Katrs jauns gads veselības aprūpē nes ne tikai jaunus izaicinājumus, bet arī līdz šim nebijušas iespējas. Medicīnas tehnoloģijas daudzās pasaules valstīs šobrīd attīstās ļoti strauji un Latvija nav izņēmums. 2020.gadā bezpeļņas organizācija un viena no lielākajām Eiropas publiskā privātā sektora partnerībām veselības aprūpes inovāciju jomā “EIT Health” atbalstīja vairāk nekā 120 jaunuzņēmumus vairākos Eiropas reģionos, tostarp arī Latvijā. Sagaidāms, ka šiem produktiem un risinājumiem varētu būt liela ietekme uz medicīnas un veselības aprūpes nākotni, ziņo organizācijas pārstāvji.
Šeit ir sešas inovācijas, kas tuvākajos gados varētu pārveidot veselības aprūpi un biotehnoloģijas Eiropā.
- Mākslīgais zinātnieks ātrākai jaunu zāļu atklāšanai.
Latvijas jaunuzņēmums “Semantic Intelligence” izstrādā mākslīgo zinātnieku – mākslīgajā intelektā balstītu meklētājprogrammu jaunu zāļu atklāšanai, kas palīdz paātrināt zinātniskās pētniecības un attīstības procesus. Mākslīgais zinātnieks ir nozares pirmais risinājums, kas izmanto vairākas valodas (angļu, krievu, ķīniešu un japāņu). Tas ļauj zinātniekiem iegūt jaunas zināšanas par konkrētu pētījumu tēmu vienlaikus četrās valodās. Latvijas komanda 2019.gadā bija “EIT Health Catapult” programmas pusfināliste un saņēma finansējumu inovāciju konkursā “EIT Health RIS Innovation Call”.
- Revolūcija klīniskajos pētījumos var paātrināt Alcheimera slimības ārstēšanu.
Alcheimera slimnieku skrīnings ir dārgs un ilgs process. Portugāļu komanda “iLof” palīdzēs ātrāk atrast zāles pret Alcheimera slimību, ietaupot 40% no kopējām skrīninga izmaksām un 70% no pacienta skrīningam veltītā laika. Jaunuzņēmums tika izveidots 2019.gadā “EIT Health” programmā “Wild Card” un bija “EIT Jumpstarter 2019” uzvarētājs. Ar savu salīdzinoši lēto, neinvazīvo risinājumu Alcheimera slimnieku stratifikācijai klīniskajos pētījumos projekta izstrādātāji var paātrināt pacientu ārstēšanu.
- Virtuāls palīgs pacienta līdzestības palielināšanai.
“PatchAI” ir Itālijas uzņēmums, kas vēlas pārveidot klīniskos pētījumus ar empātisku, mākslīgajā intelektā balstītu virtuālo asistentu, lai palielinātu klīnisko pētījumu dalībnieku līdzestību, kā arī informētu un atbalstītu pacientus, koncentrējoties uz viņu vajadzībām. Šī komanda ieguva 25 000 eiro un mentoringu 2019.gada konkursā “InnoStars Awards”, kā arī saņēma papildu 10 000 eiro atbalstu kā 3. vietas ieguvēji “EIT Health Catapult” konkursā.
- Droša un 100% videi draudzīga UV aizsardzība.
Polijas jaunuzņēmums “Uvera” ir lielisks “EIT Health InnoStars” jaunuzņēmumu atbalsta piemērs: pēc balvas saņemšanas konkursā “InnoStars Awards” 2019.gadā viņi ir kļuvuši arī par “Catapult” programmas “Biotech” kategorijas un “Alex Casta Audience” balvas ieguvējiem. Komanda piedāvā risinājumu sauļošanās līdzekļu radītajam piesārņojumam, kas ir globāla un daudz nopietnāka problēma nekā mēs varētu domāt. “Uvera” ir izstrādājusi UV aizsargu, kas iegūts no dabīgiem mikroorganismiem, kuri spēj bloķēt visu UV staru spektru bez jebkādām ķīmiskām vielām.
- Sirds pārbaude 5 minūtēs.
Lietuvas jaunuzņēmums “Ligence” piedalījās “EIT Jumpstarter” vēl 2019.gadā un saņēma gudro naudu, zināšanu palielināšanas, tīklošanas, kā arī biznesa plānošanas un attīstīšanas iespējas. Viņu inovācija palīdzēja iegūt pirmo “InnoStars Awards 2020” balvu. Komanda izmanto dziļās mācīšanās tehnoloģiju un izstrādāja programmatūru, kas spēj automātiski segmentēt sirds anatomiskās īpašības, funkcionāli novērtēt un sagatavot strukturētu ziņojumu ārstam. Šis ir izmaksu efektīvāks un precīzāks slimības diagnostikas un ārstēšanas veids, kas ir īpaši svarīgs COVID laikmetā.
- Atbalsts insultu pārcietušajiem viņu ikdienas atvieglošanai.
“PhoenixOrthosis” – konkursa “EIT Health InnoStars Awards” 3. vietas ieguvējs no Ungārijas padara efektīvāku rehabilitācijas procesu cilvēkiem, kas pārdzīvojuši insultu. Uzņēmuma risinājums ir aktīva roku pirkstu spazmas ortoze, kas izmanto izrāviena tehnoloģijas, lai daļēji atjaunotu trūkstošo atvēršanas funkciju. Komandas misija ir saīsināt laiku, kas nepieciešams, lai pacients atgūtu pēc iespējas augstāku ikdienas dzīves aktivitāšu kvalitāti. Tā ir 100% pielāgota stimulācijas ierīce, kas paredzēta pacienta atbalstam jebkurā laikā.
“2020.gadā koronavīrusa pandēmija visos veidos ietekmēja cilvēku un Eiropas valstu dzīvi, bet visvairāk ietekmēja ekonomikas un veselības aprūpes sistēmas. Šis gads vairāk nekā jebkurš cits pierādīja, ka Eiropai ir vajadzīgas stabilas veselības aprūpes sistēmas, kas spēj pielāgoties strauji mainīgajai videi un ir sagatavotas neparedzētām situācijām. 2020.gadā mēs atbalstījām vairāk nekā 120 idejas un komandas, kas nāk no Centrālās, Austrumu un Dienvideiropas, un piešķīrām tām 2,3 miljonus eiro. “EIT Health” mērķis ir attīstīt labākās veselības aprūpes idejas, kas var palīdzēt stiprināt veselības aprūpes sistēmas un veidot ilgtspējīgu veselības ekonomiku Eiropā,” paziņojumā presei pauž Tamāšs Bēkāši (Tamás Békási), “EIT Health InnoStars” RIS uzņēmumu veidošanas vadītājs.
Reģistrēties jaunajam “EIT Health Catapult” konkursam var līdz 2021.gada 16.martam šeit: https://eithealth.eu/catapult/
“EIT Health” ik gadu atbalsta vairāk nekā 120 komandas visā Eiropā. Arvien vairāk revolucionāru risinājumu tiek atklāti tajos Eiropas reģionos, kas tiek uzskatīti par progresīvākiem inovāciju jomā (saskaņā ar Eiropas inovāciju progresa rezultātu ziņojumu), kā piemēram, Portugāle, Itālija, Polija, Lietuva, Ungārija un Latvija. “EIT Health” Latvijā pārstāv Rīgas Stradiņa universitāte.
varen interesanti