AS “Grindeks” pabeigusi jaunu oriģinālo kandidātzāļu “metil-GBB” klīniskā pētījuma pirmo fāzi, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
Jaunās kandidātzāles paredzētas sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, to terapeitiskā priekšrocība būs saslimšanas gadījumu ārstēšana gan ar parenterālo zāļu formu, gan ar perorālo zāļu formu.
“Preklīniskajos pētījumos tika pierādīta jaunās molekulas efektivitāte, samazinot sirds infarkta izmēru un aterosklerozes progresēšanu un uzlabojot glikozes metabolismu. Preklīniskie un klīniskā pētījuma pirmās fāzes pētījumi liecina par ļoti labu medikamenta drošības profilu,” uzsver uzņēmumā.
“Grindeks” valdes priekšsēdētājs Juris Hmeļņickis pastāstījis, ka šis projekts apliecina zāļu ražotāja gatavību tuvākajā nākotnē piedāvāt pacientiem inovatīvas zāles miokarda infarkta un koronāras sirds slimības ārstēšanai. “Turklāt jaunais oriģinālais medikaments būs arī apliecinājums Latvijas zinātnieku zāļu pētniecības kapacitātei, jo tas būs pirmais Latvijā jaunradītais un Latvijas uzņēmuma attīstītais medikaments kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem,” piebildis Hmeļņickis.
Klīniskā pētījuma pirmā fāze veikta sadarbībā ar pieredzes bagātiem pētniekiem, zinātniskajiem konsultantiem un pētniecības līgumorganizācijām atbilstoši “Labai klīniskai praksei” un Eiropas Savienības normatīvo aktu prasībām par I-IV fāzes klīniskajiem pētījumiem. Savukārt jaunās kandidātzāļu vielas ķīmisko un eksperimentālo izpēti iepriekš veica Latvijas Organiskās sintēzes institūta pētnieki sadarbībā ar “Grindeks”.
Balstoties uz šiem rezultātiem, šobrīd tiek plānoti jauno oriģinālo kandidātzāļu otrās fāzes klīniskie pētījumi. Lai īstenotu vērienīgo projektu, “Grindeks” ir iecerējis piesaistīt stratēģisku farmācijas industrijas partneri.
“Sirds un asinsvadu slimības, joprojām ir galvenais mirstības iemesls Latvijā un pasaulē. Pasaulē 2016.gadā sirds un asinsvadu slimības bija nāves iemesls 31% gadījumu, no tām apmēram 85% – smadzeņu insults un miokarda infarkts, no kuriem viena trešdaļa nāves gadījumu cilvēkos jaunākos par 70 gadiem. Cukura diabēts un ateroskleroze ir vieni no galvenajiem sirds un asinsvadu slimību attīstības riska faktoriem. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, 2019.gadā pasaulē bija 463 miljoni cilvēku, kam ir diagnosticēts cukura diabēts. Atbilstoši prognozēm, šīs slimības pacientu skaits sasniegs 700 miljonus 2045.gadā,” informēja “Grindeks”.