29. aprīlī attālināti notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē tika spriests par LFB kongresa rīkošanu un farmaceitiskās aprūpes aptiekās kvalitātes jautājumiem.
Valde apsprieda Veselības ministrijas iestāžu sniegto informāciju par digitālās medicīnas plānošanas projektiem, kā arī par pārrobežu e-receptes projektu, kas noslēgsies jau 2023.gadā. LFB vadība uzsver – ir ļoti svarīgi, ka farmaceiti kā profesionāļi tiek iesaistīti projekta gaitā – gan sagatavojot specifikācijas, gan vērtējot riskus. Svarīgi, lai Latvijas farmaceiti varētu strādāt ar pārrobežu e-recepti tieši tāpat, kā iesaistīto citu Eiropas Savienības dalībvalstu speciālisti. LFB izsaka bažas par reālajām atšķirībām starp valstīm, piemēram, atšķirīgais PVN, atšķirīgs elektroniski pieejamās informācijas apjoms par recepti. Svarīgi nodrošināt godīgu konkurenci. Runājot par mūsu valsts digitālās veselības nākotni, biedrība uzskata: ir būtiski, ka farmaceiti tiek iesaistīti pacienta aprūpes komandā līdzās ārstiem un citiem mediķiem. Digitālajai videi jākalpo šim mērķiem – individuāla pacienta ceļa nodrošināšanai visās ārstniecības stadijās no slimnīcas gultas līdz pat atveseļošanai mājās.
Valde izteica lielu satraukumu par situāciju, ka, lai izpildītu normatīvo aktu prasības “pēc burta”, regulāri jāveic zāļu primārā iepakojuma izjaukšana – līdz pat blisteru griešanai, lai pacientam izsniegtu ārsta parakstīto zāļu daudzumu, ja arī atšķirība ir par dažām tabletēm. Šādas norādes atbalsta arī Veselības inspekcija. Farmaceiti uzskata, ka tā nav racionāla un droša pieeja – jādod iespēja farmaceitam pieņemt lēmumu, kādos gadījumos ir droši un lietderīgi neaiztikt primāro iepakojumu. Pacientam daudz drošāk ir saņemt ražotāja paredzēto iepakojumu ar nepārprotamu informāciju par lietošanu, uzskata biedrība. Valde nolēma apkopot faktus un meklēt atbalstu situācijai izmaiņai arī ārstu profesionālajās organizācijās.
Kā jau ziņots iepriekš, saskaņā ar statūtiem, biedrības 13.kongresam jānotiek šogad un tajā jāievēl jaunas LFB vadības institūcijas.
Saistībā ar epidemioloģisko situāciju valstī plānots, ka kongress notiks attālināti; citas norises versijas vairs netiek izskatītas. Šobrīd tiek plānots, kā kongresu sarīkot ne tikai epidemioloģiski droši, bet arī atbilstoši statūtos noteiktajām prasībām attiecībā uz biedru iespējām balsot aizklāti , kā arī nodrošinot unikālu pieslēgšanos.
Šajā gadā kongresam pamatā ir jānodrošina biedrības darbības nepārtrauktība. Sarežģītus jautājumus vai būtiskus statūtu grozījumus nav plānots izskatīt. Biedrība arī apsver iespējas par iepriekšējas balsošanas organizēšanu. Šobrīd tiek spriests par iespēju balsot kongresa dienā tīmekļa vidē, kā arī par balsošanu pirms kongresa, izmantojot e-pastu vai apmeklējot biedrības biroju klātienē. Iespējams, e-pasta balsošanas vietā varētu tikt organizēta balsošana Moodle vidē vai citā tīmekļa platformā. Par šiem un vēl daudziem citiem organizatoriskiem jautājumiem vēl tiks lemts nākamajās valdes sēdēs. Atklāts paliek arī jautājums par konkursa “Gada farmaceits” rīkošanu, ņemot vērā valstī esošo epidemioloģisko situāciju. Drīzumā tiks sasaukta LFB Apbalvojumu padomes sēde, kurā pieņems lēmumu.
Valde diskutēja arī par likumdošanas aktualitātēm. LFB prezidente Dace Ķikute informēja par biedrības pārstāvniecību vairākās sanāksmēs un darba grupās un tajās iztirzātajiem jautājumiem.
Nākamā valdes sēde plānota 20. maijā.
Elīna Badune
www.farmacija-mic.lv