Sākums » Jaunākie raksti » Akūtu elpceļu vīrusslimību ārstēšana
Akūtu elpceļu vīrusslimību ārstēšana

Akūtu elpceļu vīrusslimību ārstēšana

Ar šo brīdi portāls www.farmacija-mic.lv uzsāk jaunas rubrikas – “Speciālista viedoklis” – publicēšanu. Šajā rubrikā turpmāk būs pieejami raksti par dažādām saslimšanām, slimību profilaksi, ārstēšanos un veselīgu dzīvesveidu. Rubriku aizsākam ar rakstiem par akūtām elpceļu vīrusslimībām.

Kas īsumā jāzina par akūtu elpceļu vīrusslimību ārstēšanu?

Diemžēl respiratorisko infekciju gadījumā nav pieejama specifiska (pretvīrusu) terapija (izņemot gripu), tāpēc galvenais uzsvars jāliek uz simptomātisku terapiju. Simptomātiska terapija ar nesteroidāliem pretiekaisuma līdzekļiem palīdz saaukstēšanās sākumā, kad rodas pirmie simptomi ar drudzi. Bērniem šos līdzekļus neiesaka lietot. Bērniem neiesaka mazināt ķermeņa temperatūru līdz 38,5 °C, jo tā nepieciešama cīņai ar infekciju. Ārstēšana vienmēr balstās uz simptomu pakāpes un slimnieka vispārēja stāvokļa vērtēšanu.

Pacientam jāiesaka atpūsties un pietiekami izgulēties, taču pilnīgs gultas režīms izveseļošanos neveicina. Ieteicams palielināt uzņemtā šķidruma daudzumu. Pret galvassāpēm var lietot paracetamolu, pret sāpēm kaklā var līdzēt skalošana vai sūkājamu anestezējošu tablešu lietošana. Stipru iesnu un aizlikta deguna gadījumā var palīdzēt deguna skalošana ar fizioloģisko šķīdumu vai tvaika inhalācijas.

Lai arī C vitamīna nozīme nav pilnībā noskaidrota, to var lietot līdz 2 g dienā. Tas pats attiecas uz ehinācijas un cinka līdzekļiem, kas daļai pacientu var palīdzēt. Var noderēt vazokonstriktori (asinsvadus sašaurinoši līdzekļi) deguna pilienu vai aerosola veidā – tie mazina gļotādu tūsku, deguna aizlikumu; līdzekļi pret kairinošu klepu.

Kāda šogad ir gripa?

Gripas vīrusu mainība ļoti apgrūtina vakcīnprofilaksi. Gripas vīrusu antigēna struktūras pārmaiņām seko laboratorijas visā pasaulē – 87 valstīs darbojas 116 virusoloģiskās laboratorijas. Katru gadu vakcīnas kompozīciju atjauno atbilstoši cirkulējošiem gripas vīrusa A un B tipam.

Optimālais vakcinācijas laiks ir oktobris un novembris, lai līdz gripas epidēmiskam pacēlumam izveidotos imunitāte. Vakcināciju riska grupām drīkst izdarīt arī tad, kad gripas sezona jau sākusies. Tikai jāievēro, ka līdz imunitātes izveidošanai paies līdz 10 dienām.

Šogad saražotā vakcīna atbilst Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām ziemeļu puslodei un Eiropas Savienības lēmumam par 2016./2017. gada sezonu. Vakcīna satur šādus vīrusu celmus: A/California/7/2009 (H1N1), A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2), B/Brisbane/60/2008 (B/Victoria).

Latvijā līdz janvāra vidum kopš sezonas sākuma atklāti A tipa gripas vīrusi – A/HongKong/4801/2014(H3N2), kas atbilst sezonas vakcīnas sastāvā iekļautajam, un B tipa gripas vīrusi – B/Phuket/3073/2013, kas nav iekļauts trīskomponentu sezonālā gripas vakcīnā. Lēš, ka šā gada vakcīna ir efektīvāka, proti, atbilstošāka cirkulējošiem vīrusiem nekā iepriekšējos gados saražotā.

Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) 17. janvārī izsludināja gripas epidēmiju – vairākās pilsētās saslimušo skaits pārsniedza 100 uz 100 000 iedzīvotāju, miruši trīs cilvēki. Šai gripas sezonā vakcinēto pacientu skaits pieaudzis gandrīz par 70%, salīdzinot ar 2013.–2015. gada sezonām.

Īpaši aicināti vakcinēties cilvēki, kam akūta augšējo elpceļu infekcija noris smagi un ir augsts komplikāciju risks, hroniski slimnieki, ja ir plānota operācija vai ārstēšanās stacionārā, bērni no 6 līdz 23 mēnešu vecumam, pacienti, kas vecāki par 65 gadiem, grūtnieces un sievietes, kas plāno grūtniecību gripas sezonā, kā arī mediķi un sociālie darbinieki.

Vakcinācija kontrindicēta (aizliegta) cilvēkiem, kam iepriekš bijusi alerģiska reakcija pret gripas vakcīnu; cilvēkiem, kam ir alerģija pret atsevišķām vakcīnu sastāvdaļām, īpaši alerģija pret olām; bērniem līdz pusgada vecumam.

Liela nozīme gripas  profilaksē ir pretvīrusu terapijai (līdzekļi – oseltamivīrs, zanamivīrs, rimantadīns). Oseltamivīrs un zanamivīrs ir ķīmiski radniecīgi savienojumi, kas pazīstami kā A un B tipa gripas vīrusu reprodukcijas inhibitori. Savukārt rimantadīna antivirusālo aktivitāti saista ar A tipa gripas vīrusiem.

Gripas ārstēšanā jaunumu nav. Pašārstēšanās nav vēlama bērniem, hroniskiem slimniekiem un cilvēkiem pēc 60–65 gadu vecuma. Gripas laikā par temperatūras pazeminātāju nevajag izmantot acetilsalicilskābi (aspirīnu), kam piemīt arī asinis šķidrinošas īpašības. Savukārt gripa paaugstina asinsvadu caurlaidību, un šāda divējāda darbība var izraisīt asinsizplūdumu.

 

Dace Vēja, farmaceite

Raksts tapis sadarbībā ar SIA “Silvanols”

Vēres

  1. Campbell A. 2016-2017 Influenza Antiviral Recommendations. Medscape. Jan 09, 2017.
  2. Cannell J. J., Vieth R., Umhau J. C., Holick M.F., Grant W.B., Madronich S., Garland C. F., Giovannucci E. Epidemic influenza and vitamin D. Epidemiol Infect., 2006 Dec; 134 (6): 1129–1140.

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*