Starptautiskā farmaceitu federācija (FIP) 1. septembrī jaunā politikas paziņojumā norādījusi, ka mākslīgais intelekts (MI) mainīs farmācijas nākotni, taču tikai tad, ja tas tiks integrēts atbildīgi un ētiski. “MI jau pārveido farmaceitu darbu, sākot no ikdienas uzdevumu automatizācijas līdz sarežģītāku klīnisku lēmumu pieņemšanas atbalstam un pat paātrinot zāļu atklāšanu,” sacīja Larss-Oke Sēderlunds, FIP viceprezidents, FIP Tehnoloģiju padomdevēju grupas priekšsēdētājs un politikas komitejas līdzpriekšsēdētājs.
Šajā paziņojumā izklāstīta vīzija par MI priekšrocību izmantošanu, vienlaikus nodrošinot, ka netiek apdraudēta cilvēku spriestspēja, profesionālā autonomija un uzticamās attiecības, kas definē farmāciju. Paziņojumā uzsvērts, kā MI tehnoloģijas (piemēram, mašīnmācīšanās, ģeneratīvais MI, robotika un paredzošā analītika) var palielināt efektivitāti, uzlabot zāļu drošību un personalizēt aprūpi.
Sākot ar pacientu līdzestības trūkuma riska identificēšanu un beidzot ar lēmumu atbalsta sniegšanu reāllaikā un hronisku slimību pārvaldības optimizēšanu, mākslīgais intelekts (MI) var palīdzēt farmaceitiem pieņemt labāk pamatotus lēmumus, kas nāk par labu gan pacientiem, gan veselības aprūpes sistēmām.
Tomēr FIP uzsver, ka MI ieviešanai jābūt stingri regulētai, ievērojot ētikas principus.
FIP aicina ieviest stingrus aizsardzības pasākumus pacientu privātuma un datu drošības aizsardzībai, novērst aizspriedumus un nodrošināt pārredzamību, lai MI rīki papildinātu nevis aizstātu farmaceitu zināšanas. Paziņojumā arī uzsvērta sadarbības un izglītības nozīme.
Lai vislabāk izmantotu MI, farmaceitiem ir jābūt prasmēm un pārliecībai strādāt ar jaunajām tehnoloģijām. Tas ietver MI pratības, datu zinātnes un digitālās veselības kompetenču integrēšanu farmācijas izglītībā un nepārtrauktā profesionālajā attīstībā. “Farmaceitiem ir jāsaglabā atbildība par pacientu aprūpi un drošību. Mums ir jāiesaistās MI rīku izstrādē, ieviešanā un uzraudzībā, lai nodrošinātu, ka tie ir atbilstoši, uzticami un patiesi kalpo pacientu interesēm,” sacīja Dr. Vitlijs Ji, politikas komitejas līdzpriekšsēdētājs.
FIP ieteikumos ir izklāstītas skaidras darbības valdībām, regulatoriem, tehnoloģiju izstrādātājiem, pedagogiem un farmācijas organizācijām, lai nodrošinātu mākslīgā intelekta ieviešanas pārredzamību, vienlīdzību un ilgtspējīgumu.
Federācija arī apņemas sniegt norādījumus par profesionāliem un ētiskiem jautājumiem saistībā ar MI, atbalstīt dalīborganizācijas ar resursiem un apmācību, kā arī aizstāvēt farmaceitu būtisko lomu mākslīgā intelekta iespējotā veselības aprūpes sistēmā.
Pilns paziņojuma teksts pieejams FIP mājaslapā.
Avots: International Pharmaceutical Federation (FIP). Statement of Policy on Artificial Intelligence (AI) in pharmacy. The Hague: FIP, 2025. Available at: www.fip.org/statements
Medikamentu Informācijas Centrs Farmācijas portāls | Viss par farmāciju