Ceturtdien, 11. oktobrī, Lietuvas parlaments nobalsoja par kaņepes saturošu medikamentu legalizāciju, ziņo aģentūra BNS. Attiecīgie grozījumi normatīvajos aktos tika pieņemti ar 90 balsīm par, nevienu pret un nevienam neatturoties, un tie stāsies spēkā nākamā gada maijā.
Grozījumi Farmācijas likumā un Narkotisko un psihotropo vielu kontroles likumā ļaus lietot šādas zāles, ja to drošību un efektivitāti pierāda zinātniski pētījumi un ja šie produkti ir reģistrēti.
Konservatīvā spārna politiķis Mikols Majausks (Mykolas Majauskas), kurš vadīja centienus legalizēt kaņepju medikamentus, paudis, ka šādu preparātu kontrole tiks stingri reglamentēta, lai nodrošinātu, ka psihotropā viela netiek izmantota izklaidei.
Viņš norādījis, ka grozījumi normatīvajos aktos nenodrošina to, ka zāles būs brīvi pieejamas aptiekās un ikviens tās varēs nopirkt un lietot pirms ballītes. Pēc viņa teiktā, grozījumi ļoti skaidri nosaka, ka ES reģistrētas kaņepes saturošas zāles ārstu stingrā uzraudzībā varēs nozīmēt tikai pacientiem ar multiplo sklerozi, vēzi un autoimūnām slimībām.
“Šis ir vēsturisks lēmums un pirmais solis, kas nodrošinās, ka šādas zāles, vismaz tās, kas reģistrētas ES, būs pieejamas Lietuvas pacientiem,” paudis Majausks.
Saskaņā ar likumu šādām zālēm tiks piemēroti ļoti stingri noteikumi par lietošanu, uzskaiti un izsniegšanu pacientiem.
Pašreizējie Lietuvas tiesību akti neparedz atšķirību starp kaņepes saturošu zāļu un marihuānas lietošanu. Farmācijas likums atļauj Narkotisko un psihotropo vielu 2. sarakstā esošu vielu medicīnisku lietošanu. Kaņepes šobrīd iekļautas aizliegto vielu sarakstā.
Kaņepes (Cannabis) ir ziedaugu ģints, kurā ietilpst trīs sugas: sējas kaņepe (Cannabis sativa), Indijas kaņepe (Cannabis indica) un Cannabis ruderalis. Kaņepes izmanto šķiedrām, eļļai, ārstnieciskiem mērķiem. Kaņepju sastāvā ir tetrahidrokanabinols un citas psihoaktīvas vielas un no tām iegūst arī psihotropus produktus: marihuānu, hašišu un hašiša eļļu.