Sākums » Farmācija » Aicina runāt par farmācijas nozares sociālo atbildīgumu

Aicina runāt par farmācijas nozares sociālo atbildīgumu

Latvijā būtu jāsāk runāt par farmācijas nozares uzņēmumu sociālo atbildīgumu, šādu viedokli diskusijā par ziedojumu lomu valsts veselības aprūpes finansēšanas politikā paudusi biedrības “Veselības projekti Latvijai” valdes priekšsēdētāja Vita Dumpe.

Viņa norādījusi, ka netiek pietiekoši runāts par farmācijas nozares atbildību, bet publiski būtu svarīgi vērties pie šīs nozares uzņēmumiem ar lūgumu samazināt medikamentu cenas, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA. Līdzīgi Lielbritānijā pacientu organizācijas lūgušas samazināt cenas medikamentiem, kurus valsts nekompensē, un tas izdevies, piebildusi Dumpe.

Pēc viņas paustā, Baltijas valstīs, kuras nav turīgākās valstis, medikamenti mēdz būt dārgāki nekā, piemēram, tādās augsti attīstītās valstīs kā Norvēģija, tādējādi veidojot negodīgu situāciju.

Dumpe piebildusi, ka reizēm, redzot, ka cilvēki vāc ziedojumus, lai varētu iegādāties medikamentus, rodoties sajūta, ka ziedojumi tiek vākti farmācijas nozares atbalstam. Šī iemesla dēļ arī tādām labdarības organizācijām kā “Ziedot.lv” vajadzētu iesaistīties, uzskata Dumpe.

Vienlaikus “Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta norādījusi, ka organizācija izvairās no iesaistīšanās farmācijas nozarē, jo, “iedodot mazo pirkstiņu, tiek paņemta visa roka”. Ar farmācijas nozari jāstrādā nevis pacientiem, bet Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam, uzskata Dimanta.

Dimanta arī diskusijā paudusi, ka Latvija ir ļoti maza, kā rezultātā, iespējams, būtu jārunā par individuālu pieeju zāļu kompensēšanā, proti, sabalansēt ienākumu līmeni ar medikamentu cenām. Kāpēc valstij vajadzētu kompensēt medikamentus cilvēkiem, kuri tos var atļauties, nostādot šos cilvēkus vienlīdzīgā situācijā ar trūcīgākiem iedzīvotājiem, piebildusi Dimanta.

Savukārt Saeimas deputāts un ārsts Renārs Putniņš diskusijā paudis, ka Latvijā nevarot “šantažēt” farmācijas uzņēmumus, jo, ja to var darīt, piemēram, Lielbritānija, kuras tirgus zaudēšana uzņēmumam radītu lielus zaudējumus, Latvijas tirgus ir tik mazs, ka farmācijas nozare neizjutīšot Latvijas aiziešanu no sava tirgus, tomēr kaut ko darīt vajagot, uzskata politiķis.

Tāpat diskusijā dalībnieki pieskārušies jautājumam par farmācijas nozares sniegto atbalstu mediķiem, apmaksājot viņu izglītošanos un dalību starptautiskos pasākumus. Politiķis Putniņš uzskata, ka būtu jāveido atsevišķi fondi, kuri nodrošinātu piešķirtā finansējuma sadalīšanu.

Vienlaikus Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes priekšsēdētāja Daiga Behmane norādījusi, ka šāda atbalsta sniegšana no farmācijas nozares notiek visā pasaulē, un viņai pret to neesot nekādu iebildumu, ja šim procesam tiek nodrošināts caurspīdīgums.

Jau ziņots, ka pagājušajā gadā zāļu ražotāji mediķiem un to organizācijām kopumā snieguši atbalstu 3 505 368 miljonu eiro apmērā, liecina Veselības inspekcijas (VI) publiskotais paziņojums par biedrībām, nodibinājumiem un ārstniecības iestādēm sniegto materiālo vai cita veida atbalstu 2017.gadā.

Kā liecina VI informācija, gadu iepriekš zāļu ražotāji mediķiem un to organizācijām kopumā snieguši atbalstu 3 047 674 eiro apmērā.

Vislielāko finansiālo atbalstu pērn sniedzis uzņēmums SIA “Roche Latvija”, kura palīdzība sasniedz 235 753 eiro. Uzņēmums sniedzis dažāda veida atbalstu, tostarp finansiāli atbalstīja dažādu semināru, konferenču, kongresu organizēšanu, kā arī veica dažāda apjoma ziedojumus dažādām profesionālajām ārstu organizācijām un atbalstījusi ārstu izglītošanos starptautiskos pasākumos, ziņo LETA.

www.farmacija-mic.lv

Viens komentārs

  1. Vecais Nīgrais

    Vai Dumpe ir redzējusi cik veikalā maksā sviests, vai zina cik maksā elektrība? Laikā, kad pensionārs nevar veikalā atļauties ne sviestu, ne gaļu, būtu jārunā par pensiju celšanu, nevis to, kā mānīt cilvēkus ar zāļu cenu samazināšanu!
    Problēma nav zāļu cenā, bet pirktspējā un valsts vēlmē palīdzēt iedzīvotājiem!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*