Biofarmaceitiskās izpētes centra izveidei nepieciešamo līdzfinansējumu 15 miljonu eiro apmērā Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nodrošinās no Eiropas Savienības (ES) fondu 2021.-2027.gada plānošanas perioda pasākuma “RIS3 pētniecības un inovācijas centri”, paredz informatīvais ziņojums, ar ko otrdien iepazinās valdība.
Projektam nacionālo publisko līdzfinansējumu būs nepieciešams nodrošināt, ja tas tiks apstiprināts ES pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis Eiropa” apakšprogrammas projektu konkursa “Teaming” otrajā kārtā.
Organiskās sintēzes institūts sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru (BMC), Karolinskas institūtu Zviedrijā un Karolinskas institūta inkubatoru īstenos projektu no 2025.gada 1.janvāra līdz 2029.gada 31.decembrim. Tā laikā tiks izveidots Biofarmaceitiskās izpētes centru zāļu pētniecībai.
Līdz ar centru iecerēts iedibināt deviņus jaunus pētniecības virzienus – krio-elektronmikroskopijas izmantošana strukturālajā bioloģijā, mRNS iegūšanas tehnoloģijas, biokonjugācijas metožu attīstība, antivielu tehnoloģiju izstrāde, modernas attēlveidošanas metodes, “omics” metožu izmantošana jaunu preparātu radīšanā, bioprocesu mērogošana, zīdītāju šūnu kultūru izmantošana terapeitisko proteīnu iegūšanai, kā arī biofarmaceitisko preparātu novērtēšana.
Projekta īstenošanas laikā OSI un BMC sadarbībā ar Karolinskas institūtu un KIAB ļaus kāpināt pētniecības kapacitāti, izveidojot deviņas jaunas zinātniskās grupas jaunajos pētniecības virzienos, kurās tiks nodarbināts zinātniskais personāls pilna darba laika ekvivalenta (PLE) izteiksmē – 84 PLE gadā. Tostarp tiks piesaistīti doktoranti un pēcdoktoranti.
Radītās zināšanas ir sagaidāmas ar augstu tehnoloģiju pārneses potenciālu un sekmēs jaunas, inovatīvas nozares veidošanos Latvijā, atzīmē IZM. Plānota indikatīvi piecu jaunuzņēmumu izveide.
Zinātniskās infrastruktūras izveidošana un nepieciešamā cilvēkkapitāla radīšana veidos “atraktīvu pakalpojumu portfeli industrijai”, paredz IZM. Tiek lēsts, ka augstas pievienotās vērtības pētniecisko pakalpojumu eksports varētu kāpināts no 4 miljoniem eiro uz 7,5 miljoniem eiro gadā, palielinot privātā sektora līdzekļu īpatsvaru zinātnē. Interesi par sadarbību un iespējamiem, specializētiem pakalpojumiem jau esot izteikuši vairāki starptautiski biofarmaceitisko preparātu ražotāji kā “AllergyTherpautics PLC” un “Saiba AG”, kā arī Latvijas Biotehnoloģiju nozares apvienība “Biocatalyst”.
“Teaming” otrās kārtas konkursā viens apstiprināts projekta iesniegums no Eiropas Komisijas programmas “Apvārsnis Eiropas” līdzekļiem var iegūt finansējumu līdz 15 miljoniem eiro. Latvijas partneriem pieejamais finansējums būs 11,4 miljoni eiro, bet ārvalstu partneriem tiks novirzīti indikatīvi 3,6 miljoni eiro.
Atsevišķas aktivitātes, piemēram, atskaišu sagatavošana un rezultātu izplatīšana varētu tikt pabeigtas arī 2030.gadā. Tām finansējumu, ja tādi būs nepieciešami, projekta īstenotāji nodrošinās no savā rīcībā esošajiem līdzekļiem.
Lai pretendētu uz minēto finansējumu, projekta ietvaros vismaz līdzvērtīgā apmērā ir jānodrošina līdzfinansējums no nacionāliem līdzekļiem.
Avots: LETA