Veselības ministrijas Farmācijas jomas konsultatīvā padome ceturtdien, 19. decembrī, spriedīs par recepšu un bezrecepšu zāļu cenu veidošanas principu pārskatīšanu, tostarp izvērtēs ārvalstu zāļu ražotāju priekšlikumu noteikt vienādus zāļu cenu piecenojumus kompensējamām un nekompensējamām recepšu zālēm. Patlaban recepšu zālēm, kas netiek kompensētas, maksimāli atļautie piecenojumi ir būtiski lielāki nekā kompensējamā sistēmā iekļautajiem medikamentiem, kas sadārdzina zāles Latvijas iedzīvotājiem, paziņojumā presei norāda Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA).
“Gan Lietuvas, gan Igaunijas prakse zāļu cenu piecenojumu noteikšanā, gan Konkurences padomes nesenais ziņojums par zāļu cenu veidošanos uzskatāmi parāda, ka aptieku un lieltirgotavu noteiktie piecenojumi Latvijā var būt mazāki, nekā to paredz šobrīd spēkā esošie normatīvie akti. Nav nekāda pamatojuma, kāpēc zālēm, kas nav iekļautas kompensācijas sistēmā, lieltirgotavu uzcenojumi var tikt noteikti pat divreiz lielāki nekā kompensētajiem medikamentiem, kaut gan darba apjoms ar abām šīm zāļu grupām lieltirgotavai ir identisks,” norāda Valters Bolēvics, SIFFA direktors.
Piemēri, kad Latvijā nekompensētām zālēm tiek noteikti augstāki aptieku un lieltirgotavu piecenojumi, ir dažādi – tās ir gan jaunas zāles, kas netiek kompensētas budžeta līdzekļu trūkuma dēļ, gan zāles, kas Latvijā netiek kompensētas konkrētai diagnozei vai pacientu grupai, skaidro SIFFA.
SIFFA visa gada garumā ir vērsusi uzmanību uz to, ka zāļu lieltirgotavu un aptieku piecenojumi recepšu zālēm Latvijā ir augstāki nekā Lietuvā un Igaunijā, kas sadārdzina zāles mūsu valsts iedzīvotājiem un ierobežo to pieejamību pacientiem. Veselības ministrijas aprēķini arī apliecina, ka Latvijā ir augstākie medikamentu piecenojumi Baltijā, īpaši recepšu medikamentu grupā.
www.farmacija-mic.lv