Sākums » Ārzemēs » Apvienotā Karalistē hospitalizēti cilvēki pēc, iespējams, viltotu zāļu lietošanas
Apvienotā Karalistē hospitalizēti cilvēki pēc, iespējams, viltotu zāļu lietošanas

Apvienotā Karalistē hospitalizēti cilvēki pēc, iespējams, viltotu zāļu lietošanas

Apvienotās Karalistes Zāļu aģentūra (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency, MHRA) kopš 2023. gada janvāra konfiscējusi 369 viltotas Ozempic (semaglutīda) pildspalvveida pilnšļirces, kā arī saņēmusi ziņojumus par viltotām Saxenda (liraglutīda) pildspalvveida pilnšļircēm.

  1. gada 26. oktobrī MHRA informēja, ka ir saņēmusi ziņojumus par “ļoti nelielu skaitu” cilvēku, kuri tika hospitalizēti pēc potenciāli viltotu zāļu pildspalvveida pilnšļircēs lietošanas ķermeņa masas mazināšanai.

Paziņojumā teikts, ka hospitalizētiem cilvēkiem novērotās blakusparādības, tostarp hipoglikēmiskais šoks un koma, liecina, ka viltotās pildspalvveida pilnšļirces, iespējams, saturēja insulīnu, nevis semaglutīdu.

Semaglutīds un liraglutīds ir glikagonam līdzīgi peptīda-1 receptoru agonisti, kas ir kļuvuši populāri ķermeņa masas mazināšanai. Sākotnēji semaglutīds Apvienotajā Karalistē tika reģistrēts 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai, bet 2023. gada martā tas tika apstiprināts arī masas mazināšanai.

Apvienotās Karalistes zāļu uzraudzības institūcija brīdinājusi iedzīvotājus neiegādāties pildspalvveida pilnšļirces ar Ozempic vai Saxenda ārpus legālām aptiekām un ieteikusi vienmēr saņemt atbilstoši kvalificēta veselības aprūpes speciālista recepti šo zāļu iegādei.

MHRA galvenā drošības speciāliste Elisone Keiva atzīst, ka zāļu, piemēram, Ozempic vai Saxenda, iegāde bez receptes no nelegāliem piegādātājiem ievērojami palielina risku saņemt viltotu vai nelegāli izplatītu līdzekli, kas var nopietni apdraudēt veselību.

2023. gada 18. oktobrī MHRA ziņoja, ka viltotas Ozempic pildspalvveida pilnšļirces atklātas pie diviem lieltirgotājiem Apvienotajā Karalistē. Viltotajām pildspalvveida pilnšļircēm bija Vācijā darinātas etiķetes, un tās nākušas no Austrijas un Vācijas lieltirgotājiem. MHRA atzīmē, ka nav pierādījumu, ka viltotās pildspalvveida pilnšļirces būtu izsniegtas legālā aptiekā.

Iepriekš farmacija-mic.lv ziņoja, ka Ozempic viltojums tika atklāts zāļu lieltirgotavās un līdz pacientiem un aptiekām nav nonācis.

Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA) 20.oktobrī ziņoja, ka Latvijā viltotais Ozempic nav nonācis.

Viltoto pilnšļirču izskats vizuāli atšķiras no oriģinālajām pilnšļircēm. Lai aplūkotu, kā izskatās īstās Ozempic pilnšļirces, pacienti ir aicināti skatīt zāļu lietošanas instrukciju, kas ir pieejama ZVA tīmekļvietnē Zāļu reģistrā. ZVA aicina nelietot zāles Ozempic, ja pacientam ir aizdomas, ka tās varētu būt viltotas, jo tas var radīt nopietnu kaitējumu veselībai. Ja pacienta rīcībā ir pilnšļirce, kam nav oriģinālās pilnšļirces elementu, tā nekavējoties jānodod aptiekā.

Avots: The Pharmaceutical Journal, PJ, October 2023, Vol 311, No 7978;311(7978), ZVA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*