Sākums » Jaunākie raksti » “Certus”: Valdības lēmums nepretendēt uz Eiropas Zāļu aģentūras izvietošanu Rīgā ir tuvredzīgs

“Certus”: Valdības lēmums nepretendēt uz Eiropas Zāļu aģentūras izvietošanu Rīgā ir tuvredzīgs

Latvijas valdības lēmums neizvirzīt Latviju un Rīgu kā vietu, uz kurieni pēc “Brexit” varētu pārcelties Eiropas Zāļu aģentūra (EZA), ir ļoti tuvredzīgs, aģentūru LETA informējis domnīcas “Certus” vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis.

Viņaprāt, arguments par to, ka aģentūras pārcelšanās nozīmētu izdevumus no veselības budžeta, neiztur nekādu kritiku, jo vislielākā loma cīņā par EZA būtu jāuzņemas Ārlietu ministrijai.

“Virzīties uz valdības nosprausto mērķi – 5% iekšzemes kopprodukta izaugsmi var, tikai izmantojot iespējas, nevis atsakoties no tām. Eiropas Savienības valstu valdības ir izteikušas gatavību cīnīties par to, lai kļūtu par šīs aģentūras mājvietu. Esmu pārliecināts, ka arī Latvijai ir iespējas piedāvāt gan atbilstošas telpas, gan nodrošināt visu pārējo, kas nepieciešam EZA pārvietošanai. Aģentūras 325 miljonu eiro lielais budžets ir salīdzināms ar apjomīgākajām Eiropas fondu programmām, un lielākā tā daļa tiktu tērēta tieši Latvijā,” norādījis Dombrovskis.

Tāpat viņš uzskata, ka EZA pārvietošana uz Rīgu palīdzētu Latvijas farmācijas nozarei un stiprinātu Rīgu kā metropoli un reģionālo darījumu un pakalpojumu centru. Farmācija ir daudzu miljardu bizness, tajā darbojas milzīgas kompānijas, necīnīties par šo nozari regulējošās aģentūras izvietošanu savā valstī nav pareizi, norāda domnīcas vadītājs.

“Tieši Latvija daudz lielākā mērā nekā citas valstis ir piemērota kļūt par EZA jauno mītnes vietu. Latvijā atrodas pasaules līmeņa farmācijas pētījumu institūts (OSI), vairāki ražotāji, kā arī Rīgas Stradiņa universitāte un Latvijas universitāte – mācību iestādes ar straujiem attīstības tempiem, kas piesaista aizvien lielāku skaitu ārvalstu medicīnas studentu. Arī labi attīstīta starptautiskā lidosta ir būtisks arguments par labu Rīgai kā EZA mītnei,” rezumējis Dombrovskis.

Patlaban Eiropas Zāļu aģentūra atrodas Londonā kopš tās izveidošanas 1995.gadā. Tās primārā funkcija ir harmonizēt medikamentu un farmācijas sektoru reglamentējošo iestāžu darbību 28 ES dalībvalstīs. 2016.gada aprīlī EZA strādāja 885 darbinieki, saņemot standarta ES mēneša algu sākot no 2000 eiro mēnesī, kopējais iestādes budžets 2016.gadā ir 325 miljoni eiro, kopējā biroju platība – 23 500 kvadrātmetri, ziņo LETA.

Kā ziņots, Ārlietu ministrija jau iepriekš norādījusi – lai arī atsevišķas valstis jau izrādījušas interesi par Lielbritānijā esošo Eiropas aģentūru pārvietošanu, ministrijas ieskatā jautājums par to aktualizēsies vien tad, kad Lielbritānija oficiāli informēs Eiropadomi par savu nodomu izstāties no Eiropas Savienības (ES).

Jau pērnā gada oktobrī ziņojām, ka vēl pirms Lielbritānijas plānotās izstāšanās no ES virkne valstu jau sastājušās rindā, lai kļūtu par jauno EMA mītnes vietu. Šādu piedāvājumu jau bija izteikusi Dānija, Vācija, Itālija, Zviedrija un Spānija. Eiropas Zāļu aģentūra (European Medicines Agency, EMA) atrodas Londonā kopš tās izveidošanas 1995. gadā. Tās primārā funkcija ir harmonizēt medikamentu un farmācijas sektoru reglamentējošo iestāžu darbību 28 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.

Arī Latvijas Universitātes asociētais profesors Daunis Auers pērn pauda, ka Latvija daudz lielākā mērā nekā citas valstis ir piemērota kļūt par Eiropas Zāļu aģentūras jauno mītnes vietu. Pēc Auera domām, Rīgu jau šobrīd var uzskatīt par farmācijas un medicīnas darījumu centru. Eiropā gan esot arī citi šādi centri – lielākie konkurenti ar līdzīgiem klasteriem ir Austrijā (Vīne), Čehijā (Prāga) un Ungārijā (Budapešta). Ir arī piecas ES dalībvalstis, kurās šobrīd neatrodas neviena ES aģentūra – Bulgārija, Horvātija, Kipra, Rumānija un Slovākija – tādēļ, kā uzskata asociētais profesors, tās veltīs īpašas pūles, lai piesaistītu EZA uzmanību, tomēr no šīm valstīm vienīgi Bulgārijā ir (neliels) farmācijas uzņēmumu klasteris.

Rīgā atrodas viena ES institūcija – Eiropas Elektronisko komunikāciju regulatoru iestāde (Body of European Regulators for Electronic Communications), tajā strādā 27 darbinieki un iestādes budžets ir 4 miljoni eiro. Tā ir vien neliela daļa no EMA darbavietām un budžeta, tādēļ šis fakts nevarētu tikt uzskatīts par šķērsli, lobējot EZA pārcelšanos uz Rīgu, pērn pauda Auers.

Lēmums par EZA pārvietošanu tiks pieņemts, kopīgi vienojoties dalībvalstu pārstāvjiem – ārlietu ministriem un veselības ministriem vienojoties Ministru padomē, premjerministriem un prezidentiem – Eiropas Padomē. Latvijas diplomātiem un politiķiem vajadzētu uzsvērt, ka EZA pārcelšana uz Baltijas reģionu būtu nozīmīgs politisks signāls, kas liecinātu par atbalstu Baltijas valstīm ģeopolitiskās nenoteiktības apstākļos, kas aizvien saglabājas austrumos. Tas būtu lietderīgi arī tādā ziņā, ka dotu tālāku impulsu Rīgas un Rīgas reģiona kā Eiropas farmācijas darījumu centra attīstībai, pērn uzsvēra D. Auers.

“Certus” ir organizācija mērķtiecīgai valsts izaugsmei, kas apvieno Latvijas vadošās tautsaimniecības nozares un akadēmisko sektoru konstruktīvam dialogam ar valsts pārvaldi konkurētspējas veicināšanai Latvijā.

www.farmacija-mic.lv

 

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*