Sākums » Jaunākie raksti » Dienas Bizness: Zālēm zem 5 eiro cenas pieaugums ir būtisks

Dienas Bizness: Zālēm zem 5 eiro cenas pieaugums ir būtisks

Šī gada sākumā par zāļu cenām tika izplatīti visai pretrunīgi viedokļi

Veselības ministrs Hosams Abu Meri janvārī LTV raidījumā Rīta Panorāma paziņoja, ka zāļu cenas samazinoties. Zāļu valsts aģentūra pauda, ka cena vairumam zāļu nemainoties, bet Aptieku biedrības pārstāvji atklāja cenu starpību, pērno gadu beidzot un jauno iesākot, kas parāda, ka tieši lēto zāļu sadaļā ir pamatīgs cenas pieaugums.

Ministrs aicina paciesties

Veselības ministra paziņojumiem par to, ka zāļu cenas sarūkot, tomēr ir tāda prognozes piegarša. Viņš 6. janvārī Rīta Panorāmā mēģināja oponēt Farmācijas nozares pārstāvjiem, kuri norāda uz cenas pieaugumu. Izrādās, Veselības ministrijā jau veikts monitorings par aktuālajām zāļu cenām, konstatējot, ka zāļu cenas samazinājušās. Cenas samazinājums varētu skart vēl lielāku zāļu klāstu, kad tiks izpārdoti tie medikamenti, kas par citām izmaksām iepirkti pērn, pastāstīja ministrs. Viņš arī aicināja ārstus noteiktos gadījumos medikamentus izrakstīt uz ilgāku laika periodu, piemēram, uz trim mēnešiem, lai nebūtu bieži jāmaksā 0,75 eiro par farmaceita pakalpojumu.

Tomēr apgalvojumos, ka šobrīd recepšu zāles ir lētākas, Abu Meri izdarīja atkāpi ar prognozes raksturu. Proti, februārī daļa medikamentu kļūšot lētāka. Viņš arī nepiekrīt aptieķniekiem, kuri pauž – jaunā sistēma radījusi haosu un jukas, vienkārši apgalvojot, ka tā nav. Līdztekus ministrs aicināja iedzīvotājus būt pacietīgiem, jo tiek ieviesta jauna sistēma un tā taču darbojas.

Ražotāji cenas nemainot

Savukārt Zāļu valsts aģentūra (ZVA) uzreiz pēc Aptieku biedrības preses konferences nāca klajā ar paziņojumu, ka ražotāji lielākajai daļai recepšu zāļu šogad cenu nav mainījuši. Proti, 84% no vairāk nekā 3000 recepšu zālēm cena nav mainīta. ZVA uzsver, ka Veselības ministrija, Veselības inspekcija, ZVA un Nacionālais veselības dienests nepārtraukti seko līdzi un uzrauga zāļu cenu izmaiņas.

Jau ziņots, ka no šī gada ražotājs zāļu cenu drīkstēs paaugstināt ne biežāk kā vienu reizi 12 mēnešu laikā. To paredz valdībā apstiprinātās izmaiņas Ministru kabineta Noteikumos par zāļu cenu veidošanas principiem.

Jaunā sistēma radījusi jukas

Aptieku biedrības valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene medijiem preses konferencē atklāja, ka situācija janvāra sākumā aptiekās ir kritiska: “Vēl decembra pēdējās darba dienās saņēmām jaunus līgumus no Nacionālā veselības dienesta (NVD), kas draud ar apjomīgiem sodiem, ja no 1. janvāra būs kāda kļūda.

Taču ministrija nerēķinās ar to, ka jaunā sistēma uzreiz nevar būt ideāla un aptiekām ir vajadzīgs laiks pielāgoties, un rodas izmaksas. Turklāt mazākajās aptiekās, kurās nav apjomīgu elektronisko sistēmu, pārcenošana visām zālēm ir jāveic manuāli. Tāpēc ir aptiekas, kas janvāra pirmajās dienās var būt pat klientiem slēgtas, lai farmaceiti var šo darbu paveikt un nesaņemtu ministra draudos pieminētos sodus.”

Zāļu cenas aug PVN dēļ

A. Ritene uzsvēra, ka reformas rezultātā ražotāju cenas virknei zāļu ir augušas, īpaši lētāko recepšu zāļu segmentā, bet pacienti prasa ministra solīto samazinājumu, un farmaceitiem ir jāuzklausa papildu negācijas. “Pretēji solītajam joprojām nav atrisināts jautājums par PVN farmaceitiskajiem pakalpojumiem, kā arī nav izpildīts uzdevums par jauniem farmaceita pakalpojumiem aptiekās un kritēriju izveidošanu, kurus izmantot jaunās sistēmas ietekmes novērtēšanai uz maziem uzņēmumiem.

Vienlaikus ministrija nav arī skaidri atbildējusi, kurš sedz zāļu piegādes izmaksas no lieltirgotavas līdz aptiekai,” viņa norādīja.

Jāpiebilst, ka 0,75 eiro par recepšu zāļu izsniegšanu vai apkalpošanu arī veido daļu no zāļu cenas, lai arī šo summu neviens klāt neskaita.

Zem pašizmaksas zāļu nebūs

Nav noslēpums, ka nekādi Latvijas likumi nevar ietekmēt ārvalstīs esošu zāļu ražotāju cenu politiku. Turklāt jāpiebilst, ka vairumam no šiem ražotājiem Latvija ir otršķirīgs un neliels tirgus.

Īsāk – ir panākts pretējais efekts, un nav skaidrs, vai tas beigsies februārī, kā sola Veselības ministrs Hosams Abu Meri.

Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas (LNZAA) valdes loceklis Jānis Lībķens uzsvēra, ka šobrīd medikamentu apgādes nozarē valda neziņa. Jaunā sistēma ir pārāk neskaidra un “zaļa”, tādēļ ārvalstu ražotāji, izmantojot sev labvēlīgo situāciju, ka viss ministrijas fokuss bijis vērsts uz aptiekām un apgādes uzņēmumiem, ceļ medikamentu cenas (saskaņā ar ZVA datiem laika periodā no 2024. gada janvāra līdz novembrim ražotāji ir deklarējuši cenu paaugstinājumu 718 zālēm), kas gala cenā patērētājam veido līdz pat 75%. Būtiski samazinātie apgādes uzņēmumu uzcenojumu griesti lielai daļai medikamentu nemaz nesedz faktiskās piegādes izmaksas, turklāt situāciju pasliktina arī 2025. gada budžetā iestrādātie pasākumi, kas akcīzes nodokļa pieauguma degvielai un kurināmajam dēļ ievērojami sadārdzinās transportēšanas un loģistikas pakalpojumus. “Zāļu apgādes uzņēmumi ir tie, kuri ik dienu veic piegādes no savām noliktavām uz aptiekām, ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēm visā Latvijā. Dienā tiek veikti vairāki tūkstoši tiešo piegāžu, nekavējoties reaģējot arī uz individuāliem pasūtījumiem. Esošajā sistēmā šādu pakalpojumu līmeni nodrošināt nebūs iespējams, tāpēc aicinām arī aptiekas un ārstniecības iestādes vairāk plānot zāļu pasūtījumus uz priekšu, lai varam no savas puses nodrošināt zāļu piegādi laikā un apjomā,” akcentē J. Lībķens.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*