Sākums » Farmācija » “Silvanols” veic Latvijā pirmo klīnisko pētījumu ar uztura bagātinātājiem
“Silvanols” veic Latvijā pirmo klīnisko pētījumu ar uztura bagātinātājiem
Foto: no "Silvanols" arhīva.

“Silvanols” veic Latvijā pirmo klīnisko pētījumu ar uztura bagātinātājiem

23. novembrī, Rīgā, “Splendid Palace” Jaunajā zālē noritēja SIASilvanols” rīkotā konference “Dažādas etioloģijas elpceļu saslimšanas dažādu speciālistu skatījumā”. Pasākumā Dr. med., doc. Māris Bukovskis prezentēja jaunākās atziņas par astmu, kā arī iepazīstināja ar “Silvanols” atbalstītu pētījumu – pirmo un vienīgo Latvijā veikto klīnisko novērojumu ar uztura bagātinātājiem. Tas bija prospektīvs, nejaušināts, dubultakls, placebo kontrolēts, krustotā dizaina uztura bagātinātāju “Astmosil” un “Atmosil” novērojums pacientiem ar vidēji smagu persistējošu daļēji kontrolētu vai nekontrolētu bronhiālo astmu. Pētījumu  veica divas universitātes – gan Latvijas Universitāte, gan arī Rīgas Stradiņa universitāte. Laikā no 2017. gada janvāra līdz decembrim klīniskajā novērojumā tika iekļauti 30 pacienti atbilstoši noteiktajam pacientu izlases apjomam vecumā no 28 līdz 71 gadam. 12 personas jeb 40 % bija vīrieši. Vidējais novērojuma pacientu vecums bija 49 gadi, vidējais ķermeņa masas indekss 28,7 kg/m2, bet vidējais astmas anamnēzes ilgums – 14,4 gadi.

Klīniskā novērojuma primārais uzdevums bija novērtēt  “Astmosil” un/vai “Atmosil” ietekmi uz astmas simptomu kontroli salīdzinājumā ar placebo. Astmas kontrole tika vērtēta ar Astmas kontroles aptaujas anketas palīdzību.  Papildus identiskā veidā tika salīdzināts, vai “Atmosil” ietekme uz astmas kontroli ir atšķirīga no “Astmosil” efekta.

Izdarot kopsavilkumu, klīniskā novērojuma rezultāti parādīja, ka “Astmosil” statistiski nozīmīgi palielināja pacientu skaitu ar kontrolētu astmu un uzlaboja atsevišķu plaušu funkciju raksturlielumus. Līdzīgi arī “Atmosil” statistiski nozīmīgi palielināja pacientu skaitu ar kontrolētu astmu, bet atškirībā no “Astmosil” samazināja klepus intensitāti pacientiem ar alerģiju, un tam piemita pārliecinošāks pretiekaisuma efekts (statistiski ticama  eozinofilo leikocītu relatīvā skaita samazināšanās perifērajās asinīs, salīdzinot ar placebo). Kā izskaidrot minētās atšķirības? Vienīgās atšķirīgās sastāvdaļas abās aktīvajās substancēs ir vijīgās efejas ekstrakts (“Astmosil”) un anīsa ekstrakts (“Atmosil”). Ja šos rezultātus var skaidrot ar aktīvo pētāmo vielu sastāvdaļu atšķirībām, pētniekiem novērojuma rezultātā radās pārdomas, vai nevajag abas formulas apvienot.

Tādējādi klīniskā novērojuma rezultāti sniedz reālu praktisku ieguvumu. Atšķirīgās “Astmosil” un “Atmosil” ietekmes dēļ uz plaušu funkciju un iekaisuma raksturlielumiem ir izstrādāts, reģistrēts un, aizstājot iepriekšējās versijas, aptiekās ir nonācis jauns produkts “GoRespiro”, kura sastāvā ir abi atšķirīgie komponenti – efeja un anīss.

Kristīne Mūza, farmaceite

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*