Sākums » Jaunākie raksti » Veselības aprūpes noturība krīzes laikā: aptiekām un farmaceitiem izstrādāta īpaša rokasgrāmata
Veselības aprūpes noturība krīzes laikā: aptiekām un farmaceitiem izstrādāta īpaša rokasgrāmata
R. Liepiņa foto

Veselības aprūpes noturība krīzes laikā: aptiekām un farmaceitiem izstrādāta īpaša rokasgrāmata

Ņemot vērā mūsdienu drošības riskus un apdraudējumus, piemēram, kiberuzbrukumus vai hibrīdo karadarbību, farmaceitu un aptieku loma veselības aprūpes procesa nepārtrauktības nodrošināšanā jebkurās krīzes situācijās kļūst arvien būtiskāka. Vēloties rosināt farmācijas nozares gatavību krīžu pārvarēšanai, kā arī uzsākot farmaceitu un aptieku vadītāju apmācības, domnīca “Veselības aprūpes sistēmu noturība” un Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) 6.februārī svinīgi atvēra noturības rokasgrāmatu aptiekām un farmaceitiem “Rīcība valsts apdraudējuma gadījumā”.

“Sabiedrības un organizāciju noturībai nepieciešama sistēmiska pieeja, iesaistot farmaceitus, ražotājus un enerģētikas uzņēmumus, lai nodrošinātu kritisko funkciju darbību arī krīzes situācijās. Mums ir jāattīsta gatavības kultūra un jāplāno alternatīvi risinājumi (plāni B, C, D) dažādu pakalpojumu nepieejamības gadījumā. Tikai sistemātiska pieeja nodrošinās spēju pielāgoties un darboties apdraudējumu apstākļos,” stāsta Vitālijs Rakstiņš.

Kompaktās rokasgrāmatas mērķis ir izglītot farmaceitus par mūsdienu apdraudējumiem un rekomendēt to pārvarēšanai efektīvākos paņēmienus. Izdevums veidots divās daļās: pirmā daļa apraksta darbības nepārtrauktības plānošanu krīzes situācijā, savukārt otrā vērš uzmanību uz izņēmuma stāvokļa, militārā apdraudējuma vai aktīvās karadarbības krīžu specifiku. Rokasgrāmatu papildina nozares vajadzībām pielāgots, paplašināts mācību materiāls apmācību sesiju organizēšanai farmaceitiem un aptieku vadītājiem.

“Katrā krīzē vajag zināt, kur ir tavi resursi. Aptiekas ir nozīmīgs vietējās kopienas noturības punkts, un farmaceitiskā aprūpe kopā ar plašu aptieku tīklu veido kritisko atbalsta sistēmu. Ģeopolitiskajā situācijā, kurā mēs Latvijā esam, ir svarīgi arī atzīmēt to, ka atšķirībā no pārējām divām Baltijas valstīm, Latvija ir attīstītāka un spēcīgāka vietējo zāļu ražošanā, kas arī ir resurss un pamats ļoti daudzām sadarbībām,” uzsver domnīcas “Veselības aprūpes sistēmu noturība” valdes priekšsēdētāja un rokasgrāmatas projekta vadītāja Sandra Zilberta.

Rokasgrāmatu radījuši veselības aprūpes, drošības un aizsardzības jomas speciālisti:

● Tekstu autors: RSU pētnieks un aizsardzības jomas eksperts Vitālijs Rakstiņš;

● Satura redaktori: domnīcas eksperti – Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča, LU asociētā profesore Zane Dzirkale un aizsardzības jomas speciāliste Biruta Kleina;

● Projekta vadītāja: stratēģiskās komunikācijas eksperte Sandra Zilberta.

Projekts tapis sadarbībā ar Latvijas Zāļu ražotāju asociāciju, Latvijas Farmaceitu biedrību un Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociāciju.

Par domnīcu “Veselības aprūpes sistēmu noturība”

Domnīca “Veselības aprūpes sistēmu noturība” ir Latvijā dibināta zināšanu pārneses un sadarbības vide veselības aprūpes, drošības un aizsardzības jomas dalībniekiem, kas darbojas Baltijas jūras valstīs. Nolūkā veicināt stabilu un nepārtrauktu veselības aprūpes sistēmu pakalpojumu pieejamību sabiedrībai, domnīcas mērķis ir rosināt ilgtspējīgu un integrētu veselības aprūpes sistēmu ar cilvēku tās centrā, kā arī nozares noturības un reaģēšanas spēju krīzē pilnveidošanu.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*