Piektdien, 8. martā, notiks Baltijas valstu veselības ministru trīspusējā tikšanās, lai apspriestu kritisko medikamentu nodrošinājumu.
Veselības ministrs Hosams Abu Meri, Igaunijas veselības ministre Rīna Sikuta un Lietuvas veselības ministrs Arūnas Dulkis tiksies 18. Baltijas politikas dialoga laikā, kas šogad notiek Rīgā un kas tiek organizēts sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju un Eiropas Veselības sistēmas un politikas observatoriju.
Jau ziņots, ka Latvijā Veselības ministrija sadarbībā ar citām nozares iestādēm ir izstrādājusi kritisko zāļu sarakstu, kas veidots kopā ar Zāļu valsts aģentūru, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un citām institūcijām, ņemta vērā Covid19 pieredze, kā arī Ukrainas pieredze, vērtējot, kādiem medikamentiem dažādās situācijā būtu lielākais pieprasījums. Tagad ar iesaistītajām pusēm turpinās darbs, lai nodrošinātu šo zāļu pieejamību.
Latvija ilgtermiņā atbalsta kritiski svarīgo zāļu ražošanas pārcelšanu uz ES valstīm, izvērtējot iespējas ES attīstīt zāļu izejvielu, aktīvo vielu, kā arī kritiski svarīgo gala produktu ražošanu, tādā veidā mazinot atkarību no trešajām valstīm, kas ir īpaši svarīgi krīzes situācijās. Latvija ar saviem medikamentus ražojošajiem uzņēmumiem šajā jautājumā var sniegt būtisku ieguldījumu, jo Latvijas farmācijas nozarei tam ir nepieciešamā zinātniskā bāze, tradīcijas, kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti. Papildus tas ir atbalsts vietējiem ražotājiem, kas dotu drošuma sajūtu zāļu pieejamībā un radītu pienesumu arī valsts ekonomikai.
18. Baltijas politikas dialogs norisinās 7. un 8. martā Rīgā ar mērķi dalīties pieredzē par veselības sistēmas pārvaldību un reformēšanu un izpētītu politikas iespējas iedzīvotāju veselības un veselības aprūpes jomā. Šā gada galvenais temats ir primārā veselības aprūpe – “Tiecoties uz pilnvērtīgi digitalizētu un integrētu primāro veselības aprūpi” (Towards digitally enabled integrated primary care).
Avots: VM
bet vai tad tas nav arī par cilvēkiem domātām kritiski svarīgām zālēm – insulīnu, astmas zālēm utt?
Par kritisko, būtīsko, deficīt un citādu zāļu sarakstiem raksta nepārtraukti. Jautājums – vai kāds plāno arī zāļu piegādes un iegādes variantus cilvēkiem? Piemēram, cik un kādās vietās aptiekas paliks atvērtas?