta speciālistiem, tālrunis pacientiem: 22034606.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*