Ar 2018. gada 1. janvāri Latvijā, ārstam nozīmējot un farmaceitam aptiekā izsniedzot valsts kompensējamos medikamentus, obligāti jālieto E-veselības sistēmas e-recepte, tāpēc Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) vērš iedzīvotāju uzmanību uz to, ka zāļu saņemšana aptiekās prasīs ilgāku laiku nekā pašlaik, īpaši gadījumos, kad pieļaujamo izņēmumu dēļ pacientam būs izrakstīta papīra recepte, kā arī tad, ja būs izrakstītas vairākas receptes. Izrakstītās valsts kompensējamo zāļu papīra receptes farmaceitam aptiekā būs jāievada sistēmā jeb jāelektronizē. Līdz ar to farmaceitiem aptiekā pieaugs darba slodze. Tai pat laikā aptiekā iedzīvotājiem jāsaņem farmaceitiskā aprūpe: konsultācijas un citi paredzētie pakalpojumi.
Tāpēc LFB aicina ārstus parakstīt valsts kompensējamās zāles e-veselības sistēmā, aizpildot visus nepieciešamos receptes laukus, lai izslēgtu gadījumus, kad zāles nepilnīgas informācijas dēļ nav iespējams izsniegt un jālūdz pacients atkārtoti vērsties pie ārsta.
Iedzīvotājiem LFB vēlas atgādināt, ka svarīgi informēt ārstu, ja Jums vai Jūsu tuviniekam, kaimiņam utml. paredzētās zāles uz aptieku saņemt dosies cits cilvēks, lai ārsts varētu atzīmēt sistēmā deleģēto personu. Tad zāļu saņēmējam aptiekā būs jāuzrāda tikai personu apliecinošs dokuments un jānosauc pacienta personas kods. Ja tomēr nebūs uzreiz zināms zāļu saņēmējs, nepieciešams, lai ārsts izsniegtu receptes identifikācijas numuru, ko uzrādīt aptiekā.
LFB iesaka pacientam pārrunāt ar ārstu savas iespējas iegādāties uzreiz visu parakstīto zāļu daudzumu ārstēšanas kursam, īpaši, ja kurss paredzēts ilgāk par mēnesi, un šāds maksājums pārsniedz Jūsu ieplānotos naudas līdzekļus. Ārsts var parakstīt zāles mēnesim vai arī uzreiz izrakstīt vairākas receptes.
Lai gan farmaceiti aptiekās kopumā ir apguvuši e-receptes sistēmas lietošanu un Nacionālais veselības dienests aktīvi sadarbojas ar aptiekām, pie prognozējamā ievērojamā datu pieauguma apjoma pastāv bažas par sistēmas stabilu un ātru darbību, uzskata biedrība.
www.farmacija-mic.lv
Saprotu, ka šī informācija, par zāļu saņemšanu no 01. janvāra pacientam ir skaidri zināma.
Aptiekā izsniegs zāles, kas būs e- sistēmā vai papīra formā.
Lūgums LFB ļemt vērā, ka masveidā ar roku izrakstītās receptes farmaceitam NAV iespēju elektronizēt!
Neaizmirsīsim , ka likumus veidojam paši un nepieņemsim politiskus lēmumus. Farmaceitam, LFB kaut kripatiņu vajadzētu ņemt piemēru no ārstiem un ārstu biedrības.
domas dalās, citi saka, ka nebūs problēmu. Tie, kas NVD sistēmā receptes ievadīja vēlāk, varēs tagad darīt tāpat. Tikai, protams, uzreiz nevar redzēt, vai konkrēto recepti sistēma pieņem. Tie, kas vadīja uzreiz, varbūt dabūs ilgāk ņemties, bet domā, ka tiks galā
Par tuneļa darbināšanu – tam vajadzētu būt rakstītam jaunajos līgumos. Būs jāpazvana NVD,
Nu ir atšķirība saņemot zāles priekš cita, vai Tu, kā saņēmējs esi reģistrets SISTĒMĀ, ka Tu un tikai Tu saņemsi zāles priekš cita – tad NVD saka, ka pietiek ar Tavu pasi vai ID un pacienta personas kodu – loģiski. Ja Tu neesi reģistrēts sistēmā, Tev jābūt e-receptes identifikācijas Nr., savam ID vai pasei, plus jāzina pacienta personas kods – un tad farmaceits sistēmā pierakstīts, ka zāles pēterim ir izņēmis šis jānis.
Kāpēc atšķiras dotais info? Šeit rakstìts, ka izņemot zaales otram cilvekam pietiek paradit ID un nosaukt pacienta personas kodu! Bet portala manalatvija ir noradits, ka ir obligati jazina receptes identifikacijas nr, citadi tad jau katrs otrais var nosaukt svesa cilveka personas kodu ( to uzzinat nav gruti) un ar to pietiktu!!!
Nevar gan katrs otrais nosaukt personas kodu un saņemt zāles! Te jau rakstā ir minēts – pacients pilnvaro konkrētu personu izņemt zāles un ārsts to personu norāda sistēmā, un tikai šī persona tad var tās izņemt. Bet, ja pacientam uz sitiena nav zināms, kurš varēs tās zāles izņemt, tad palūdz ārstam receptes numuru/kodu un tikai tas, kurš to zina, varēs izņemt pacienta zāles!
Teorija neatbilst praksei. Es strādāju aptietkā un gadījumos kad izņem cits cilvēks-programmā nekad nav rādijies, kas buus iznemejs! Tur pat taada ailiite nav.
Grūti pateikt, kāpēc. Varbūt ārsts nav norādādījis pilnvaroto personu un tāpēc nerādās. Tad pēc idejas laikam nemaz nedrīkst izsniegt citai personai. Vienīgi tad drīkst, ja zina to receptes numuru????
Ko var ņemties ar tām pilnvarām, pieņemam, ka zāles saņem pats pacients un miers, ko var ākstīties ar tām pilnvarām! It kā agrāk kāds pilnvaras aptiekā rādīja, kad ar papīra recepti nāca!
Šodien gan sazīmējās cita problēma, Ventspils poliklīnikā nevar izrakstīt ne e-recepti, ne e-slimības lapu!
Pilnīgi piekrītu,bet ka tikai VI netaisīs uz šo lietu kontrolpirkumu,tad mēs norausimies pēc pilnas programmas!
Un vēl viens jautājums? Vai papīra formāta KZS recepte,kas izrakstīta 2017.g. jālektronizē ,vai jālaiž tunelī pēc pašreizējās sistēmas?
Man arī tāds pat jautājums. Jāsūta uz LFB un tad jāiet 9.janvārī uz konferenci, kur NVD atbildēs uz visiem šiem jautājumiem.
visur ziņots, ka jāelektronizē
Kaut kur pazibēja info,ka arī psihotropie medikamenti(tātad īpašās receptes) ārstam obligāti jāizraksta elektroniski.
Vai tas tā ir vai arī tā bija tikai žurnālistu interpretācija par šo tēmu.
Nē. It kā tikai kompensējamās. Varbūt kaut kur bij minēts, ka īpašās receptes un žurnālusti bija iztulkojuši, ka arī tad psihotropās…