Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Invazīvās radioloģijas klīnikas radiologi Aina Kratovska un Artūrs Šilovs pagājušajā nedēļā apmeklēja Liepājas Reģionālo slimnīcu, kur stāstīja un dalījās pieredzē ar kolēģiem par Austrumu slimnīcā uzsākto mazinvazīvo fokālas perkutānās ablācijas jeb audzēja sasaldēšanas operāciju metodes pielietojumu, kas ļauj efektīvi ārstēt nieru un aknu ļaundabīgos audzējus.
“Pateicoties Nacionālā veselības dienesta piešķirtajam finansējumam Austrumu slimnīcā īstenojam ļoti nozīmīgu pilotprojektu. Tas palīdzēs paplašināt inovatīvu ārstēšanas metožu klāstu pacientiem Latvijā, sniedzot jaunas iespējas saņemt augstas precizitātes minimāli invazīvu terapiju onkoloģijas pacientiem, kuriem tā ir vitāli nepieciešama”- skaidro Radioloģijas centra vadītāja invazīvā radioloģe Aina Kratovska.
“Krioablācijas operācijas būtiskākie ieguvumi pacientam – izārstēšanās bez atvērtas operācijas, minimāli asiņošanas riski, netiek izdarīti lieli griezieni. Pacientiem šīs operācijas ir ļoti saudzīgas, tādēļ visbiežāk, jau nākamajā dienā viņi tiek izrakstīti no slimnīcas, jo var doties mājās. Ar krioablācijas metodi operētie pacienti ātri atkopjas pēcoperācijas periodā un salīdzinoši īsā laikā atgriežas ierastā ikdienas dzīvē” – inovatīvās operāciju metodes priekšrocības un ieguvumus nosauc radiologs Artūrs Šilovs.
Uzsākot pilotprojekta Inoperablu ļaundabīgu audzēju augstas precizitātes robotizētas perkutānās termālās ablācijas laboratorija īstenošanu, Austrumu slimnīcā, izmantojot šo mazinvazīvo audzēja sasaldēšanas operāciju metodi, patlaban jau ir operēti vairāki pacienti. Šī operāciju metode ir bijusi gan efektīvākais, gan dažkārt arī vienīgais iespējamais risinājums, lai atbrīvotos no ļaundabīgā audzēja šūnām. Ik gadu Latvijā vairāk nekā 500 pacientu tiek diagnosticēti nieru ļaundabīgie audzēji. Daļai šo pacientu jau pirms kāda laika ir tikusi izņemta viena niere, un bieži notiek tā, ka laika gaitā arī otrajā nierē attīstās ļaundabīgs veidojums. Tādēļ svarīgi, ka krioablācijas operācija ļauj atbrīvoties no ļaundabīgajām šūnām, saglabājot audzēja skarto orgānu.
Pilotprojekts Inoperablu ļaundabīgu audzēju augstas precizitātes robotizētas perkutānās termālās ablācijas laboratorija ir viens no trim Austrumu slimnīcas projektiem, kas 124 projektu konkurencē guva atbalstu Nacionālā veselības dienesta Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorijas atklātajā atlasē un saņems finansējumu Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna ietvaros. Minētais pilotprojekts Austrumu slimnīcā tiks īstenots līdz 2026.gada 31.martam. Pēc tam tiks izvērtēti projektu klīniskie un ekonomiskie ieguvumi, lai lemtu par šo veselības aprūpes pakalpojumu turpmāko iekļaušanu valsts apmaksātajās programmās.
Paredzams, ka pilotprojekta īstenošana radīs ne tikai būtiskus ieguvumus pacientiem, nodrošinot onkoloģisko pacientu ārstēšanu atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām, bet arī samazinās veselības aprūpes un cilvēkresursu izmaksas, kā arī uzlabos ārstniecības pakalpojumu pieejamību un kvalitāti. Tādējādi Austrumu slimnīca mērķtiecīgi turpina virzību uz inovācijām un jaunu un efektīvu ārstniecības metožu ieviešanu pacientu ārstēšanā.
Šī gada 16.oktobrī Austrumu slimnīcas radiologi apmeklēs Daugavpils Reģionālo slimnīcu, bet 30.oktobrī Vidzemes slimnīcu, lai turpinātu dalīties pieredzē ar kolēģiem par inovatīvu ārstniecības metožu ieviešanu un to ieguvumiem, mazinvazīvi un efektīvi ārstējot onkoloģisko slimību pacientus.
Pilotprojekti tiek īstenoti Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 4.3.1.r. reformas “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana, kopējā valsts budžeta veselības aprūpes nozarē palielinājums” ietvaros kā daļa no Nacionālā veselības dienesta “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija” atklātās pilotprojektu atlases. Projekta “Jaunu molekulāri ģenētisko diagnostikas metožu ieviešana personalizētai krūts vēža pacientu ārstēšanai Latvijā” apstiprinātais Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna finansējums ir 853 725.18 EUR. Projekta “Jaunu augsti efektīvu molekulārās patoloģijas diagnostikas metožu un pakalpojumu ieviešana precīzijas medicīnas attīstīšanai onkoloģijas jomā” apstiprinātais Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna finansējums ir 774 951.42 EUR. Projekta “Inoperablu ļaundabīgu audzēju augstas precizitātes robotizētas perkutānās termālās ablācijas laboratorija” apstiprinātais Atveseļošanās un noturības mehānisma plāna finansējums ir 1 566 097.62 EUR.
Avots: LETA