Farmaceitu lomai un atbildībai veselības aprūpes sistēmā ir jāpalielinās, un šobrīd viena trešdaļa no visām aptiekām valstī atbilst aptieku reformas prasībām, kurām jāpielāgojas līdz nākamā gada aprīlim, šonedēļ paudis Igaunijas sociālo lietu ministrs Tanels Kīks (Tanel Kiik).
“Lai farmaceitus atgrieztu veselības aprūpes sistēmā, aptieku reforma ir neizbēgama. Tikai tad, ja farmaceits ir neatkarīgs no zāļu vairumtirgotāju biznesa interesēm, tas profesionālajā darbā var balstīties uz pacienta vajadzībām un padziļināti sadarboties, piemēram, ar ģimenes ārstiem. Protams, valstij ir jānodrošina zāļu pieejamība cilvēkiem visā Igaunijā,” paziņojumā presei paudis Kīks.
Aptieku īpašumtiesību reforma, kuras rezultātā zāļu mazumtirdzniecība un vairumtirdzniecība tiks nodalītas viena no otras un aptiekām būs jāpieder farmaceitiem, noslēgsies nākamā gada aprīlī. Jau kopš 2014. gada jūnija zāļu vairumtirgotājiem nav atļauts dibināt jaunas aptiekas, un no 2020. gada 1. aprīļa aptiekas uzņēmuma kontrolpakete drīkstēs piederēt tikai farmaceitiem.
“Ir palikuši septiņi mēneši līdz aptieku reformas beigām. Šobrīd vairāk nekā trešdaļa aptieku atbilst jaunajām prasībām attiecībā un īpašumtiesībām. Tagad ir pienācis laiks arī pārējām aptiekām pielāgoties prasībām,” paudusi Igaunijas Zāļu aģentūras ģenerāldirektore Kristīne Raudsepa (Kristin Raudsepp).
“Mēs iedrošinām tos farmaceitus, kuriem jau pieder kādas īpašuma daļas aptiekā, pielāgot savas īpašumtiesības likuma prasībām. Mēs iesakām arī zāļu lieltirgotājiem, kuriem pieder aptiekas, būt daudz aktīvākiem prasību izpildē, lai aptieku pakalpojumus netraucēti varētu sniegt arī pēc reformas beigu datuma. Zāļu aģentūra ir gatava vispusīgi konsultēt un atbalstīt aptieku īpašniekus īpašumtiesību maiņā,” paziņojusi Raudsepa.
Šā gada 1. augustā visā Igaunijā bija 492 aptiekas, no kurām 200 daļēji vai pilnībā piederēja farmaceitiem.
Igaunijas Farmaceitu kameras priekšsēdētāja Karīna Alamā-Āsa (Karin Alamaa-Aas) paudusi, ka farmaceiti vēlas būt nopietni partneri ārstiem, jo viņi pacientiem var sniegt profesionālas konsultācijas par zālēm, savukārt ārsti varēs koncentrēties uz cilvēku ārstēšanu.
“Tādā veidā arī aptiekā uzsvars tiks likts uz cilvēka veselības problēmu risināšanu,” teikusi Alamā-Āsa.
“Interese par aptiekas uzņēmumu vadīšanu ir ne tikai Igaunijas Farmaceitu kameras un Igaunijas Farmaceitu biedrības biedriem, bet arī farmaceitiem, kuri nav šo asociāciju biedri. Igaunijas Farmaceitu kamera farmaceitiem, kuri ir ieinteresēti aptiekas uzņēmuma vadīšanā, piedāvā gan juridiskas, gan biznesa konsultācijas, un nepieciešamības gadījumā tā ir gatava darboties kā neitrāla puse, kas būs starpnieks pārdošanas piedāvājumos farmaceitiem,” piebildusi Alamā-Āsa.
Igaunijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Le Vallikivi (Le Vallikivi) paziņojusi, ka ģimenes ārsti kopumā atbalsta farmaceitu neatkarības un atbildības palielināšanos veselības aprūpē.
“Tāpat kā ārstam jābūt neatkarīgam lēmumu pieņemšanā, tāpat arī farmaceitiem ir jābūt iespējai savu rīcību balstīt uz patiesajām pacienta vajadzībām un sniegt profesionālu palīdzību,” norādījusi Vallikivi.
Igaunijas aptieku kopējais apgrozījums 2018. gadā bija 391 miljons eiro, no kuriem medikamenti veidoja 73 procentus. 78,6 procenti no pārdotajām zālēm bija recepšu medikamenti, no kuriem Veselības apdrošināšanas fonda kompensētās zāles veidoja 146,5 miljonus eiro.
BNS
Aha,tikai Recipe Tev rīkli pārgriezīs tikai par ieminēšanos vien!
Bet nav jāieminās farmaceitiem – sabiedrībai būtu jāpielec, ka farmaceitu aptiekās būtu drošāk, lētāk un labāk, bet valstij – ka farmaceitu aptiekas regulēt būtu vieglāk, tātad – deputātiem jāieminas! Jo deputāti – atņēma, deputātiem – jāatdod!
Vai mums Latvijā arī nevajadzētu šo jautājumu atkārtoti aktualizēt?