Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) veselības ministram Guntim Belēvičam pieprasa apturēt tālāku virzību grozījumiem, kas mainītu jauno ārstu rezidentūras vietu sadali, paredzot iespēju mediķus uz pieciem gadiem nosūtīt strādāt uz reģioniem, tomēr Belēvičs no šīs ieceres negrasās atkāpties, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.
Minētie grozījumi arī paredz, ka priekšroka uz valsts apmaksātu rezidentūru būtu tiem jaunajiem speciālistiem, kuri ar reģionālo slimnīcu būtu noslēguši līgumu.
Kā sacījis LĀB valdes loceklis Roberts Fūrmanis, šie grozījumi satrauc gan ārstus, gan studentus. Viņš piebildis, ka topošie ārsti ir nobažījušies par iespēju rezidentūru iziet tepat Latvijā.
Fūrmanis norādījis, ka līgums ar reģionālo slimnīcu nevar būt prioritārs, ārstu uzņemot rezidentūrā. Šāds līgums gan varētu dot bonusa punktus.
LĀB arī uzskata, ka grozījumi nevar kalpot par “ielāpu” ārstu trūkuma mazināšanai reģionos.
Fūrmanis arī sacījis, ka lielākā problēma ir nepietiekamo rezidentūras vietu skaits, proti, šobrīd Latvijā trūkstot 300 ārstu, bet rezidentūras vietas šogad būs tikai 200. LĀB uzskata, ka rezidentūras vietu skaitam jābūt tikpat lielam, cik daudz ir jauno ārstu.
Ārsti arī norāda, ka Latvijas pašvaldībām ir aktīvāk jāiesaistās jauno speciālistu piesaistei, jo jaunajiem ārstiem ir jāvēlas doties strādāt uz reģioniem. Tāpat šī jautājuma sakārtošanai ir jārisina algu jautājums, jo 450-500 eiro nav adekvāta samaksa jaunam ārstam, piebildis Fūrmanis. Līdz ar to LĀB vēlas, lai grozījumu virzīšana valdībā tiktu apturēta.
Tomēr, kā norādījis veselības ministrs, ārstu trūkums reģionos ir jārisina un Veselības ministrija no šīs ieceres atteikties negrasās. Tomēr, kā piebildis Belēvičs, LĀB varot nākt ar saviem priekšlikumiem un ierosinājumiem.
Pirms tam Fūrmanis vēl norādījis, ka pēc tikšanās ar Belēviču turpināsies LĀB valdes slēgtā daļa, kur tiks lemts par šo jautājumu. Taujāts, vai tas varētu būt pieprasījums demisijas pieprasīšanai, Fūrmanis norādījis, ka nekomentēs minēto jautājumu, savukārt LĀB vadītājs Pēteris Apinis paudis, ka šāds jautājums neesot biedrības sēdes dienaskārtībā.
Un tomēr Apinis grasās sūtīt vēstuli valdības vadītājam Mārim Kučinskim, iebilstot pret Veselības ministrijas plānotajiem grozījumiem attiecībā uz rezidentūras vietu sadali.
Pēc Apiņa domām, tikšanās ar veselības ministru vērtējama kā salīdzinoši “laba saruna”, kurā daudzos jautājumos atrasti kopsaucēji, tomēr, runājot par rezidentūras jautājumiem, Apinis norādījis, ka tā ir ņirgāšanās par jaunajiem ārstiem. Līdz ar to viņš ieplānojis par šiem jautājumiem nosūtīt vēstuli Kučinskim.