Daugavpils Reģionālā slimnīca ir nosūtījusi Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) vēstuli ar lūgumu atļaut tai izveidot ārstniecības iestādē aptieku, kur medikamentus pārdotu par iepirkuma cenām, ziņo Latvijas sabiedrisko mediju portāls lsm.lv. Veselības ministrijā un Konkurences padomē norāda, ka spēkā esošie normatīvie akti neparedz to, ka slēgtās (slimnīcu) aptiekas varētu tirgot zāles patērētājam, kā arī to, ka atsevišķos gadījumos vai atsevišķā pilsētā šī kārtība varētu tikt mainīta.
Jau ziņots, ka Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš nācis klajā ar ierosinājumu izveidot atvērta tipa aptieku uz Daugavpils Reģionālās slimnīcas bāzes. “Izpētot situāciju Daugavpils reģionālajā slimnīcā, mēs atklājām, ka viens medikaments slimnīcas iepirkuma cenā, bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), kas nav liels – 12%, uz administratīvajiem izdevumiem maksā trīs līdz piecas reizes lētāk nekā tepat esošajā komercaptiekā, kas absolūti nav normāli,” komentējis Daugavpils domes priekšsēdētājs Elksniņš.
Pašvaldības uzņēmums Daugavpils Reģionālā slimnīca vērsusies ZVA ar lūgumu atļaut izveidot ārstniecības iestādē aptieku, kur zāles iedzīvotājiem būtu pieejamas bez uzcenojuma. “Konkrētajā gadījumā slimnīcai ir gan infrastruktūra un farmaceiti, gan kases aparāti un darbinieki, gan arī viss pārējais,” paudis Elksniņš.
Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere norādījusi, ka, lai pārdotu zāles un uzturētu aptieku, rodas izdevumi. Aptiekas jau šobrīd norāda, ka ar pašreizējo piecenojumu ir par maz, lai uzturētu aptieku un maksātu algas darbiniekiem. I. Kaupere ir neizpratnē, kas šādu aptieku, kur zāles tirgotu bez uzcenojuma, varētu uzturēt.
Savukārt Konkurences padomes pārstāve Dita Dzērviniece skaidrojusi, ka pašvaldība nedrīkst nodarboties ar komercdarbību. Pašvaldībai jāorganizē konkurss, kur preci pārdotu kāds tirgus dalībnieks. Tas nozīmē, ka tāpat kāds uzņēmums strādātu Daugavpils Reģionālajā slimnīcā līdzīgi kā līdz šim. Citā gadījumā pašvaldībai jāveido sava kapitālsabiedrība, kas sniegtu šo pakalpojumu. Taču arī tādā gadījumā valsts pārvaldes likums nosaka priekšnoteikumus, lai pašvaldība varētu nodarboties ar komercdarbību.
Pašreizējie normatīvie akti Latvijā neparedz to, ka slēgta tipa aptiekas varētu tirgot zāles patērētājam, kā arī to, ka atsevišķos gadījumos vai atsevišķā pilsētā šī kārtība varētu tikt mainīta, norāda portāls lsm.lv.
Konkurences padome norāda, ka zāles finansiāli un fiziski pieejamākas būtu jāpadara visā valstī nevis vienā pilsētā, un aicina Daugavpils mēru sniegt konkrētus ieteikumus, kā uzlabot normatīvos aktus un mainīt šo sistēmu.
www.farmacija-mic.lv