16. jūlijā Valsts sekretāru sanāksmē (VSS) izskatīti Veselības ministrijas (VM) sagatavotie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu, ziņo ministrija.
Noteikumu projekts papildināts ar kārtību, kādā Nacionālais veselības dienests (NVD) nodod Valsts ieņēmumu dienesta informācijas sistēmām informāciju par veselības informācijas sistēmā izsniegtajām (noslēgtajām) un anulētajām darbnespējas lapām, kā arī minētās informācijas uzglabāšanas kārtību un veidu, kādā tā pieejama darba devējiem.
Noteikumu projektā paredzēts, ka aptieka informācijas sistēmā ievada ne tikai datus par izsniegtajām zālēm, bet arī par izrakstītajām, ja recepte izrakstīta uz papīra veidlapas. Tas veselības informācijas sistēmā pacienta elektroniskajā veselības kartē ļaus uzkrāt visu informāciju par pacientam izrakstītajām un izsniegtajām recepšu zālēm, līdz ar to dodot iespēju novērst dubultu zāļu izrakstīšanu un kontrolēt pacienta lietoto zāļu saderību.
Tāpat noteikumu projekts papildināts ar normu, kas paredz, ka informācijas sistēmā tiks uzkrāti turpmākajā pacienta ārstēšanā būtiski dati par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukumiem pie personas.
Noteikumu projektā iekļauta arī prasība par veselības informācijas sistēmā iekļaujamo informāciju par radioloģiskajiem izmeklējumiem (attēliem un to aprakstiem). Noteikumu projekts paredz, ka ārstniecības iestādēm, kas radioloģiskajās manipulācijās iegūtos attēlus glabā digitālā vizuālās diagnostikas attēlu arhivēšanas sistēmā, radioloģiskajās manipulācijās iegūtie attēli un to apraksti veselības informācijas sistēmai jāsāk nodot ne vēlāk kā no 2018.gada 1.janvāra. Radioloģisko izmeklējumu attēlu un to aprakstu pieejamība veselības informācijas sistēmā ir būtiska, lai sekmētu veselības aprūpes valsts budžeta līdzekļu efektīvu izlietošanu. Iespēja ārstiem piekļūt informācijai par citās ārstniecības iestādēs pacientam veiktajiem vizuālās diagnostikas izmeklējumiem ir veids, kā izvairīties no objektīvi nevajadzīgiem atkārtotiem vizuālās diagnostikas izmeklējumiem, skaidro VM.
Kā iepriekš ziņojusi ministrija, 2.jūlijā VSS izskatīti arī VM sagatavotie grozījumi MK 2005.gada 8.marta noteikumos Nr.175 „Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi”.
Grozījumu projektā iekļauts jauns receptes izrakstīšanas veids – elektroniski veselības informācijas sistēmā, nosakot elektronisko recepšu izrakstīšanas kārtību un ierobežojumus. Paredzēts, ka turpmāk receptes (gan īpašās, gan parastās) izrakstāmas vai nu elektroniski veselības informācijas sistēmā, vai uz receptes veidlapas.
Kā ziņoja ministrija, recepšu veidlapas būs jālieto, izrakstot M saraksta zāles vai individuāli kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces, ja zāles tiks iegādātas kādā no Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valstīm vai Šveices Konfederācijā, kā arī to izrakstot citas valsts pilsonim saskaņā ar starptautisko līgumu par savstarpējiem norēķiniem. Receptes uz papīra veidlapām būs jāizraksta arī, ja ārsts, kas nestrādā ārstniecības iestādē, plāno zāles personīgai lietošanai, ja receptes izrakstīšana veselības informācijas sistēmā nav iespējama tehnisku iemeslu dēļ, kā arī gadījumos, kad zāļu iegādi pacientam kompensē apdrošināšanas sabiedrība.
Ja recepte būs izrakstīta uz receptes veidlapas, aptiekai, saskaņā ar projektā noteikto, veselības informācijas sistēmā būs jāievada dati gan par izrakstītajām, gan izsniegtajām zālēm. Lai mazinātu administratīvo slogu ārstniecības iestādēm, paredzēts veikt arī izmaiņas recepšu veidlapu aprites kārtībā, ziņoja ministrija.
NVD E-veselības un starptautiskās sadarbības departamenta direktors Mārtiņš Smilga gan portāla www.farmacija-mic.lv redakcijai apliecināja, ka kompensējamās zāles nebūs jāizraksta uz papīra veidlapām un tās būs iekļautas e-receptes sistēmā jau no 2016. gada 1.janvāra. Šobrīd NVD strādā, lai novērtētu M saraksta izmaiņu apjomu un noteiktu termiņu M saraksta iekļaušanai e-receptes sistēmā, skaidroja M.Smilga.
Paredzēts, ka elektroniskajā receptē izrakstīto zāļu iegādes kārtība spēkā stāsies 2016.gada 1.janvārī.