Sākums » Ārzemēs » Igaunijas parlaments noraida likumprojektu aptieku reformas atcelšanai
Igaunijas parlaments noraida likumprojektu aptieku reformas atcelšanai

Igaunijas parlaments noraida likumprojektu aptieku reformas atcelšanai

Igaunijas parlaments otrdien, 17. decembrī, pirmajā lasījumā noraidījis Sociālo lietu komisijas iesniegto Farmācijas likuma grozījumu projektu, kurā paredzēts atcelt plānoto aptieku reformu tās pašreizējā formātā un atsākt diskusijas par šo jautājumu.

Valdības koalīcijas partijas bija iesniegušas likumprojektu, kas paredz atcelt un pārskatīt aptieku reformu, bet opozīcijā esošā Sociāldemokrātiskā partija ierosināja balsojumu par likumprojekta svītrošanu no parlamenta darba kārtības, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Pirmajā lasījumā 50  deputāti balsoja par likumprojekta noraidīšanu, bet 46 bija par tā turpmāku izskatīšanu.

Likumprojektā, kuru atbalstīja Igaunijas valdības koalīcija, bija ierosināts atcelt ierobežojumus pašreizējai aptieku īpašumtiesību struktūrai. Tāpat tie paredzēja, ka aptieku filiāles nebūs jāslēdz pilsētās, kurās ir vairāk nekā 4000 iedzīvotāju, jo vispārējā tipa aptiekas un to filiāles tiktu atļautas apdzīvotās vietās ar ne vairāk kā 20 000 iedzīvotāju.

Komisija bija aplēsusi, ka ierobežojumu rezultātā Igaunijas tirgū tiktu slēgti 64% aptieku. Tāpat tika secināts, ka iepriekš noteiktais pārejas periods, kurā farmaceitiem piederošām aptiekām vajadzētu pārņemt daļu tirgu, nav piepildījies cerētajā formātā, bet ierobežojumu noteikšana aptieku īpašumtiesībām nebūtu iedarbīga metode, kā nodrošināt aptieku pakalpojumu kvalitāti un medikamentu pieejamību.

Parlamenta Sociālo lietu komisijas priekšsēdētāja vietniece Helmena Kita no Sociāldemokrātiskās partijas pauda pārliecību, ka grozījumi Farmācijas likumā neatrisinās problēmas, bet gan tās vēl vairāk saasinās. “Likuma grozījumus sākot ar šo likumprojektu, mēs paužam, ka likumi nav jāpilda. Arī Zāļu aģentūra ir secinājusi, ka grozījumi radīs situāciju, kad formāli pakalpojums būs pieejams, bet tā sniegšanas kvalitāte cietīs,” paskaidroja Kita.

Jau vēstīts, ka Igaunijas valdības koalīcijas partijas šomēnes iesniedza parlamentā Farmācijas likuma grozījumu projektu, kas paredz atcelt aptieku reformu pašreizējā formā un atsākt diskusijas par šo jautājumu. Centra partijas, Igaunijas Konservatīvas tautas partijas un partijas “Tēvzeme” parlamenta frakciju iesniegtais likumprojekts paredz atcelt aptieku reformu, kurai vajadzēja stāties spēkā nākamā gada 1.aprīlī.

Pagājušajā mēnesī valdības koalīcijas darba grupas sanāksmē tika ierosināts atcelt plānoto reformu un liberalizēt Igaunijas aptieku tirgu. Aptieku reformu līdzšinējā formātā atbalstīja Igaunijas Farmaceitu kamera, bet pret to iebilda aptieku tīklus pārstāvošā Igaunijas Aptieku asociācija.

Bija plānots, ka aptieku reforma Igaunijā stāsies spēkā nākamā gada 1.aprīlī, paredzot medikamentu vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nodalīšanu, un aptieku kapitāldaļu vairākumam būtu jābūt farmaceitu kontrolē.

2014. gadā Igaunijā tika apstiprināti grozījumi Farmācijas likumā, kas paredz, ka no 2020.gada 1.aprīļa vispārējo pakalpojumu aptiekās vairākuma daļām jāpieder farmaceitiem, kuriem uzņēmumā jābūt noteicošajai ietekmei. Vienam farmaceitam drīkstētu piederēt ne vairāk kā četras aptiekas teritorijās, kur ir liels pieprasījums, jeb kopienās, kur iedzīvotāju skaits ir vismaz 4000. Lauku teritorijās, kur pieprasījums ir mazs, aptieku īpašniekiem ierobežojumi nebija paredzēti.  Grozījumi tika pieņemti ar nolūku stiprināt farmaceitu lomu veselības aprūpes sistēmā, nodrošināt profesionālu aptieku pakalpojumu attīstību un samazināt biznesa interešu ietekmi uz aptieku pakalpojumiem.

 

www.farmacija-mic.lv

5 komentāri

  1. Monopolisti parāda zobus – monopolu aptiekas Igaunijā streikojot, ! Laba mācība visiem!

  2. bet biksis gan nekā nesaprata 😀

  3. Kvadrātbiksis

    Joprojām farmaceitiem būs jāiet uz aptiekām. Cirmis pareizi sapratis

  4. kas tad īsti tur ir? joprojām iet uz aptiekām farmaceitiem?

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.