Sākums » Farmācija » 27. martā pasaulē pirmo reizi atzīmē Slimnīcu aptieku dienu
27. martā pasaulē pirmo reizi atzīmē Slimnīcu aptieku dienu

27. martā pasaulē pirmo reizi atzīmē Slimnīcu aptieku dienu

Eiropas Slimnīcu farmācijas asociācija (EAHP), kurā pārstāvēta arī Latvijas Farmaceitu biedrība, informē, ka šī gada 27. martā pasaulē pirmo reizi atzīmēs Slimnīcu aptieku dienu. Šajā dienā tiks godināti slēgta tipa jeb slimnīcas aptiekās strādājošie profesionāļi – farmaceiti, farmaceita asistenti, medicīnas māsas un citi komandā iekļautie speciālisti.

Medikamentu aprite slimnīcā (iegāde, saņemšana slimnīcas aptiekā, izsniegšana nodaļām) ir sarežģīts process. Zāļu izvēle notiek pēc stingri noteiktiem principiem, ņemot vērā gan pierādījumos balstītu zāļu izvēli, gan valstī un Eiropas Savienībā pieņemtos normatīvos aktus un katras slimnīcas iekšējos noteikumus. Visi slimnīcas pacientu ārstēšanai paredzētie medikamenti vispirms nonāk slimnīcas jeb slēgta tipa aptiekā. Šī aptieka ir viena no slimnīcas struktūrvienībām, kurā apmeklētāji nevar ienākt.

Aptiekā saņemtie medikamenti vispirms tiek pārbaudīti pēc dažādiem parametriem, verificēti, noskaidrojot, vai medikamentu izcelsme ir legāla un vai tie nav viltojumi. Pēc pārbaudes medikamenti tiek uzglabāti aptiekā atbilstoši zāļu ražotāja noteiktajiem uzglabāšanas apstākļiem līdz konkrētu pieprasījumu saņemšanai no slimnīcas nodaļu virsmāsām. Savukārt pēc virsmāsu pieprasījumu saņemšanas zāles tiek komplektētas atbilstoši pieprasījumiem un nogādātas uz nodaļām, kur māsas tās izsniedz un ievada konkrētiem pacientiem.

Slimnīcu aptiekas gatavo arī ekstemporālas zāles. Proti – tās ir zāles, ko farmaceiti un farmaceita asistenti pagatavo uz vietas aptiekā pēc receptes vai pieprasījuma individuālam pacientam, jo rūpnieciski ražoti medikamenti nevar pilnībā apmierināt visu pacientu vajadzības. Ir arī atsevišķi medikamenti, piemēram, ķīmijterapijā izmantotās zāles un parenterālās barošanas maisījumi, ko slimnīcas aptiekas farmācijas speciālisti sagatavo lietošanai vai ievadei konkrētam pacientam. Šīs zāles sagatavo farmaceiti un farmaceita asistenti, kuri ir papildus apmācīti tieši šādu zāļu gatavošanā.

Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) atgādina, ka farmaceits un farmaceita asistents ir reglamentētas profesijas, kuru darba lauks ir gana plašs. Slimnīcu aptiekās strādājošie farmācijas speciālisti ir būtisks spēks, kas veicina pareizu un drošu veselības aprūpes sistēmas darbību, nodrošinot savlaicīgu un vienlīdzīgu piekļuvi atbilstošiem un drošiem medikamentiem un medicīniskajām ierīcēm. Slimnīcu aptiekās strādājošie arvien vairāk iesaistās pacientu aprūpē, uzlabojot zāļu lietošanu un ārstēšanās rezultātus, mazinot polifarmāciju un izmaksas un sniedzot risinājumus sarežģītos apstākļos, piemēram, zāļu un medicīnisko ierīču deficīta laikā. Slimnīcu aptiekas bija vienas no tām, kas bija arī COVID-19 pandēmijas apkarošanas “frontes līnijā”. Šo speciālistu darbs bieži ir nemanāms, taču sniedz būtiskus ieguvumus sabiedrībai, tāpēc ir atzīmējams visā pasaulē.

Latvijā šobrīd ir 30 slēgta tipa jeb slimnīcu aptiekas, kurās strādā 71 farmaceits un 27 farmaceita asistenti, kas arī ir lielās veselības aprūpes speciālistu saimes dalībnieki un šādā statusā nostiprināti Ārstniecības likumā.

LFB sirsnīgi sveic visus slimnīcu aptieku farmaceitus un farmaceita asistentus pasaulē pirmajā Slimnīcu aptieku dienā!

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*