Tuvāko piecu, sešu gadu laikā Latvijā plānots veikt ieguldījumus jaunas digitālās veselības platformas izveidē, kas palīdzēs risināt daudzus svarīgus izaicinājumus nozarē, piektdien Rīgā notiekošajā veselības aprūpes datu digitalizācijai veltīts starptautiskajā tiešsaistes samitā “Health Data Summit Riga 2021: Digital Leap For Improved Patient Care” stāstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Viņš sacīja, ka Veselības ministrija (VM) ar Pasaules Veselības organizācijas Latvijas pārstāvniecības atbalstu strādā pie digitālās veselības stratēģijas izveides. “Turpmāko piecu, sešu gadu laikā plānojam ieguldījumus jaunas digitālās veselības platformas izveidē. Tas būs stratēģisks rīks, kas palīdzēs risināt virkni izaicinājumu mūsu veselības aprūpē,” teica Pavļuts.
Pēc viņa sacītā, tas palīdzēs nodrošināt pieeju veselības aprūpei, kā arī uzlabot veselības aprūpes kvalitāti, efektivitāti un citus izaicinājumus.
Pavļuts uzsvēra, ka vienlaikus ir svarīgi uzlabot arī primāro veselības aprūpi, palīdzot veiksmīgākai pacientu saziņai ar ģimenes ārstiem, kā arī veicinot virtuālo saziņu ar sekundārās un terciārās veselības aprūpes speciālistiem no jebkuras vietas Latvijā. “Mums ir nepieciešama integrēta aprūpes pieeja, lai ģimenes ārstiem un citiem speciālistiem būtu visi pacientu dati, kas viņiem nepieciešami. Ģimenes ārsti ir cieši saistīti ar terciārās veselības aprūpes speciālistiem, kuri var nodrošināt konsultācijas. Mēs tās dēvējam par virtuālajām komandām aiz pacientu mugurām,” teica ministrs.
Viņš skaidroja, ka šādas platformas izveidei nav plānots izveidot sistēmu, bet tā vietā VM un valdība veidošot kodolu – datu krātuvi, kas ļaus dažādām institūcijām sadarboties. “Tā būs modulāra rakstura, apvienojot pacientu datus no dažādiem reģistriem un institūcijām,” teica Pavļuts.
Ministrs norādīja, ka VM savu lomu redz kā standartu noteicēju digitālajai veselības aprūpes ekosistēmai, tehnoloģijām, datu formātiem, datu apmaiņai, kvalitātei un datu drošībai. “Arī organizatoriskā ietvara izveide, lai savienotos ar sistēmu, ir mūsu darbs. (..) Mēs arī iekļausim slimnīcu informāciju sistēmas, kuras šobrīd tiek veidotas. Mēs atbalstīsim pašreizējo datu digitalizāciju, kā arī, protams, veselības aprūpes speciālistu digitālo prasmju uzlabošanu,” teica Pavļuts.
Digitālās veselības platformas attīstīšanai, pēc Pavļuta teiktā, nāksies izveidot arī digitālās veselības kompetences centru.
Jau vēstīts, ka piektdien tiešsaistē Rīgā notiek veselības aprūpes datu digitalizācijai veltīts starptautisks tiešsaistes samitu “Health Data Summit Riga 2021: Digital Leap For Improved Patient Care”.
Samitu organizē Veselības ministrija, Nacionālais veselības dienests un Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā ar partneru atbalstu. Veselības aprūpes datu digitalizācijai veltītais samits norisinās otro gadu un tā galvenais mērķis – aktualizēt nepieciešamību pēc efektīvas, uz pacientu orientētas veselības aprūpes, kā arī apskatīt, kādas priekšrocības inovācijas veselības nozarē var sniegt pacientiem, ārstiem un citiem veselības aprūpes sistēmas dalībniekiem.
www.farmacija-mic.lv