Šodien, 24.maijā, Ministru kabineta (MK) sēdē tika apstiprināti Veselības ministrijas izstrādātie noteikumi, kas nosaka Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistra izveides, papildināšanas un uzturēšanas kārtību, ziņo ministrija.
Lai mazinātu administratīvo slogu ārstniecības personām, turpmāk sertificētām ārstniecības personām un ārstniecības atbalsta personām būs nepieciešama tikai pirmreizēja reģistrācija, savukārt reģistrācijas termiņš tiks pagarināts automātiski, notiekot informācijas apmaiņai starp sertifikācijas institūcijām un Veselības inspekciju. Reģistrācijas termiņu pagarinās uz laiku, kas ir par vienu gadu ilgāks nekā sertifikāta derīguma termiņš. Savukārt ārstniecības personām, kurām nav sertifikāta, tāpat kā iepriekš būs nepieciešamība reizi 5 gados veikt pārreģistrāciju, iesniedzot Veselības inspekcijā informāciju par profesionālo zināšanu vai prasmju apguvi vai pilnveidi noteiktā stundu apjomā u.tml.
Lai nodrošinātu iespēju Latvijas darba tirgū atgriezties tām ārstniecības personām, kuras ilgstošu laiku ir veikušas profesionālo darbību ārpus Latvijas, noteikumi paredz šīm personām atsevišķu regulējumu attiecībā uz reģistrācijas termiņa atjaunošanu, skaidro VM.
Noteikumi paredz samazināt Veselības inspekcijai sniedzamās informācijas apjomu, nosakot, ka reģistrācijai un reģistrācijas uzturēšanai būs nepieciešams iesniegt Veselības inspekcijā tikai to informāciju, kuru inspekcija nevar iegūt no citām institūcijām (piemēram, informāciju par izglītību, kas iegūta ārvalstīs). Papildus noteikts, ka, sākot ar 2017. gada 1. janvāri, reģistrācijas apliecības tiks izsniegtas tikai pēc ārstniecības personas vai ārstniecības atbalsta personas pieprasījuma, norāda VM.
Tāpat MK sēdē tika apstiprināti Veselības ministrijas izstrādātie grozījumi noteikumos, kas nosaka ārstniecības personu un studējošo kompetenci ārstniecībā un šo personu teorētisko un praktisko zināšanu apjomu – MK 2009.gada 24.marta noteikumi Nr.268 “Noteikumi par ārstniecības personu un studējošo, kuri apgūst pirmā vai otrā līmeņa profesionālās augstākās medicīniskās izglītības programmas, kompetenci ārstniecībā un šo personu teorētisko un praktisko zināšanu apjomu”.
Grozījumi noteikumos veikti, lai veiktu izmaiņas atbilstoši saņemtajiem ārstniecības personu profesionālo organizāciju ierosinājumiem attiecībā uz noteikumos ietvertajiem ārstniecības personu kompetenču aprakstiem – ārstu un zobārstu pamatspecialitāšu, apakšspecialitāšu un papildspecialitāšu kompetenču aprakstiem, uz atsevišķu specialitāšu apmācības ilgumiem, masiera kompetences aprakstam.
Ja ārsts iepriekš būs apguvis kādu no internās medicīnas specialitātēm (piemēram, nefrologs, gastroenterologs), tad, apgūstot internista pamatspecialitāti, atbilstoši noteikumiem ir piemērojams saīsināts apmācības periods, ieskaitot iepriekš iegūtās zināšanas. Grozījumu rezultātā jaunie speciālisti ātrāk nonāks Latvijas darba tirgū, kas var veicināt veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību valsts iedzīvotājiem.
Izmaiņas noteikumos veiktas arī, lai saskaņotu noteikumos ietverto tiesisko regulējumu ar ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistra noteikumos ietverto ārstniecības personu profesiju pamatspecialitāšu, apakšspecialitāšu un papildspecialitāšu klasifikatoru.
www.farmacija-mic.lv