Sākums » Jaunākie raksti » Austrumu slimnīcas apgrozījums pērn samazinājies par 2%, gads noslēgts ar 1,29 miljonu eiro zaudējumiem
Austrumu slimnīcas apgrozījums pērn samazinājies par 2%, gads noslēgts ar 1,29 miljonu eiro zaudējumiem

Austrumu slimnīcas apgrozījums pērn samazinājies par 2%, gads noslēgts ar 1,29 miljonu eiro zaudējumiem

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) apgrozījums pagājušajā gadā bija 221,53 mlj eiro, kas ir par 2% mazāk nekā 2021.gadā, kad tas bija 226,82 mlj eiro, liecina “firmas.lv” pieejamais slimnīcas gada pārskats.

Ārstniecības iestāde 2022.gadu noslēdza ar 1,29 mlj eiro zaudējumiem, savukārt iepriekšējā gadā uzņēmums strādājis ar 0,17 mlj eiro peļņu. RAKUS valdības ziņojumā minēts, ka tas norāda uz finanšu situācijas pasliktināšanos un atgriešanos pirms Covid-19 finansēšanas apstākļos.

RAKUS vadība vērtē, ka Covid-19 pandēmijas noteikto ierobežojumu dēļ iepriekšējos gados daļai pacientu neesot sniegta savlaicīga ārstēšana un diagnostika. Tādējādi pacienti 2022.gadā nonākuši slimnīcā ar smagākām saslimšanām, kas ne tikai vairāk apdraud pacientu, bet prasījis arī lielāku finansējumu ārstēšanas izmaksu segšanai.

Pēc slimnīcas paustā – lai gan izdevumi pacientu ārstēšanai ir augstāki, slimnīcas saņemtais finansējums no Nacionālā veselības dienesta (NVD) bijis zemāks, radot būtiskus finansiālus zaudējumus. Tāpat tā uzsver, ka valstī noteiktie veselības aprūpes pakalpojumu tarifi nenosedz pakalpojumu pašizmaksu, pacientu iemaksas nav mainītas kopš 2015.gada un slimnīcai neesot iespējams plānot turpmāko attīstību, jo finanšu līdzekļi tiekot piešķirti neprognozējami.

Slimnīcas 2022.gada finanšu rezultāts ir pasliktinājies salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Tā iemesls galvenokārt ir mazāki ieņēmumi personāla virsstundu un piemaksu kompensācijai no NVD par Covid-19 pacientu ārstēšanu, kā arī saņemto pakalpojumu un preču izmaksu būtisks pieaugums, kas, neskatoties uz efektīvu iekšējo resursu izmantošanu un izmaksu pārvaldīšanu, ir paliecinājies vidēji par 22%, pausts slimnīcas gada pārskatā. Vislielākais izmaksu pieaugums bijis medikamentiem un medicīnas precēm, komunālajiem pakalpojumiem un pacientu ēdināšanai.

Medicīnas tehnoloģiju jomā 2022.gadā sagatavoti vairāk nekā 300 medicīnas preču iepirkumi un pieņemtas ekspluatācijā 6122 medicīnas ierīces, tādējādi samazinot novecojušu medicīnas ierīču īpatsvaru līdz 37%. RAKUS norāda, ka šīs ierīces darbojas, taču to salūšanas risks ir augsts, kas rada lielākas remonta izmaksas, kā arī paildzina laiku, kad ierīce nav izmantojama. Slimnīca lēš, ka medicīnas tehnoloģiju uzturēšanai un laicīgai nomaiņai papildus nepieciešami vidēji 9 mlj eiro gadā.

Kopējais naudas līdzekļu atlikums uz perioda beigām ir 58,6 mlj eiro, kas ir par 3,4 mlj eiro mazāk nekā 2021.gada beigās. Taču RAKUS vērš uzmanību, ka lielākā daļa no šiem līdzekļiem jau ir rezervēta dažādu slimnīcas attīstības projektu īstenošanai un nav izmantojama citiem mērķiem.

Lielākie slimnīcas nākotnes plāni un turpmākās attīstības riski ir saistīti ar izmaiņām finansēšanas noteikumos, to pasliktināšanas, medicīnas ierīču bojājumiem (nespēju veikt savlaicīgu nomaiņu), kuru remontam var būt nepieciešami iepriekš neplānoti finanšu līdzekļi, kā arī ar neprognozējamām izmaiņām būvmateriālu un energoresursu cenās, klāsta RAKUS un lēš, ka pie esošā valsts finansējuma 2023.gads slimnīcā būs ar nozīmīgiem finansiāliem zaudējumiem.

Slimnīcas valde apgalvo, ka “nepārtraukti turpina izvērtēt situāciju un uzskata, ka, ārkārtas situācijai iestājoties atkārtoti, slimnīca spēs to pārvarēt”. Tomēr nākotnē, palielinoties hospitalizējamo pacientu skaitam, jaunu nodaļu atvēršana var būt apgrūtināta, jo ir uzsākti stacionāra “Gaiļezers” 9.korpusa atjaunošanas darbi, kas radīs nepieciešamību pārplānot kā pilnvērtīgi organizēt Covid-19 pacientu ārstēšanu. RAKUS skaidro, ka, pateicoties ieguldījumiem pamatkapitālā, slimnīcā ir izveidota taktiska rezerve Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas novietnē “Gaiļezers” Juglas ielā 20, kurā straujas Covid-19 izplatības gadījumā slimnīca plāno nodrošināt Covid-19 pacientu ārstēšanu.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*